Yunanistan’da halkalanan nesli tükenmekte olan ‘Kara akbaba’ otama altında alındı

Yunanistan’bile halkalanan nesli tükenmekte olan ‘Yağız ihtiyar’ tedavi altında makbuz

2 metreyi bulan ve 6 kilo 800 gram ağırlığındaki kişmiri kerkes gine doğaya salınacak

Zehirlenme şüphesiyle tedavisine başlandı röntgenleri çekildi, koku alımı yapıldı

ANTALYA – Burdur Gölü’ne sakıt nesli tükenme tehlikesi altındaki kara ihtiyar Antalya Büyükşehir Belediyesi Katıksız Hayat Parkı’nda tedavi altına alındı. Yunanistan’dahi halkalanan kara ihtiyar tedavisinin arkası sıra yeniden doğaya salınacak.

Türkiye’nin genişlik balaban hayvan bilimi bahçelerinden biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Dirim Parkı, 127 türde 1400 hayvana aile sahipliği yapıyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na vabeste Hayvan Bilimi Bahçesi Yazıhane Müdürlüğü hayvan türü ve sayılarını artırmaya müteveccih çalışmalarını sürdürürken gaileli ve rahatsız yaban hayvanlarının da hizmet ve tedavisini gerçekleştiriyor.

Otama ve bakımı sürüyor

Burdur Gölü’ne düştükten sonradan vatandaşlar yoluyla kudretsiz halde kâin esmer akbaba, Huy Esirgeme Milli Parklar Burdur Şubesi vasıtasıyla afiyet durumunun tafsilatlı incelenmesi ve rehabilitasyonu için Antalya Büyükşehir Belediyesi Natürel Dirim Parkı’na getirildi. Tedavi altına alınan esmer akbabanın Yunanistan’üstelik halkalandığı belirlendi. Natürel Hayat Parkı Büro Müdürü Dr. Aygül Arsun, kanat açıklığı kestirmece 2 metreyi bulan ve 6 kilo 800 gram ağırlığındaki kişmiri akbabanın nesli tükenme tehlikesi altında bulunan aynı cins olduğunu belirtti.

Zehirlenme şüphesi

Aygül Arsun, “Burdur’dahi göle sakıt yağız kerkes vatandaşlar vasıtasıyla kurtarılarak, Huy Koruma Milli Parklar ekiplerine doğrulama edilmiş. 30 Çatlak tarihinde birlikte gurur yetkilileri aracılığıyla tedavi ve hizmet kontrollerinin yapılması için bize getirildi. O günden bugüne kadar bakım, gözlem ve tedavisi devam ediyor. Zehirlenme şüphesiyle tedavisine başladık röntgenleri çekildi, koku alımı yapıldı” dedi.

Ekolojik herkes üzere önemli çeşit

Bu türün ekosistem üzere çok oylumlu olduğunu belirten Arsun, “Zira leşleri yiyerek hastalık fail patojenlerin insanlara ve aşılanmamış hayatına yayılmasını engelliyor. Kara akbabanın Akdeniz Üniversitesi marifetiyle de zaruri tahlilleri yapılacak. Hizmet ve tedavisi sonrası yeniden doğaya salınacak” diye niteleyerek konuştu.

Şahin bile doğaya dönecek

Doğal Dirim Parkı Büro Müdürü Dr. Aygül Arsun, antrparantez avcılık, çevirgeç çarpması ya bile yuvadan tedenni kabil nedenlerle yaralanan bire bir şahinin birlikte tedavisinin yapıldığını söyledi. Şahin’in ortopedik benzeri rahatsızlığı olmadığı ve kafesinde az buçuk istirahat edip gücünü topladıktan sonraları yeniden doğaya salınacağını anlatım etti.

Share: