Alacak rekortmenine kargocu kılığındaki tuzakta ‘eski ortak’ şüphesi

Kargocu kılığındaki dolandırıcıya imzasını çaldırınca 330 milyon liralık yürütme kabusu hareketli işadamı Seylan Yaz, eski ortağı Delice Faziletkâr’i bel etti. Efdal ise iddiaları yalanladı

Kargocu kılığındaki kişilerle imzası alınarak 19 milyon euro (330 milyon teklik) dolandırılmaya çalışılan İzmirli idrak rekortmeni Seylan Yaz’ın ifadesine SABAH ulaştı. Yaz, namına tezgahı kuran isimlerle ilişik da gâh bilgileri anket makamlarıyla paylaştı ve bozuk ortağı Delicesine Faziletli’i işaret etti. 2011 yılı ve öncesinde alacaklı olduğu Delice, Abbas, Ceylan, Mahmut ve Ayhan Yüksek isimli kişilerin gâh gayrimenkullerine ipotek koydurduğunu dile getiren Yaz, “Eşhas senetleri ödemedi. Buna karşın benden ipoteğin kaldırılmasını istediler. 2018’den itibaren bu baskılar arttı. Bu aşamada tutulu gayrimenkullerin satışına ilişkin amal bitmeme ediyordu. Kimseye borcum olmadığı kabil kimseye belgit vermedim. Kargocu kılığında imzamın alınması olayını alacaklı olduğum bu eşhas gerçekleştirmiş mümkün. Şikayetçiyim” dedi.

KİLİT İSİM: ŞAHİN YÜKSEK

Savcılığın 6 münasebetsiz üzerine hazırladığı iddianamede Yaz’ın meni ettiği bozuk ortağı Mecnunca Faziletli’in ifadesi düzlük aldı. Efdal, 2006’da Romanya’da yaş sebze ve ürün ticareti yaptığını, Seylan Yaz’la ortak arkadaşları Hasan Ayabaktı tarafından tanışıp kuma aksiyon yapmaya başladıklarını aktardı. Faziletli, “Anlaşmamıza bakarak Yaz, resülmal desteği verecek ben ise farklı işlerle ilgilenecektim. Yaz, bu süreçte bana miktarını hatırlamadığım nukut gönderdi. Yaşadığımız anlaşmazlıklar zımnında 2010’da ortaklığımız bitti. Seylan Yaz, kestirmece 6.7 milyon euro gönderdi. Ego üstelik ona 10 milyon euroluk senetler verdim. Ortaklık bitince Seylan Yaz 2013 yılı civarında hakkımda icra takipleri başlattı. 19 milyon euroluk senetten haberim bulunmayan” ifadesini kullandı.

BORÇTAN BOŞANMAK İSTEDİ

Müddeiumumilik hazırladığı iddianamesinde Delimsirek Efdal ve Ateşin Gülen’in birlikte aralarında bulunduğu 6 şüphelinin Yaz’ın imzasını elde ederek yapmacıklı senet oluşturdukları, senedi icraya verip Yüksek’in borçtan kurtulması ve Seylan Yaz’dan çıkar temin edilmesi amaçlanarak dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu aktarıldı.

DİLEK ZEKI DEMİR

Share: