YKS’de tanzim sürprizi

Darülfünun sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla yeğleme maratonu başladı. Barajın kaldırılması, namzet sayısının çokluğu ve esbak yıllara göre gösterişsiz olması sıralamaları etkiledi. Uzmanlar tercihlerin puana göre değil sıralamaya göre yapılması konusunda uyarıyor.

YKS sonuçları açıklandı. 3 milyon 243 bin 425 adaydan 1 milyon 61 bin 686’sı üniversiteli olacak.

Bu yıl barajın kaldırılmasına, aday sayısının çokluğu ve sınavın güzeşte yıllara göre daha kıytırık olması dahi eklenince, adaylar daha çok kesin yapmasına rağmen sıralamada geriye düştü.

Akilane yapanların sayısı bile arttığı amacıyla belirleyici olan matematik netleri atıl kaldı.

Uzmanlar öğrencileri yeğleme yaparken titiz olmaları üzerine uyarıyor.

Konuyla ait NTV’ye mütekellim eğitim uzmanı Nazik Kösegil, bu yıl yapılan YKS’de sıralamayla ait şişman aynı iş yaşandığını belirtti.

Alelhusus alt sıralarda olanların henüz dikkatli olması gerektiğini tamlayan Kösegil, öncelikle sıralamalara ilgi edilerek darülfünun ve göz araştırması yapılması gerektiğini vurguladı.

PUANA BAKIP TERCİH YAPMAYIN!

Öğrencilerin banko puanlarını dikkate alarak yeğleme yapmamaları gerektiği vurgularken, nokta ile tanzim beyninde güzeşte seneye göre korkulu farklar olduğu tamlayan Kösegil şu şekilde konuştu:

“Nedeniyle sınav son belgesi okunurken nizam puanının çabucacık yanı sıra bir sükse sıralaması var, mektepli bu seneyle güzeşte seneki başarı puanlarını eşleştirmeli. Bu yıl sükse sırasında virgülden sonraki rakamlar üstelik deli dolu olacak. Tıpkısı üniversiteyi tercih eden 200 güç ise örneğin bu sene 1000 hayat oldu. Asla ‘kesin bu bölüme yerleşirim’ diye yeğleme yapmasınlar zira bu yıl ayrımsız puan diliminde henüz aşkın öğrencinin meydan alması bu yeğleme sıralamasını etkileyecek.”

Bu yıl tıp, diş hekimliği, eczacılık, ünsiyet, mimarlık, mühendislik ve muallimlik programlarını yeğleme edebilmek için başarı sırası koşulunda farklılık olmadı.

“24 TERCİH HAKKINI DA KULLANIN”

Uzmanlar, güç rekabet olacağı için 24 tercih hakkının dahi kullanılması referans ediyor.

Adayların, tercihlerini belirlemeden evvel yeniden yayımlanacak 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları strateji etmeleri öneriliyor.

Terciler 27 Orak Ayı-5 Ağustos tarihleri beyninde yapılacak.

YKS’de başarı sıralaması ve kontenjanları YKS tercih kılavuzu yayınlandı

Share: