Alibaba Group Başkanı Michael Evans Türkiye’yi musahabe etti

Alibaba Group Başkanı Michael Evans Türkiye’ye geldi. Evans, mühim yatırımcısı oldukları Trendyol’un Umumi Merkezi’ni ülfet etti. Evans antrparantez, amme ve özel sektör düzeyinde temaslar gerçekleştirdi. Türkiye’nin, bölgenin teknoloji hub’ı olduğunu ifade fail Evans, “Türkiye’yi teknoloji ve istihsal üssü kendisine görüyoruz. Türkiye’nin yeni sükse hikayesinin teknoloji üzerinden yazılacağına inanıyoruz” dedi.

Dünyanın ilk 10 uygulayım bilimi şirketinden biri olan Alibaba Group’un Başkanı Michael Evans Türkiye’ye geldi. Evans, mühim yatırımcısı oldukları e-ticaret platformu Trendyol’un Genel Merkezi’ni ülfet etti. Evans ayrıca, amme ve özel sektör düzeyinde temaslar gerçekleştirdi. Michael Evans, Anıtkabir’e bile ziyarette bulunarak, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Türkiye’ye yaptığı ziyareti değerlendiren Michael Evans, Türkiye’nin mehabetli benzeri lojistik ve istihsal merkezi olmasının yanı sıra bölgenin uygulayım bilimi hub’ı olduğunu rapor etti. Evans açıklamasında şunları kaydetti, “Türkiye, oluşum, otomotiv, parafin kayıt ve ekincilik tutmak üzere bir nice sektörde dünya liginde önemli bir oyuncu. Tıpkı zamanda gün doğusu ile batıyı birbirine bağlayan hususi benzeri konumda. De lojistikte bölgesel tıpkısı asıl ve karayolu taşımacılığında Avrupa’nın sunu büyükleri arasında düzlük alıyor. Bu avantajlarına, eklenmiş zer teknoloji üreten ve bunu dünyaya açan girişimleri eklendiğimizde, Türkiye’yi bölgenin teknoloji hub’ı yerine değerlendiriyoruz. Bire Bir ekosistem tesis etmek ayrıntılı vadeli sağ açıklık gerektiriyor. Teknolojiye olan ilginin sürekli arttığını da göz önüne aldığımızda Türkiye’nin, gelecekte toptan arenada çokça balaban başarılar gösterecek şirketleri çıkaracak aynı ekosistem haline geldiğini görüyoruz. Mıhlı tıpkısı rekabet ortamını tesis edecek düzenlemelerin, Türkiye’nin alışılmadık potansiyelini uygulayım bilimi alanında da kullanabilmesi için elzem olduğunu düşünüyoruz”.

Trendyol’un Türkiye’deki başarıları bize farklı pazarlarda ilham veriyor

Evans, “Türkiye’ye 2018’birlikte üç nedenle envestisman yaptık. Öncelikle Türkiye’nin etkili ve tenevvü gösteren istihsal yapısı yatırım kararımızda belirleyici oldu. İkincisi, avantajlı coğrafi konumu, birinci sınıf genel ağ ve ulaştırma altyapısı Türkiye’yi yatırım yapılabilecek ülkeler beyninde öne çıkardı. Türkiye’ye envestisman ika kararını verdikten bilahare hile kadrosuna ve teknolojik yetkinliklerine güvenebileceğimiz aynı ortaklık arayışına girdik. Üçüncü sebep ise Trendyol, kamu alternatifler içre genişlik öne çıkan şirket oldu. Şirketin kurucularına ve eğin yönetimine duyduğumuz güvenle envestisman yaptık. Bu nedenle da yönetimi önceki günden itibaren onlara dirilik ettik; bu şekilde yönetilmeye bile bitmeme edecek. Kendilerine güvenimiz cümle ve Türkiye’deki başarıları bize değişik pazarlarda ilham veriyor. Zaman ongun kim bu yatırımı yaptık diyorum.

Trendyol’un bundan sonraki hedefi Türkiye’deki KOBİ’leri e-ihracatla takdim etmek olacak. Avrupa, Ortadoğu ve Şimal Afrika ve Mutedil Asya’ya e-ihracatta bölgenin sunma avantajlı ülkesi Türkiye. Trendyol’un önümüzdeki gün e-ihracat üzere yapacakları, Tecim Bakanlığı’nın İhracat Asıl Planı’nda tamlanan hedeflere ulaşılmasına kısık katkı sağlayacak. Buna ekleme olarak, İstanbul Hava Meydanı Türkiye’nin lojistik yetkinliklerinin çokça ferah aynı göstergesi ve e-ihracatı mübalağa etmek amacıyla Türkiye’nin cemaat olduğu haddinden fazla majör aynı avantaj.

Ayrıca, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın Türkiye’den 2023 yılına büyüklüğünde 10, 2030’a büyüklüğünde ise 100 Turcorn emisyon vizyonunu birlikte haddinden fazla önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde it canlı çokça alanda dünyada adından kortej ettirecek Türk uygulayım bilimi şirketlerinin ortaya çıkacağına eminim. Türkiye’da haddinden fazla nitelikli tıpkısı insan kaynağı var. Baykar’ı ziyaretimde dünyada örneği olmayan teknolojiler geliştiren, insansız hava aracı teknolojilerinde öncü ayrımsız Türk şirketi gördüm. Dünyada çok sayıda ülkenin üstünde çalıştığı mobilite çözümleri üzerine TOGG’la Türkiye’nin katettiği mesafeyi gözlemledim. Trendyol’un TOGG’la yaptığı işbirliğinden çokça kıvançlı oldum” diyerek konuştu.

Trendyol denk benzeri uygulayım bilimi girişimi

Alibaba Group’un Türkiye’deki ve bölgedeki önceki yatırımını 2018 yılında Trendyol’a yaptığını ve stratejik yatırımcısı konumuna geldiğini hatırlatan Evans, e-ticaret platformunun başarı çıtasını sürekli yükseltmesiyle 2020 ve 2021’bile ekleme yatırımlar yaptıklarını söyledi. Evans şöyle bitmeme etti: “Hoppadak biz değil 2021 yılında Japonya, BENDE, Tren, BAE kabil ayrımlı coğrafyalardan fonların Trendyol’a yatırımcı olması, toptan teknoloji ekosisteminin yemeden içmeden Trendyol’a değil, Türkiye’nin uygulayım bilimi alanındaki potansiyeline olan inancının da göstergesidir. Türkiye’nin eskimemiş başarı hikayesinin teknoloji üzerinden yazılacağına inanıyoruz. E-ticaret platformu dahi bu vizyona ulama sağlıyor”.

E-ticaret platformunun eş bir teknoloji girişimi olduğunun altını çizen Evans, “Trendyol, uçtan uca teknoloji çözümleri geliştiriyor. De mümasil antlaşma geçmiş duyurduğu Sürdürülebilir Yük Planı kapsamında, zat operasyonlarını ve ayar zincirini dönüştürürken, çevresel ve sosyal sorunların çözümüne önderlik etmeyi hedefliyor. Bu bağlamda, mümasil zamanda çalışmalarına başlayacağımız Ankara veri center ilkin doğmak için diğer kül envestisman planlarında sürdürülebilirlik hedeflerini önceliklendireceğiz. Trendyol’un ati planlarının odağında, yürürlükteki mevzuatın bile yatırımlara müsaade ve bindi vermesi halinde yerli üreticileri çoğaltmak ve onları dünyaya yapmak var. Trendyol, Türk üreticilerine farklı ülkelerdeki milyonlarca müşteriye ulaştıracak” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: