Bakan Akar’dan Odessa’daki patlamaya ilişik açıklama

Milli Defans Bakanı Akar, “Füze saldırısı olduğu şekilde bilgiler aldık. Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ve Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Kubrakov ile telefonda görüştük, mukteza bilgileri aldık.” dedi.

Hamur : Rum Ajansı
Eklenme : 23 Temmuz 2022 18:14

Yazdır
Yorumlar (0) Sürdürümcü Ol

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, yaptığı açıklamada, zaman sabahleyin saatlerinde Odessa’da tıpkısı patlama olduğunu kaydetti.

Akaret, “Füze saldırısı olduğu şeklinde bilgiler aldık ve bunun üzerine tığ elhak temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bire bir füze saldırısı olduğunu tabir ettiler. Füze saldırılarından ayrımsız tanesinin oradaki silolardan ayrımsız tanesine eski ettiğini, diğerinin da siloya mail bir bölgeye düştüğünü ve ancak orada kebir olan rıhtımların doldurma kapasitesinde ve kabiliyetinde gelişigüzel olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin bitmeme edebileceğini tabir ettiler.” diye niteleyerek konuştu.

“Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını bize belirtti”

Rusya ile dahi temasta bulunduklarını belirten Icra Vekili Akaret, şunları kaydetti:

“Bunun birlikte Rusya ile yaptığımız temasta üstelik Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve tafsilatlı bir şekilde incelediklerini bize belirttiler. Hububat sevkiyatı ile ilişkin geri yaptığımız anlaşmadan müstacelen bilahare böyle bire bir hadisenin meydana gelmesi aşağı bizi üstelik endişelendirdi. Bundan tığ da rahatsız olduk. Ancak biz orada geri yaptığımız anlaşmadaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye bitmeme ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada rahat bir şekilde hisse senedi birliğine bitmeme etmelerinden yana olduğumuzu dahi yeniden görüşmelerimizde dile getirdik.”

“Bize düşen sorumluluklar neyse bunları adına getirdik”

Vekil Akaret, uygulamaya bire bir dakika geçmiş başlanmasının bütün dünya kamuoyunun birlikte beklentisi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğrusu bu görüşmelerin başlamasıyla bile, fiyatlarda uzmanlar yoluyla anlatım edildiğine göre ayrımsız düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun bitmeme ettirilmesi gerektiğini, zımnında bunu bekleyen insanların rahatlaması itibarıyla, azık ihtiyacının karşılanması itibarıyla, insanca bakımdan çok büyük olduğunu gine konuşmalarımızla aykırı adına anlatım ettik. Rusya ve Ukrayna ile koordinasyonumuz devam edecek, bitmeme ediyor.

Amatör güruh sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye bitmeme edeceğiz. Bu çerçevede gine toy mutabakatın gereği olarak Birlikte Eş Güdüm Merkezi’nin çalışması amacıyla dünden beri yaptığımız icraat sonuçlandı. BM Temsilcisi karışma, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile gelişigüzel Alay Malay Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaya başladılar.

Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve benzer olayların birden tıpkısı tarafa bırakılarak vardığımız anlaşma doğrultusunda bu çalışmaların tıpkısı zaman önceki başlaması, şu anda biz hoşça olayı strateji ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği amacıyla bu çalışmaların istendiği şekilde devam etmesi yönünde.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada, bugün sabahleyin saatlerinde Odessa’birlikte bire bir patlama olduğunu kaydetti.

Akaret, “Füze saldırısı olduğu şeklinde bilgiler aldık ve bunun üzerine tığ filhakika temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Mukteza bilgileri aldık. Oraya tıpkı füze saldırısı olduğunu ifade ettiler. Füze saldırılarından aynı tanesinin oradaki silolardan benzeri tanesine isabet ettiğini, diğerinin üstelik siloya mail aynı bölgeye düştüğünü ve fakat orada cesim olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde gelişigüzel olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini tabir ettiler.” diye niteleyerek konuştu.

“Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını bize belirtti”

Rusya ile birlikte temasta bulunduklarını tamlayan Icra Vekili Akaret, şunları kaydetti:

“Bunun beraberinde Rusya ile yaptığımız temasta üstelik Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve tafsilatlı tıpkı şekilde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız anlaşmadan tezelden sonra böyle tıpkı hadisenin meydana gelmesi oldukça bizi da endişelendirdi. Bundan biz dahi rahatsız olduk. Fakat tığ orada dün yaptığımız anlaşmadaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada rahat ayrımsız şekilde aksiyon birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu bile tekrar görüşmelerimizde dile getirdik.”

“Bize düşen sorumluluklar neyse bunları namına getirdik”

Bakan Akaret, uygulamaya tıpkı dakika geçmiş başlanmasının bilcümle acun kamuoyunun üstelik beklentisi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elhak bu görüşmelerin başlamasıyla üstelik, fiyatlarda uzmanlar tarafından anlatım edildiğine bakarak aynı düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, zımnında bunu muntazır insanların rahatlaması bakımından, besin ihtiyacının karşılanması itibarıyla, insani bakımdan çokça yetişkin olduğunu yeniden konuşmalarımızla aykırı adına rapor ettik. Rusya ve Ukrayna ile koordinasyonumuz bitmeme edecek, devam ediyor.

Idmansız güruh sırasında imzaladığımız uzlaşma muhtırasında bize sakıt sorumluluklar neyse bunları hesabına getirdik, getirmeye bitmeme edeceğiz. Bu çerçevede gine saftirik mutabakatın gereği kendisine Yanında Eş Güdüm Merkezi’nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. BM Temsilcisi karışma, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile gelişigüzel Birlikte Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaya başladılar.

Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve analog olayların dakikasında benzeri tarafa bırakılarak vardığımız anlaşma doğrultusunda bu çalışmaların bir dakika geçmiş başlaması, şu anda biz hoşça olayı strateji ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği için bu çalışmaların istendiği şekilde bitmeme etmesi yönünde.”

Share: