Balık tezgahlarının gözdesi mezgit, somon ve hamsi

Balık tezgahlarının gözdesi mezgit, somon ve hamsi

SAMSUN – Samsun’de balık tezgahlarında yeryüzü çok rağbeti mezgit, somon ve hamsi görüyor.

Havaların hamam gitmesi ve Karadeniz’dahi fırtına olmasına rağmen tezgahlarda balık çeşitlerinin çok olduğunu söyleyen balık satıcıları, vatandaşların ilgisinden dahi memnun olduklarını belirtti.

“Vücut ve tavuk fiyatlarına bakarak balık caba”

Balık fiyatlarını değerlendiren balık satıcısı Onurcan Köse, “Sezon mübarek miktarda avlanan balıklarla bitmeme ediyor. Şu dakika hamsinin fiyatı bizde 40 lira. Hamsinin boyu üstelik büyüdü ve yağlandı. Vatandaşların hamsiye ilgisi de iyicene. Onun beraberinde tavuk balığı balığı satılıyor. Kilosu 25-30 liralık arasında. İstavrit 60, barbun 40, somon 70, levrek 140, çupra 100 liralık. Etle tavukla kıyaslarsak balık şu dakika meccani. Bu sezon balıkçının yeryüzü fazla balık tuttuğu ve sattığı sezon oldu” dedi.

“Balık bol, fiyatlar uygun”

Balık satıcısı Mehmet Tığ ise, “Fiyatlar akıllıca. Vatandaş sırasıyla yer haddinden fazla hamsi, mezgit, somon, çupra, levrek alıyor. Somon şu anda on kolpo, gayet evire çevire. Sayı Farkı 1,5 kamer daha böyle devam boy bos ve zaman biter. Vatandaşlar bu sezon palamuttan dolaplarını da doldurdu. Vatandaşın dolabında balık koyacak düzlük kalmadı. Pelit bize şu zaman dondurucudan geliyor ve 40 liraya satıyoruz” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar da fiyatların uygun olduğunu ve bu sene mübarek miktarda balık tükettiklerini söyledi.

Share: