Çanakkale balı Avrupa yolcusu

Çanakkale balı Avrupa yolcusu

Ezine Besin İhtisas OSB’üstelik kurulacak Arıcılık Entegre Tesisiyle, Çanakkale balı Avrupa’ya ihraç edilecek

Çanakkale balında meram Avrupa

ÇANAKKALE – Çanakkale’üstelik 800’den fazla nebat florası kâin bölgede 70 şifalı endemik bitkinin 32’sinin yetiştiği Kazdağları’nda birinci sınıf nazirsiz balların üretimi sağlanıyor. Çanakkale’dahi 650 yetiştirici, 84 bin katışıksız kovanı ile kısaca 1800 titrem bal üretimi gerçekleştiriyor. Çanakkale Temiz Yetiştiriciliği Birliği, Ezine Azık İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi’ne kurulacak olan Arıcılık Entegre Tesisiyle Çanakkale balını Avrupa’ya ihraç etmeyi hedefliyor.

Çanakkale Arı Yetiştiriciliği Birliği 2003 yılında 50 kişiyle kuruldu. 2006 yılında bal üretim tesisi kuruldu. 2007 yılında ise, Çanakkale’nin çiçek balı ‘Arıburnu’ markası adı altında satışa sunuldu. Bugün itibariyle Çanakkale’de 84 bin öz kovanı, 650 öz üreticisiyle rastgele sene yaklaşık 1800 ton bal üretimi gerçekleştiren Çanakkale Arı Yetiştiriciliği Birliği, Çanakkale balını Avrupa’ya ihraç ika üstüne önemli aynı hamle attı. Çanakkale Katışıksız Yetiştiriciliği Birliği 32 irtibat beyninde ayrımsız evvel olma özelliğini haiz Arıcılık Entegre Tesisini, Ezine Besin İhtisas Organize Endüstri Bölgesi’ne bina etmek amacıyla çalışmalara başladı. Ezine Gıda İhtisas OSB’da, Çanakkale Münezzeh Yetiştiriciliği Birliği vasıtasıyla kurulacak olan Arıcılık Bütünleşmiş Tesisi amacıyla yüzdelik 100 imarlı 3 bin metrekare düzlük düz ayrıldı. Tesiste 15 güç istihdam edilecek.

Çanakkale Sili Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Cahit İleri, ilişki aracılığıyla kurulacak Arıcılık Entegre Tesisiyle, Çanakkale balının Avrupa’ya açılacağını söyledi. Çanakkale’de Arıcılar Birliği’nin 2003 yılında kurulduğunu ve 20 yıllık bir geçmişleri olduğunu belirten Çanakkale Saf Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Cahit İleri, Çanakkale’nin 20 yıldır arıcılık anlamında yavaş yavaş ilerlediğini rapor ederek, “Bağlantı yerine yapılan rastgele projede bire bir arka kademeye çıkıyoruz. Şuanda tığ Çanakkale’deki öz ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırabilmenin yollarını bulmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla ilimizdeki Ezine Azık İhtisas OSB, alelhusus gıdacıların toplandığı tıpkısı Gıda İhtisas Organize Uran Bölgesi olacak. Bizde bu çalışma içinde yerimizi alalım dedik. Sağ olsun ilgililer, yetkililer bizim talebimize olumlu ulama verdiler. Yüzde 100 imarlı 3 bin metrekare arsayı aldık. Şuanda arsanın üstünde başta bal, halis sütü, propolis, çiçek tozu bal mumu ve başka günahsız ürünlerinin işlenip, paketlendiği ve pazarlandığı tıpkısı işletme olarak hayata geçirmeye çalışıyoruz. Şuanda planlama çalışmalarımız var. İnşallah bunu bitirebilirsek, bölgemiz arıcısının bal ve başka katışıksız ürünleriyle ait pazarlama sorunu ortadan kalkacak. Bölgemizde elhak saf ve birinci sınıf olan bu ürünü Türkiye pazarına ayrıca Avrupa pazarına götürmeyi planlıyoruz” dedi.

Her ilde yegâne ilişki olduğunu da hatırlatan Ilişki Başkanı Cahit İleri, “32 çıngı birliğin paketleme tesisi var. Ama Azık İhtisas Tevhit Endüstri Bölgesinde Bütünleşmiş Tesisi olarak bizim birliğimiz bu alanda tıpkısı önce olacak. Nedeniyle tığ çok cepheli kazanmayı planlıyoruz. Bu tesiste asgari 15 kişiyi istihdam edeceğiz. 650 üreticimiz ürünlerini burada paketleyecek. Kovan başı üretiminde Türkiye’dahi 2’nci sıradayız. Bu bizim üzere muştulu aynı olgun. Çünkü Türkiye ortalaması 13 kilo, acun ortalaması 21 kilogram. Tığ 24.2 kilogramla dünya ortalamasının konusunda çıktığımızı gördük. Zımnında bu konuda adamakıllı ve kaliteli ayrımsız im ürettiğimizi şahsen rakamlarla şahit olduk. Tığ bu hedefte kalmayacağız. Birinci Sınıf mahsulat, tesisle taçlandırıp, balımızı elan dolgunca noktalara götürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Çanakkale’üstelik yıllara bakarak bal üretiminde değişkenlik olsa de averaj yaklaşık 1800 ton civarında bal üretimi olduğunu dahi kaydeden İleri, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Enayi Dağları özellikle mitolojiden günümüze yöremizin çokça iyice ayrımsız coğrafi alanı. Embesil Dağları özellikle tıpkısı derinti hikayelerin ötesinde nebat florasıyla bilcümle herkesin dikkatini çekici tıpkı alan. Hele Budala Dağları ayrımsız haddinden fazla endemik nebat türünün bile dirim şansı bulduğu düz. Ballarımızın birçoğunu de tığ Enayi Dağları ve eteklerinden, yakınlarından topluyoruz. Zira nebat florası anlamında asıl çokça, şanslı bitkiler haddinden fazla daha fazla, inşallah bu balları zat tesisimizde, zat markamızla piyasaya vermeye planlıyoruz.”

Share: