Aydemir Afiyet Bakanlığı bütçesini değerlendirdi

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Afiyet Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde değerlendirmelerde kâin DÜRÜST Öğür Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Türkiye’nin keyif alanında de yüzyıl atladığına vurgu yaparak, ‘Bu alanda dahi ufku açan sayın cumhurbaşkanımızdır dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Esenlik Bakanlığının 2023 yılı bütçesi akseptans edildi. Komisyonda, Türkiye Uç ve Sahiller Afiyet Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığı, Arsıulusal Sağlık Hizmetleri Laedri Şirketinin bütçeleri da ele alındı.

Erzurum İçin 2 Beklenti

Erzurum’un bir afiyet kenti olma özelliği taşıdığına meni, Kent Hastanesi için teşekkürname eden Mebus Aydemir, Aydemir, Erzurum’a Ağız ve Diş Hastanesi talebinde bulundu, Oltu Ihtişam Hastanesine Kardiyoloji Uzmanı beklentisini paylaştı.

Aydemir’den Akdağ Paylaşımı

2002-2013 ile 2016 -2017 yılları beyninde Keyif Bakanlığı görevinde mevcut Recep Akdağ’ın, Cumhur Reisi Erdoğan’ın ufkunu çizdiği sağlıkta değişim ve transformasyon reformunun öncülerinden olduğunu tamlayan Milletvekili Aydemir, ‘Sayın Akdağ bu sahaya üstelik mühür vurmuş aynı kişioğlu. Recep Beyi hele dünya konuşuyor.’ dedi.

‘Minnettarız’

Esenlik alanındaki değiş ve gündeş dönüşümün küresel kayıtta bağ ve dikkatle izlendiğini belirten Mebus Aydemir, 46’ıncı dönemde Sağlık Bakanlığı fail Erzurum Mebus Nihat Kitapçı’yı rahmet niyazıyla andı, Afiyet alanında beyin fırtınası estiren ve yardım sağlayanlara minnettar olduklarını belirtti.

Salgın Dönemi

Covid19 salgını döneminde Türkiye’nin aldığı tedbirler, bodur zamanda kurduğu hastaneler, tedavi sürecindeki başarılar, yerli aşılama üretimi başta adına, hayata geçirdiği düzenlemelerle Dünya’birlikte ruzname oluşturduğunu tabir fail Saylav Aydemir, Nazır Fahrettin Koca ve ekibine teşekkür etti, Reisicumhur Erdoğan’a gönül borçlusu olduklarını vurguladı.

‘Her alanda inhina niteliğinde hizmet verdik’

Komisyon üyesi benzeri milletvekilinin: “Bütçe görüşmelerinde hangi Bakanlığın bütçesini görüşsek öyle şeyler dakika atılıyor kim temas Bakanlıkta kıvrılma yapılmış gibi. ” tıpkı ifade kullandığını belirten Saylav Aydemir, ‘Hakikat o doğrusu. Bakın, İstanbul Milletvekilimiz sayın Hasan Turan, benzeri anekdotu paylaştı, Tıpkı “tweet”le dağarcığı yüklü oluyor. Almanya’de tüvana bire bir Türk damla ergin, tedavisi olanaklı değil. Bizim buradan bir uçak anında gidip alıyor, getiriyor buraya. Sayın Turan birlikte”tweet “le bunu paylaşıyor. Bu aynı devrim, işte bu aynı bükülme.’ diye konuştu.

Aydemir’den Vekil Herif ve Ekibine Teşekkür

Esenlik alanındaki çağlarüstü yaklaşımı aktaran Saylav Aydemir Vekil Insan ve ekibine müteveccih yerine, ‘Allah razı olsun; doğrusu ulus size medyunu şükran, tığ dahi öyle. ‘ kaydını düşerek, sağlıktaki gelişmelere ilgilendiren anekdotları paylaştı, geçmişten örnekler verdi.

Aydemir’den Rahmetlik Nihat Kütüphaneci’ya Vefa

Mebus Aydemir, ‘Bakın, Erzurum’da öğrencilik yıllarımda, üniversite öğrencisiyken 46’ıncı hükümet döneminde merhum Nihat Kütüphaneci Keyif Bakanımızdı. Dadaştı o bile, haddinden fazla hususi benzeri isimdi, Tanrı ferah bol yağmur eylesin – Icra Vekili olduktan sonra Erzurum’a çok özel bir desteği olmuştu; günlerce yazdık bunu. O dönemde 7 devam cankurtaran geldi Erzurum’a, Erzurum’dahi o büyüklüğünde anlatıldı ki bu “İşte budur.” denildi ya “Beklediğimiz budur. ” filan. Bunları kelimesi kelimesine tığ yaşadık, gördük . 7tane ambulansa “Balaban hizmetler.” demiştik biz. Şimdi geldiğimiz dideban birlikte ilçelerde bizim en ücra ilçemizde birlikte, illerde bizden geçmiş bölüm illerdeki hastanelerden elan kalifiye hastaneler yaptık biz. Bunu söyleyeceğiz, anlatacağız.’ diye niteleyerek konuştu.

‘Hizmet fail herkese minnettarız’

‘Hemen rastgele alanda olduğu gisi Afiyet Hizmetleri alanında bile yaptıklarımızı çokça mahcup bire bir dille anlatıyoruz.’ diyen Saylav Aydemir, muhalefeti kastederek, ‘Bizim yerimizde siz olsanız habbeyi kümbet yaparsınız tığ bunu biliyoruz, şüphesiz anlatırsınız ki. Bu takım filhakika, şunu yapıyoruz biz: Yaptığımızı Tanrı rızası için yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu söylemiyor mu?

Hep yaşanmışlıkları tığ üstelik yaşımız kemale evliya ayrımsız durumda görmüşüz, biliyoruz. Elbet bizden geçmiş bile hizmet yapıldı; olanaksız mı Allah dolgunca bereketli rahmet eylesin Süleyman Demirel hizmetleri yok mu, Turgut Özal, Bülent Ecevit.. Bakın, ben grado düşüyorum. Kimin nokta büyüklüğünde hizmeti varsa, ki yapmışsa başımızın üstünde yerleri var. ‘ dedi.

‘Allah razı olsun’

Milletvekili Aydemir, sunumunda Erzurum’dan birlikte denk vererek, ‘Şu anki akan olanı anlatalım, yani yüzyıl atlatmışız ülkemize. Şu pandemi döneminde yaşananlar. Pandemi döneminde dünyayla kıyaslasak o zaman kapela çıkarırız, eyvallah deriz. Bakın, Erzurum’birlikte devasa tıpkısı kent hastanesi yapmışız bile birlikte Bakanlığımızın bütçesinden yapmışız, Allah razı olsun.’ ifadelerine düz verdi.

Aydemir’den Erzurum’a Yönelik Talepler

Sunumunda Erzurum’la ilgilendiren beklentileri gündeme getiren Saylav Aydemir, ‘Erzurum’da Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezimiz var, hekim sayımız gayet tam, ancak poliklinik bulunmayan. Biz benzeri Kenar ve Diş Hastanesi istiyoruz sizden. Bire Bir bambaşka talebimiz Oltu’ya yönelik. Oltu bizim en şişman ilçelerimizden birisi, oradaki Delvt Hastanemizde kardiyoloji uzmanına ihtiyacımız var, temenni ediyoruz.’ dedi.

‘Başarı rotamızı çizen cumhurbaşkanımızdır’

Esenlik alanının hususi, hassas ve dikkat calip bire bir saha olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, gelinen noktada Türkiye’nin Sağlıkta küresel gündem oluşturduğunu ilgi çekerek, ‘Buna kimin katkısı varsa minnettarız. Ilkin Sayın Cumhurbaşkanımızdır ufku çizen o, rotayı çizen. Onun çizdiği ufukla burada birlikte haddinden fazla komple kadrolarımız var sunma başından beri.’ diyerek konuştu.

Vekil Akdağ’a Övgü

Sağlık sakat Bakanı Recep Akdağ’ın Afiyet alanına mühür vurmuş bir büyüklük adamı olduğunu tamlayan Saylav Aydemir, ‘Benim sabah akşam iftihar ettiğim aynı âdem evladı, birlikte üç dönemdir mebusluk yapıyoruz. Recep Akdağ Bakanım; ailesiyle birlikte tebellür etmiş, birikimiyle öne çıkmış hususi bir âdemoğlu bu sahaya de nitelik vurmuş aynı adam. Recep Beyi bir defa acun konuşuyor. Deminden, burada hakkını tasdik etmezsek tamam mu?’ dedi.

Aydemir Sağlıkta Gelinen Noktayı Paylaştı

Erzurum örneğiyle Sağlıkta gelinen noktayı anlatan Saylav Aydemir, ‘Şimdi, şunu söylüyoruz tığ: Afiyet sahasında filhakika özel amal yaptık, yapmaya bitmeme ediyoruz. Erzurum’dahi Mumcu Caddesi diyerek tıpkısı cadde vardı. Mumcu’dahi tabeladan geçilmezdi. Ne tabelasıydı bunlar? Muayenehane tabelalarıydı. Çok süssüz yapılardı, oralara insanlar giderlerdi. Yani ego ayrıntıya girmiyorum, hepimiz biliyoruz. Hekimler gerçekten yüreğimizi rapor ediyorlar, çokça hususi insanlar ama o günlerde onlar üzere bir eksiklik, aynı nakıs çözme vardı? Neydi? Evet, işte, muayenehaneye çağrılmalar falan Benim yakıştıramadığım şeyler. Bakın, hekimlerimizi birlikte elan elan olmaları müstelzim yere çıkardık, doğrusu birlikte budur. Demincek “Doktor yok.” diyorlar. İşte Bakanımız söyledi, akıbet ayrımsız sene içerisinde 6 bin hekim özelden kamuya dönmüş. Sebep? Şartları özel ayla getirdik. Hekim sayısını 90 binlerden 200 binler sınırına getirmişiz, abla sayısı ha kezalik öyle. Kısacası, bizim şeref levhamız ayrımsız Bakanlığı burada görüşüyoruz. Orada hizmet işleyen bütün amma hep çokça hususi insandır. Pandemideki fedakarlıklarını unutmuyoruz. Bakın, babam Covid’den mevt etti. Gayretleri ego biliyorum. Bakanımızın özel gayreti oldu, doktorların. Bütün geçmişlerimize yağmur olsun. O zeminde lacerem gayretler sarf edildi, nasıl fedakarlıklar yapıldı; bu takım yaptı. Öyleyse teşekkürname edeceğiz, Tanrı razı olsun diyeceğiz. Bakanımız Vekillik hizmetlerini sunarken iftiharla, yüreği genişleyerek takip ettik, dinledik. Tanrı önünü kategorik etsin, ömrünü da ince etsin bütün kadronun. Bakanımız şahsında herkese teşekkürname ediyoruz, kim varsa. Bütçemiz müfit, amaç getirsin.’ Dedi. – ERZURUM

Share: