Edirne’de “Sınır Ötesi Sular ve Pislik” konuşuldu

Edirne’üstelik “Sınır Dışı Sular ve Pislik” konuşuldu

Edirne’de Mavi Tahaccüm Proje Pazarı düzenlendi

Vali Kırbıyık: “Deniz turizmini kullanabilmemiz serencam basamak koca”

EDİRNE – Edirne’da Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan’dan Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi hisse senedi birliğinde Balkan Kurultay Merkezi’nde Çevre Teknolojileri Fuarı ve Proje Pazarı etkinliğinin açılışı yapıldı.

Edirne’da Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan’dan Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesince hayata geçirilen “Semavi Nema amacıyla Hudut Dışı İş Birliği: Mavi Tahaccüm Laboratuvarları” Avrupa Birliği projesi çerçevesinde Balkan Kongre Merkezi’nde Mekân Teknolojileri Fuarı ve Proje Pazarı etkinliğinin açılışı yapıldı.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık konuşmasında bahir turizminin önemine değinerek, “Şehrin dışarıdan çokça çok tanınmayan unsurlarından biri dahi bu, Saros Körfezindeki kısaca 75 kilometrelik kenar bandını insanlar gelip görünce ayırt ediyorlar. Bu alanda turizm niteliğini artırabilmek mehabetli. Bu bağlamda özellikle bahir turizmini kullanabilmemiz son merhale büyük” dedi.

Edirne’nin tarihi, kültürel ve turistik bir nice zenginliğe sahip olduğunu belirten Kırbıyık turizm üzere balaban icraat yapılması gerektiğini ifade etti.

Örnek projenin tanıtımında ve içinde olmaktan Trakya Üniversitesi kendisine gururu duyduklarını rapor fail Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Burada alelhusus söylemesi gerekilen şey varsa yer, kasaba hepimizin, su hepimizin, albeni hepimizin. Komşumuz yapışkan iken tığ çokça temiziz diye niteleyerek övünemeyiz. Bizde kirleneceğiz sınırlı. Bilcümle bu arada bire bir yer bilinci o yüzdelik Avrupa Birliğinin bu çevre konusundaki yaklaşımını haddinden fazla makro buluyorum” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından projeye ilişkin sunumu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erek Türkyılmaz yaptı.

Türkyılmaz, bu zamana büyüklüğünde 32 ton kağıt topladıklarını ifade ederek, “Trakya Darülfünun olarak Yeşil Trakya Hareketini başlattık. Parçalanmamış birimlerimize muvaffakiyetsiz atılmış belgesi aldık. Şu esas kadar tekrardan artırmak namına 32 ton kağıt topladık. 1 tondan 17 dikme düşünürsek tahminî 500’ün üstünde dikme kurtarmış olduk. Yaptıklarımızı arsıulusal alanda paylaştık. Bu anlamda Türkiye’üstelik 16’ncı, dünyada ise 288’inci darülfünun kendisine seçildik” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Finansal İşbirliği ve Proje Aplikasyon Umum Müdür Yardımcısı Serdar Öztürk ise proje ile su kalitesinin korunmasını hedeflediklerini vurguladı.

Share: