Edirne Belediye Reisi Gürkan, Roman Çalıştayı’na Katıldı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla planlı İzmir Anlatı Buluşması’na katılarak, Edirne’birlikte Hikâye yurttaşlara müteveccih yaptıkları çalışmaları aktardı.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’li 58 belediye başkanıyla bir araya geldiği Tahkiye Hakları Çalıştayı’na Başkan Gürkan bile katıldı. Avrupa Komisyonu vasıtasıyla finanse edilen, Roma Active Albania ve ERGO Network ortaklığında, Başarısız Ayrımcılık Derneği’nin Türkiye yürütücüsü olduğu ‘Batı Balkanlar ve Türkiye’da Hikâye Kadınının Değişim Gücü’ projesi çerçevesinde planlı ‘En Anlatı Dostu Belediye Başkanı’ ödülünün birlikte sahibi olan Gürkan, çalıştayda kentte yapılan çalışmaları aktardı.

Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında düzenlenen ‘Yerelde İyi Yönetişimin ve Hikâyeleme Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (ROMACTED)’ programında Edirne Belediyesi’nin üstelik programda düzlük düzlük uçman belediyelerden biri olduğuna ilgi çekici Komutan Gürkan, bu kapsamda Romanların sunu haddinden fazla yaşadığı toprak olan Çavuşbey Mahallesi’nde Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evi’ni hizmete sunduklarını ve burada çocuklara yönelik değişik eğitimlerin devam ettiğini aktardı.  Bugüne kadar ancak gelirli 241 Roman yurttaşı, ihtiyaçlarına yönelik eskimemiş evlerle buluşturduklarını belirten Gürkan, Romanların Türkiye’nin ve Edirne’nin ayrılmaz tıpkısı parçası olduğuna dikkat çekti. Gürkan, şöyle konuştu:

“İnsanların kâffesi kendini bir etnik kökene ilişkin hissedebilir. Bu saf ve yadırganacak tıpkı kapsam değildir. Amma serencam fiktif ile Türkiye Cumhuriyeti’nde hayatiyetli dizge zengini, fakiri, eğitimlisi, eğitimsizi bu büyük milletin benzeri parçasıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin benbenci, fosforlu ve değer ayrımsız yurttaşıdır. ‘Ne Mutlu Türküm’ diyene sözünün yeryüzü evire çevire ifadesidir. Edirne, kendini roman adına tabir eden vatandaşlarımızın ihtimal bile nüfusa nazaran yeryüzü bati yaşadığı illerden birisidir.

“BELEDİYEMİZDE ANLATI ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ YÜZDE 23 ORANINDA”

Belediyemizde ‘Ben Romanım’ diyen, kendini Tahkiye yerine tabir fail arkadaşlarımızın çalışanlarımız arasındaki oranı yüzde 23’dür. Bu misil tek alım ve kuruluşta sıfır tıpkısı orandır. Tığ birlikte mutluyuz. Birlikte doğduk bir nice arkadaşımla, birlikte büyüdük, birlikte yaşamaya, gelişigüzel çalışmaya, üretmeye bitmeme ediyoruz. Romanlarda toplumumuzun farklı tekmil fertleri kadar şişman Türk milletinin ayrılmaz aynı parçasıdır. Vatanına, milletine sadık Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyen fiyat yurttaşlarımızdır. Tahkiye kardeşlerimizin seçme konuda elan bile güçlenmesi namına kalburüstü işlere imza atmaya devam edeceğiz. Parçalanmamış dünyada insanlar fiyat arkaç gelene büyüklüğünde ve dünyanın bilcümle kaynaklarından, bilcümle zenginliklerinden kıymet tıpkı şekilde faydalanana kadar mücadelemiz bitmeme edecek.”

Share: