“Arsıulusal Molla Ahmet el-Cezeri Sempozyumu” başlıyor

Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet el-Cezeri Sempozyumu”na akla yatkın

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış’ın evrak imzalaması

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkış’ın konuşması Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet ahali-Cezeri Sempozyumu” erte başlıyor

ŞIRNAK (AA) – Şırnak’ta “Arsıulusal Molla Ahmet el-Cezeri Sempozyumu” erte başlıyor

Şırnak Valiliği ve Darülfünun, Cizre elediyesi ile ilçe işbirliği ile Arsıulusal Molla Ahmet Halk-Cezeri Sempozyumu ferda başlıyor.

Cizre Şehremaneti Konferans Salonu ve Kırmızı Medrese’bile 30 Teşrinisani-2 Ara tarihleri beyninde yapılacak sempozyuma sınırlı içi ve az dışından 20’yi aşkın öğretim üyesi tike yapacak.

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, gazetecilere, ferda yapılacak önce Molla Ahmet Ahali-Cezeri uluslararası sempozyumunu önemsediklerini söyledi.

3 günde 7 oturumda yapılacak sempozyumun akıbet gününde ziyaretçileri ilçenin tarihi ve kültürlerini de gezdireceklerini tamlayan Alkış, şunları kaydetti:

“Sempozyuma Irak, İran, Ürdün başta atılmak üzere büyüklük içinden ve yurtdışından 20’yi çok öğretim üyesi katılıyor. Burada, Molla Ahmet El-Cezeri’nin düşüncesini, dünyaya bakışını, incelik dünyasına ve vatandaşlarımıza açıklamaya çalışacağız. Bağımlı Molla Ahmet Ahali-Cezeri evrensel ayrımsız alimdir. Evrensel bire bir alimdir. Görüşleri, birliğe, vahdete, tevhide akıllıca görüşlerdir. Böyle görüşler katıksız adına acun üzere majör görüşlerdir. Molla Ahmet Halk-

Cezeri’nin divanı şimdiye kadar 10 dile çevrildi. Bizim isteğimiz o kim bu divanın 50-60’a mümasil dile çevrilmesidir. Araç bilen akademisyenleri hizmete davet ediyoruz. Molla Ahmet Ahali-Cezeri’nin divanın henüz bereketli tanınması üzere, daha çok kişiye ulaştırılması için divanın birçok dile çevrilmesini hedefliyoruz.”

Cizre’nin tarihte büyük bir kent olduğunu, Molla Ahmet Ahali- Cezeri’yi çıkartabilecek kadar iri olduğunu vurgulayan Alkış, ilçeye yıkışır tıpkı sempozyum olmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Share: