Edirne’nin angın tava ciğerine 120 lira tavan denk uygulaması

EDİRNE’bile fiyatı artmasıyla sürekli gündeme gelen anılmış tava ciğerine 120 teklik tavan eşit uygulaması getirildi.

? Edirne’da gastronomi turizmin başlamasını sağlayan ünlü tava ciğerinin son aylarda mütezayit fiyatı, ciğerciler ve onların mukayyet olduğu odalar beyninde tartışma konusu oldu. Sakatatçı esnafı mütezayit hayatiyet, gaz, yağ, un gibi giderleri hastalık gösterip merbut bulundukları Edirne Tecim ve Sanayi Odası ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden kısaca 4 kamer ilk, porsiyonu 75 liraya sattıkları ciğeri, 90 liraya kıymak amacıyla bindirim talebinde bulundu. Kentte iki çekicilik üstelik talebi anlayışsız çevirip tarifelere zam yapmadı. Bunun üstüne bazen ciğerciler, denk tarifelerinde olmamasına rağmen ciğerin porsiyonunu tarifede yazan 75 teklik adına 90 liradan satmaya başladı. Kısaca 3 aydır remiks isteyen ciğercilere, sabık hafta Edirne Tecim ve Uran Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden zam kararı bundan sonra. Edirne Tecim ve Endüstri Odası, sınırlı bulunduğu ciğercilere 120 lira tavan fiyatı uygulamasıyla tanıtmalık belirlerken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bile 75 liradan satılan ciğerin porsiyonunu tıpkısı tarifeden 120 liraya yükseltti.

‘CİĞERE 120 LİRADAN TAVAN FİYATI BELİRLEDİK’Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, kentin meşhur ciğerine 120 liralık tavan fiyatı belirlediklerini belirterek, “Edirne ciğerinin fiyatı diye niteleyerek ayrımsız özdek yok. Bunun adını makul koyalım. Ciğeri biricik başlık altında toplayamayız. Ciğercinin tıpkı tanesi var; önüme koyduğu masa, sepici, çatal, sokum, dükkanın ferahlığı, 50 nefis tıpkı salona 10 pare personel koymuş. Ötekisi 20 metrekare yer, 1 güç ile çeviriyor. Mihman geldiğinde insanlar gani yerlere gitmeye bakıyor. Nitelik yerine bütünü ayrımsız. Bütün ciğerciler ‘A kalite’ iş yapıyor. Edirne’üstelik şiddetli döş fail aynı ciğerci yok. Ancak tavan değer belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum ve tavan fiyatı verdik. Amma gâh ciğerciler, siktirici dükkanı olanlar 90 TL’ye, 80 TL’ye satar. Buna tek itirazımız olamaz, kızmayız bile. Tümce istediği fiyattan satabilir, azade piyasa ekonomisi. Bu yüzden ciğere ve köfteye sunma faziletli fiyatı, tavan değer namına belirledik ve ilgili patika komitemizden, yönetimimizden, meclisimizden geçti” dedi.’HERKES BÜTCESİNE UYGUR YERDE CİĞERİ TÜKETE BİLİR’Kentte ciğerin porsiyon tavan fiyatının 120 teklik olduğunu fakat 80 liraya dahi satıldığını tamlayan Irmak, “Ciğerin tavan fiyatı 120 TL amma 90 TL’ye, 80 TL’ye de satan var. Herkes bütçesine akla yatkın yerde ciğeri tüketebilir. Döş amacıyla aşkın bire bir eşit değil. Bundan 30 sene önceki ahşa, deri olarak tezgahta satılamayacak, sakatat rapor edilen aynı üründü. Etin kilosu 10 TL iken ciğerin kilosu 5 TL idi. Amma demincek etin kilosu 200 TL, ciğerin kilosu 250 TL oldu. Ciğercilerin maliyetlerini ilişkin meslek komitesi düşündü. Sadece buna endekslememek geçişsiz. Banak, dükkana yapılan yatırım; bunların hepsi tıpkısı iş. O konsepte bu parayı veriyoruz. Aynı misafirimiz geldiğinde arz dolgunca yerde ululamak istiyoruz. 3 masalı aynı esnaf ciğercisine konuk götüremeyiz. Onun için tavan fiyatı belirledik. Zir karşılık kullanacaklara saygımız bitmeyen. İstedikleri fiyattan satabilirler” diye niteleyerek konuştu.’120 LİRA YAPMAYA UTANIYORUM’Edirneli ciğerci esnafı Erdal Akgün, Edirne Ticaret ve Uran Odası’nın 1 porsiyon ciğer üzere 120 TL karşılık verdiğini belirterek, “Biz 1 kamer önceki 95 TL yapmıştık. Şu anda 95 TL’den bitmeme ediyoruz. 120 TL yapmaya bile gönlümüz razı değil. Bir anlamda birlikte 120 TL yapmaya utanıyorum. Direnebildiğimiz kadar direneceğiz. Faaliyet parası, bu işletmeleri çökertmiş durumda. doğal gaz ve elektrik, esnafın canını yakıyor. Ayakta durmak gibi değil. Girdiler pahalandı. 1 pare işçinin maliyeti, yemesi, içmesi 16-17 bin TL. Tığ, çalışanımızdan hiçbir şeyi esirgemiyoruz, kendimizden ayırmıyoruz. Böyle da olunca maliyetler artıyor. Bu hareket iyiye gitmiyor” ifadelerini kullandı.’MALİYETİMİZ YÜKSELDİĞİ İÇİN BINDIRIM TALEBİNDE BULUNDUK’

Sakatatçı esnafı Uğurcan İmrak birlikte kendilerinin daha bindirimli tarifeye geçmediklerini belirterek, “Bizde bağır fiyatı şu anda 75 TL. Elan zam yapmadık. Edirne Tecim ve Uran Odası bindirim ile ilgili ayrımsız karar aldı ve 120 TL adına artık. Lokantacılar Odası kararını aldı, tarifemizin matbaadan çıkmasını bekliyoruz. Kullanılmamış tarifeye göre; bizim da ilişkin olduğumuz bölüm, Edirne Lokantacılar Odası, ciğerin porsiyonuna 120 TL yerine karar vermiş. Imdi Edirne ciğerini hep dünya tanıyor. Sanırım genişlik arzu meselesi. Talep olunca arza geldiğimizde fiyatları az buçuk değiştiriyor benzer. Sınırlı dışından ve mahdut içinden mevrut evcil ve ecnebi gezgin sayılarının artması, bundan çevre dilek olduğu üzere fiyatlar genelde hakeza olmuyor mu? Bizim maliyetimiz yükseldiği amacıyla remiks talebinde bulunuyoruz. O yüzden fiyatlar buraya bundan sonra. Tanıtmalık çıktıkça bizim aldığımız ürünlere bile remiks geliyor” dedi.

Share: