Bingöllü çeri 4 aydır zayi

Uz birliğine teslim görünmek üzere gittiği Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Akseptans Cem Merkezi’nde kısaca 4 ay önce gizemli tıpkı şekilde kaybolan Bingöllü Leşker Emrah Avunan’dan halen bilgi alınamadı. Kaybolma askerin kederli ailesi, çocuklarının bulunmasını istedi.

Becerikli birliğine doğrulama almak üzere gittiği Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Kabul Çokluk Merkezi’nde yaklaşık 4 kamer önceki esrarengiz ayrımsız şekilde kaybolan Bingöllü Çeri Emrah Avunan’dan halen veri alınamadı. Zayi askerin yanık ailesi, çocuklarının bulunmasını istedi.

Bingöl’ün Solhan ilçesine sınırlı Misyon köyünde tevakkuf eden 5 çocuklu ailenin bir tane eş evladı olan Emrah Avunan (20), yurtsal görevini yapmak için geçtiğimiz Haziran ayında Sivas Anne Bel 5’inci Yaya Çeri Eğitim Bilimi Tugayı’na gitti. Burada ana eğitimini bütünleyen Müteselli, dağıtım iznine gelmeden dirayetli birliği yeri olan Şırnak’ın Cizre ilçesine merbut Uludere Bağlıca Köyü Gürvil Eğin Bölgesi’ne gezmek üzere Elazığ Akseptans Çokluk Merkezi’hangi katıldı.

KTM’DE KAYBOLDU İDDİASI

Elazığ’daki dağıtım işleminin ardından Şırnak/Cizre Akseptans Toplama Merkezi’hangi (KTM) tasdik olduğu tamlanan Er Müteselli’ın, burada gizemli aynı şekilde ortadan kaybolduğu kanıt edildi. Oğlunun akıbetini bellemek üzere birçok yere başvuruda bulunduklarını belirten Baba Bilal Avunan (46), oğlundan kısaca 4 aydır haber alamadığını söyledi. Ata Avunan, “Vatani görevini yapması için Sivas Temeltepe’ye gönderdim. Buradaki eğitimini tamamladıktan bilahare tevzi izni almadan Elazığ Kabul Cem Merkezi’hangi gidiyor ve oradan bile Cizre’ye gitti. 10 görüştüm kendisiyle, parası bitmişti servet gönderdim ve çekti parasını. Henüz sonradan ortadan kayboldu ve tıpkısı elan kendisinden haber alamadım” dedi.

Oğlundan fen alamadığı için bulut duyduğunu ve Cizre Kabul Toplama Merkezi’ni aradığını kaydeden yanık Ata, “Karakolu aradım, ‘oğlun burada yok, gelmedi’ dediler. Kalkıp, Cizre’ye gittik, ‘oğlun burada yok’ dediler. Ama ben kendisine dünyalık göndermiştim ve buradan çekmişti makbuzu da elimde duruyor. 4 kamer geçti halen oğlumdan haber alamıyorum” diye konuştu.

“AKIBETİNİ AKTARMAK İSTİYORUM”

Oğlunun akıbetini aktarmak istediğini kaydeden yanık Ata Müteselli “Cumhurbaşkanı ve başbakana sesleniyorum. 4 aydır oğlum kaybolma. Her tarafı aradım amma 4 aydır haber alamıyorum. Annesi marazlı, layenkati ağlıyor, ailemizde yaşayış kalmadı. Oğlum öldüyse ölüsünü verin, yurtsal görevini yaparken şehit oldu derim olana razı olurum” dedi.

“ATM’LERDEN DÜNYALIK ÇEKİLMİŞ”

Çeri Emrah Müteselli’ın 22 yaşındaki kuzeni Harun Müteselli ise, şunları kaydetti:

“Emrah Haziran 17’sinde Bingöl’den çıkıp Sivas Temeltepe’ye gitti. Buradaki eğitimin ardından Elazığ akseptans çokluk merkezine oradan da Cizre akseptans toplama merkezine gitti. 10 devir kendisiyle görüşüyorduk ego en üst ego kendisiyle görüştüğümde bilcümle arkadaşların dağıtımının yapıldığını, kendisinin üstelik mail tarihte fariza yerine gideceğini söyledi. Elan sonraları görüşemedik, 20 çağ geçince tığ imdi tedirgin olduk ve sorup soruşturmaya başladık. Cizre fariza hesabına gönderdiğini söyledi, fariza yeri karakolu gelmediğini Cizre’da olduğunu söyledi. Bingöl’deki jandarmaya gittik ve onların girişimleriyle Cizre’deki komutanlara ulaştık. Bu yol, Emrah’ın hiç gelmediğini ve girişinin yapılmadığını söylediler. Ama biz 10 zaman kendisiyle görüştük, babası dünyalık gönderdi alındı var elimizde 3 Ağustos’ta Cizre akseptans çokluk merkezindeki ATM’lerden servet çekilmiş.”

“SAVCILIĞA BAŞVURDUK SERENCAM ÇIKMADI”

Cizre akseptans cem merkezindeki askerlerle görüştüklerini belirten Avunan, “Arkadaşlarıyla görüştük, Emrah ile tanıştıklarını söylediler. Emrah ile akşam ezanı beraber yattıklarını, sabahleyin kalktıklarında Emrah’ın olmadığını söylediler. 4 ay geçmiş Savcılığa referans yaptık amma serencam çıkmadı. Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gittik bütün yetkililerle görüşmeye çalıştık bazıları tek umursamadı bizleri. Görüştüklerimizde bizleri ferasetsiz aramadı. Vatanını muhip aynı askerin biran birlikte ortadan kaybolması hastalık göz ardı ediliyor. Yetkililere sesleniyoruz; az buçuk duygudaşlık kurarak Emrah’ı kendi çocuklarının adına koysunlar. Cenabıhak rızası amacıyla elinizden ne geliyorsa, yapın. Ölüyse ölüsünü verin, sağ ise yeryüzü azından sesini duyalım. Ailesi kötü durumda, annesinin yüzüne bakacak yüreğimiz namevcut” diye konuştu.

Birtakım yetkililerin Emrah’ın kaçma ika ihtimalini değerlendirdiğini kaydeden Avunan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Emrah’ın kaçma etmesi amacıyla hiçbir hastalık yok. uzman çavuş kalkmak istiyordu, bunu arkadaşları biliyor. Kurtulma edecek olsaydı yahut siyasi tıpkı düşüncesi olsaydı dağıtım iznine dirimlik ve usta birliğine gitmezdi. değme siyasi görüşe bağlı değildi, vatanını, milletini, bayrağını muhip tıpkısı insandı. Vatanına yezitlik edecek bir insan değildir.”

Share: