Cumhuriyet ile emsal Şükriye nine geçmişteki bayramları esbak üzere hatırlıyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde cıvıl cıvıl 99 yaşındaki Şükriye Yılandiloğlu’nun Cumhuriyet Altını’in evvel yıllarında şehadet ettiği anıları hafızasındaki tazeliğini koruyor.

Cumhuriyet Altını ile benzer olan Yılandiloğlu, AA muhabirine, memleketinin Giresun’un Bulancak ilçesinin Süme köyü olduğunu söyledi. Yılandiloğlu, 3 kız, 6 koca çocuğu bulunduğunu, torunlarının de çocuklarının olduğunu belirtti.

“Günler gelip geçti.” diyen, imdi yaşını saymadığını dile getiren Yılandiloğlu, uzak geçmişi, yakın geçmişe bakarak henüz bol hatırladığını anlattı.

Cumhuriyet Altını Bayramı’nı hep kutladıklarını aktaran Yılandiloğlu, “Cumhuriyet Bayramı var diyorlardı. Evimizde bire bir neşe vardı. ‘Cumhuriyet Altını Bayramı zaman, devletin bayramı bugün.’ diyorlardı. Tığ birlikte çocuktuk.” diyerek konuştu.

Yılandiloğlu, Atatürk’ün ahiret yolculuğu haberinin geldiği haset üstelik hatırladığını belirterek, “Büyüklerimiz, ‘Atatürk ruhsuz zaman.’ dediler, ağlaşıyorlardı. Büyüklerimiz, kızlar, gelinler, ‘Atatürk yordamsız zaman.’ diye ağlaşıyorlardı.” dedi.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Yılandiloğlu, “Düşüncesiz olsunlar, çalışsınlar, emeklerini kazansınlar. Aylak durmasınlar, kimseyle cenk etmesinler, hürmetli olsunlar. Çocuklarımın bütünü iyiler, hiç kırgınlığımız, küskünlüğümüz yok. Canım bayındır, gönlüm şen. Nice bayramlara erişin, nice torunlara erişin.” ifadelerini kullandı.

“Annem sağlığına ilgi kıymetiharbiye”

Oğlu 70 yaşındaki Bekir Yılandiloğlu bile 18 Mayıs 1923’te doğan annesinin 30 torun sahibi olduğunu kaydetti.

Yılandiloğlu, annesinin hoşnutluk kapalı esenlik sorunlarının olduğunu, ilaçlarını uyumlu namına izlem ettiklerini belirterek, evde keyif hizmetinden üstelik yararlandıklarını anlattı.

Annesinin geçmişe ilgili anılarını anımsama üstüne müşkül çekmediğine bel fail Yılandiloğlu, “Annem eskiyi henüz dolgunca hatırlıyor. Annem, ‘Atatürk’ün öldüğünü duyduğumuz antlaşma haddinden fazla çığrıştık.’ diyor.” dedi.

“Büyüklerimizi hiçbir devir unutmuyoruz”

Şükriye Yılandiloğlu’nu mülakat fail Kaymakam Dokuz Canlı Kubilay birlikte Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları çerçevesinde Vali Seddar Yavuz’un öncülüğünde başlatılan “Bayrak Koca” kampanyası kapsamında vatandaşlara öncü hediye ettiklerini söyledi.

Kubilay, vatandaşları, 29 Ekim’da bağımsızlığın sembolü Türk bayrağını evlerine asmaya davet etti.

Cumhuriyet Altını ile benzer büyükleri mülakat ederek yarayışlı dualarını ahzetmek istediklerini dile getiren Kubilay, “Şükriye teyzemizi ziyaret ettik, yararlı duasını aldık. Bu vesileyle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları ilkin oluşmak için mecmu martir ve gazilerimizi rahmet, minnet ve nazikâne anıyoruz. Bizleri büyüten eşsiz büyüklerimizi tek antlaşma unutmuyoruz. Onları okazyon buldukça ziyaret ediyoruz. Şükriye teyze de Cumhuriyet ile kat sayı. 1923 tevellütlü teyzemizi da ülfet etmenin ayrı bir gururunu ve mutluluğunu taşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: