Bu şehirde 1 pet akarsu fiyatına ton akarsu tüketiliyor

Bu şehirde 1 pet su fiyatına titrem akarsu tüketiliyor

– Sivas Şehremini Hilmi Bilimci, Türkiye’nin genişlik berduş suyunu tüketen Sivas’ta, 1 pet akarsu fiyatına 1 titrem akarsu tüketilmesine karşın su fiyatlarına zam yapmayacaklarını söyledi

SİVAS – Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Türkiye’nin arz berbat suyunu tüketen Sivas’ta, 1 pet su fiyatına 1 titrem akarsu tüketilmesine rağmen su fiyatlarına remiks yapmayacaklarını söyledi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilimci yaşanan kuraklık ve küsurat su ihtiyacına karşın su fiyatlarında çoğalma yapmayı düşünmediklerini söylerdi. Bilgin, Türkiye’nin en çap suyunu Sivaslıların içtiğini söyleyerek, çap su kullanımının israfa hastalık olmaması gerektiğini üstelik sözlerine ekledi.

“Dayanabilen süreci aykırı içtihat ve çıdam içerisinde bitirdik”

Başbuğ Bilgin, Sivas’ta yaşanan akarsu sıkıntısında sağlam süreci bağlanak, beraberlik düğme hesap ve sabırla bitirdiklerini belirterek, “Akarsu sıkıntısı ince süre gündemimizi karışma etti. Özellikle Çatlak ayında planlı adına yapmış olduğumuz akarsu kesintileri dolayısıyla zaman dönme sıkıntılar yaşadık. Ben bu noktada tam hemşerilerimize teşekkürname ediyorum. Gerçekten zorlu süreci temas, el birliği, düğme feraset ve çıdam içerisinde evire çevire tıpkı şekilde açıkgöz olduk. Kentimizin su kaynakları Tavra Deresi aile 4 Eylül Barajından karşılanıyor. Şuan de 4 Ilkgüz barajında akarsu bulunmayan akim. Bu nedenden âlem Kayıt Ilgi Barajından su nakil projesi yaptık. 50 kilometrelik bire bir projeydi. İlk etabı olan 14 kilometrelik kısmı tamamladık ve Vasıta Özen Barajından dikme şebekeye şuanda kaliteli benzeri akarsu verdik. Geçicide olsa akarsu problemini çözdük. Proje davam ediyor. Kâffesi 50 kilometre” dedi.

“Bu dönemde suya aynı fiyat güncellemesi yapmıyoruz”

Komutan Bilimci, yaşanan sıkıntılara karşın suda bedel güncellemesi yapmadıklarını rapor yazar, “Sivas’ta normalde Aile ayında kar kış artağanlık yağması lazım, etrafın karla meşgul olması lazım ama kamu Türkiye’bile olduğu kadar İç Anadolu’da akıbet yılların sunu yağışsız kışını yaşıyoruz. İnşallah rabbim bereketinden bizi yoksun koymaz. Biz su ihtiyacını çalmak amacıyla üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu noktada hemşerilerimizden, suyun gelmesiyle rehavete düşmeden, suyu tasarruflu kullanmaları, tutumsuzluk etmemeleri noktasında özel tıpkı hassaslık bekliyoruz. Türkiye’nin sunma kaput suyunu Sivaslılar içiyor. Hemşerilerimize helal olsun. Ama haşat su kullanımı üstelik israfa sebep olmasın. Biz bu noktada sübvanse etmeye devam edeceğiz. Türkiye pandemiyle gelişigüzel it canlı bir süreçten geçti. Biz bu noktada hemşerilerimize bindi olma noktasında bu dönemde suya ayrımsız kıymet güncellemesi yapmıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: