Cumhurbaşkanı Erdoğan, SELIM Parti TBMM Kol Toplantısı’nda konuştu: (3)

Reisicumhur ve YANLIŞSIZ Tümen Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayvancılığı isteklendirme ederek ve arzı çoğaltarak cilt fiyatlarını dengede tutaç projelere ağırlık vereceklerini söyledi.

Erdoğan, partisinin TBMM Kol Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Adana ve Cizre’deki akıbet keşiflerle yer yağı üretimini arttırdıklarını, Akkuyu Çekirdeksel Sakil Santrali’nin inşasının günde 20 bin kişinin çalışmasıyla son çabucacık ilerlediğini belirtti.

Dünyanın en iri ikinci nadir arazi elementi rezervini Türkiye’dahi keşfettiklerini, madencilik ihracatının 6 bilyon doların üstüne çıktığını kaydeden Erdoğan, “Bu sene enerjide Karadeniz gazının ilk fazını inşallah mart kocaoğlan böylecene devreye alıyoruz. Nükleer ağır santralimizin önceki ünitesinde neşelilik üretimine başlıyoruz. Ülkemizin yer majör izleme ürünlerinden borun eklenmiş değerini yükselten karbür üretimi tesisiyle ferro borak tesisini hayata geçiriyoruz.” diyerek konuştu.

Elektrikli otomobil sektörünün genişlik ciddi parçalarından biri olan lityum istihsal tesisinin temelini atacaklarını, Tuz Gölü Gaz Depolama Tesisinde sığa teşmil çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Erdoğan, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilişkin projelere ivinti vereceklerini bildirdi.

Geçen sene sanayide KOSGEB destekleri kapsamında 102 bin işletmeye 8,9 milyar teklik bindi ödemesi yaptıklarını, kurdukları 5 yeni teknoloji geliştirme bölgesiyle bu alanda müteharrik girişimcilere sundukları altyapıyı güçlendirdiklerini nâkil Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımızın teknolojideki kabiliyetlerini irfan için kurduğumuz Dene-Yap atölyelerini 81 ilimize yaygınlaştırarak 100 adede çıkardık. Ülkemizin ciharıyek yanından 500 bin öğrencimizin projelerinin bilgi fuarlarında sergilenmesini realizasyon ettik. Milli uygulayım bilimi hamlemizin lokomotifi TEKNOFEST’in Karadeniz Bölgesi ve Azerbaycan’dahi gerçekleştirilmesine yardım sağladık. Ülkemizin domestik makine rüyası Togg fabrikasının kuruluşunu sağlayarak projeyi bilfiil hayata geçirdik. Teknoloji odaklı endüstri hamlesi programı çerçevesinde 18,1 milyar liralık yatırım büyüklüğü olan 100 katma değeri erdemli projeyi destekledik. Kurduğumuz kullanılmamış 16 OSB ile bütün sayıyı 348’e yükselttik, antrparantez 6 bakir uran bölgesi zar ettik. Envestisman tutarı 480 milyar lirayı bulan 11 bin 613 yatırım motivasyon belgesi verirken, yatırım tutarı 101 bilyon lira olan 10 proje bazlı destek kararı aldık.”

Erdoğan, Türkiye’ye 10,3 milyar dolar doğrudan uluslararası yatırım çektiklerini, araştırı geliştirme çalışmalarında 8 binin üzerinde projeye 2,5 bilyon liralık kök aktardıklarını, kalkınma ajansları marifetiyle 1000’in üzerinde projeye 1,1 bilyon teklik; toprak kalkınma idareleri yoluyla birlikte 633 projeye 1,5 milyar teklik destek verdiklerinin altını çizdi.

Erdoğan, defans endüstri alanındaki çalışmaların başlı başına bire bir program konusu olduğu amacıyla ayrıksı platformda anlatacaklarını ifade etti.

“Endüstriyel sahiplik portföyünü 2 milyon 400 bine yükselteceğiz”

Bu sene sanayide elektrikli vasıta altyapısını geliştirmeyi sürdüreceklerini, OSB sayısını 360’a yükselterek, 65 bakir OSB üzere da saha tahsisi yapacaklarını belirten Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Uygulayım Bilimi Sicil Kanunu’nu çıkartarak faziletkâr uygulayım bilimi tasarımı ve üretimi özne firmalarımızın çalışmalarına türel istinatgâh kazandıracağız. KOSGEB desteklerini dijital ve erke dönüşümü başta kalkmak üzere herhangi bir alanda yaygınlaştıracağız. GAP, DAP, DOKAB ve KOB nahiye kalkınma idarelerimizin desteklediği proje sayılarını arttıracağız. Ülkemizin tescilli endüstriyel mülkiyet portföyünü 2 milyon 400 bine yükselteceğiz. Enerji, esenlik, yer ve akarsu verimliliği, defans, havacılık ve gök teknolojileri kadar alanlardaki ilmî çalışmaları elan aktif şekilde destekleyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı ve AK Tümen Genel Başkanı Erdoğan, güzeşte sene kasaba ve şehircilikte çabucak Türkiye’nin değil dünyanın de yeryüzü nazik şişman ev hamlelerinden biri olan İlk Evim, İlk İş Yerim ve İlk Arsam kampanyasıyla 500 bin göz, 1 milyon altyapılı yer, 50 bin gelişim yeri için harekete geçtiklerini anımsatarak, hazırlıkları tamamlanan yerlerde çabucak ihale ve yapım çalışmalarına başladıkları projede, martir yakını ve gaziler, engelliler, emekliler ve gençlere özel kota ayırdıklarını söyledi.

Tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla 45 ilde 80 tarihi meydanı dönem yüzüne çıkartacak faaliyetlere başladıklarını belirten Erdoğan, muhtelif illerde 27 bin facia konutu ve 20 bin içtimai konutu tamamlayarak hak sahiplerine tasdik ettiklerini; eskimemiş Yusufeli ilçesini altyapısı ve üstyapısıyla tamamlayarak hizmete açtıklarını ifade etti. Endüstri alanlarını şehirlerin dışına tarh kapsamında 12 kentte 4 bine mail gelişim yeri nesir ettiklerini, Ağrı’bile 314 ahırı ve 4 baytarlık binasını kapsayan hayvancılık bölgesi projesinin temelini attıklarını belirten Erdoğan, Elazığ ve İzmir’dahi depremden; Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta selden; Antalya ve Muğla’da dahi yangından etkilenen vatandaşlar üzere 45 bin basamak, hareket yeri, köy evi ve dam inşasını bitirdiklerini kaydetti.

Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“BM Umumi Kurulu’nun 30 Mart’ı Arsıulusal Sıfır Atılmış Günü zar etmesine öncülük yaptık. Budun bahçesi sayımızı 468’e, mahfuz alan miktarımızı ülkemizin yüzde 12,5’una çıkardık. Katıksız sit alanlarında 24 bin metrekare çevre düzenlemesi gerçekleştirdik. Ülkemizin değişik yerlerinde 2 milyon metrekare taşınmazı mecmu tutarı 53 milyar lirayı bulan yatırımlar üzere tahsis ettik. Kentsel tahavvül çalışmaları kapsamında 1 bilyon 634 milyon lirası icar yardımı, 1 bilyon 59 milyar lirası devletleştirme ödemesi, 5 milyar 269 milyon lirası proje uygulaması başlamak için toplamda başka başlıklarla 8,5 bilyon liraya yakın harcamada bulunduk. Yine kentsel dönüşüm çalışmaları üzere 80 bine mümasil özgür bölümü içeren 18 binin üstünde riskli binanın yıkımını, 155 bine andıran özgür birimin birlikte yapımını tamamladık.

“Büyüklük genelinde ekolojik kânunuevvel oluşturacağız”

Plastik torba kullanımında sağladığımız eksilme yardımıyla 1 yılda 550 bin titrem atığın oluşumunu engelleyerek 3,8 milyar liralık tasarruf yaptık. Katı atılan düzenleme depolama tesislerinin bakım verdiği nüfusu 69,5 milyona çıkardık. İller Bankası vasıtasıyla 3,2 bilyon liralık proje bedeli olan 411 projeyi tamamladık. 2 bine mail yer projesine 1,8 bilyon liralık yatırım yaptık. Bu sene mekân ve şehircilikte güvence akçesi yönetim sistemini tamam illerimizde ve ilçelerimizde kuracağımız 7 bin noktayla faaliyete geçireceğiz. Kavim bahçelerimizin büyüklüğünü 81 milyon metrekareye çıkaracak, mahfazalı alanlarla birlikte talih genelinde ekolojik koridor oluşturacağız.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Ayder ve çevresindeki düzenlemeleri bitirerek bölgeyi herkesin beğeneceği eskimemiş görünümüne kavuşturacaklarını söyledi.

Köydes projeleriyle rustik alanlardaki yerleşimler amacıyla 3 bilyon 750 milyon lira yatırım yapacaklarını, Türkiye Tapu Uygulaması’nı hayata geçirerek, kişiye ve mekana sınırlı olmadan işlem yapılabilmesini gerçekleştirme edeceklerini aktardı. Uray nüfusunun tamamını merhametsiz atık hizmetinin kapsamına alacaklarını, lisanslı ve lisanssız zindelik üretimi için devir ve rüzgar santrali kurulacak hazine alanlarını kurumların ve yatırımlarının hizmetine sunacaklarını ifade eden Erdoğan, TOKİ’nin, yapımı süren 138 bin konut inşasını eskimemiş ihalelerle elan da arttıracaklarını kaydetti.

Geçen yıl tarımda kırsal kalkınma yatırımlarına 1 milyar teklik destek vererek üreticilerin 24 bin bakir makine ve ekipman alımını sağladıklarını; su ürünleri yetiştiriciliğinin üretiminin ve ihracatının geliştirilmesi konusunda bire bir saf projeyi devreye aldıklarını anlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Hayvancılığın geliştirilmesi için sığır cinsi asıl kütüğünden maya yetiştiriciliğinin desteklenmesine kadar kip çok mesai gerçekleştirdik. Çayır ve otlak alanlarını ıslahat ederek hayvancılarımızın hizmetine sunmaya bitmeme ettik. Hem vatandaşlarımızın ihtiyacını kesintisiz diremek hem üstelik ihracatımızı tavlandırmak üzere faziletkâr taban fiyatları ve desteklemelerle üreticilerimizin beraberinde olduk. Maraba pusat sistemi başvurularını elektronik devlete entegre ederek üreticilerimize yüce benzeri basit sağladık. Rustik kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının üçüncü etabı amacıyla hazırlıklara başladık. Şehir tarımı modeliyle üretimi yaygınlaştırmak için jeotermal ısıtmalı seralar amacıyla tarıma dair duygu tevhit endüstri bölgeleri projesini güçlendirdik. Eko turizm alanları ve rotalarını çoğaltarak ve ulus ormanlarını yaygınlaştırarak ülkemizin güzelliklerini insanlarımızla buluşturduk.”

“Kullanılmamış tıpkısı destek projesi hazırladık”

Orman köylülerini destekleyerek eskimemiş projeler devreye aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Orman köylülerimize tıpkısı üstelik beşaret yüklemek istiyorum; bilindiği kadar orman köylerimizde işlek ve adeta ormanlarımızın fahri muhafızlığını eden 7 milyon vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın gelirlerini arttırarak bol bolamat seviyesini arttırmak ve hayata şartlarını ıslah etmek amacıyla yeni aynı destek projesi hazırladık. Geçtiğimiz sene 530 milyon teklik adına gerçekleşen, yüzdelik 20’si bağış, artan kısmı faizsiz adına verilen Orköy ödemeleri amacıyla bu sene 1,2 milyar teklik tahsis ettik. Orman köylerimizde diri ve orman emvali istihsal işlerinde çalışan kısaca 200 bin vatandaşımıza verilen ünite fiyatlarını 2022 yılında yüzdelik 112 arttırmıştık. Demin de vahit fiyatları yılın evvel 6 kocaoğlan için yüzdelik 50 arttırıyoruz. Böylece 2023 yılında orman köylülerimize 10 bilyon 500 milyon liralık ifa yapabileceğiz. Hem Orköy ödemelerinin hem birlikte eskimemiş vahit fiyatlarının orman köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye’nin yeryüzü iri, dünyanın 5’inci iri barajı Yusufeli’nin inşasını tamamlayarak 558 megavat kurulu gücüyle yılda 1,9 bilyon kilovatsaat hareketlilik üretimine ahzetmek amacıyla su tutmaya başladıklarını söyledi.

İklim değişikliği ve yanlış tasarruf cihetiyle mütenakıs kayran altı sularını besleyecek tesislerinin inşasını sürdürdüklerini, aralarında Silvan projesinin da olduğu Türkiye’nin eke sulama tüneli ve tesislerin inşasına bitmeme edecek tedbirleri aldıklarını vurgulayan Erdoğan, kuraklığı tutulmak, görmek ve alınacak tedbirleri tespit etmek amacıyla ülke çapında bakir bire bir proje başlatacaklarını aktardı.

Türkiye’nin kebir bire bir sağlık kaynağı haline dönüşen akarsu ürünleri üretimini teşvik etmeye bitmeme edeceklerini belirten Erdoğan, “Ekincilik ürünlerinde karşılık dengesini tedarik etmek amacıyla daha hareketli mekanizmalar kuracağız. Dirim Bilimsel gübrelerin geliştirilmesini ve kullanılmasını yaygınlaştıracağız. Ülkemizin peynir envanterini çıkararak bu yüce değerimizin doğruluk ettiği yere gelmesine bindi sağlayacağız. Hayvancılığı isteklendirme ederek ve arzı çoğaltarak ten fiyatlarını dengede tutacak projelere vakar vereceğiz. Istihlak yoğunluğu yüksek olan İstanbul gibi şişman şehirlerimiz ilkin, site tarımını yaygınlaştırarak hem artırım hem dirimsel artışı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: