25 bin öğretmen bilirkişi, 900 öğretmen da başmuallimlik eğitimlerini tamamladı

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, “613 bin öğretmenimiz ehlihibre ve başöğretmenliğe başvurdu. 18 Temmuz’da eğitimler başladı, cemaziyelevvel itibarıyla 25 bin öğretmenimiz ehlihibre öğretmenlik, 900 öğretmenimiz dahi başöğretmenlik eğitimlerini tamamladı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda planlı “2022-2023 Eğitim Tedrisat Yılı Tedbir Toplantısı”nda, konuştu.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine birlikte önem verdiklerinin altını çizen Özer, en şişman adımlarını 60 yıllık rüya olan Öğretmenlik Mesleki Kanunu ile attıklarını kaydetti.

Kariyer mekanizmasını kurarak uzman ve başöğretmenlikle öğretmenlerin aldığı eğitimleri değerlendiren ve eş haklarında sakil benzeri farka defa anahtar şekilde maddi finansman kendisine birlikte destekleyen bire bir mekanizmayı kurduklarını hatırlatan Özer, “613 bin öğretmenimiz uzman ve başöğretmenliğe başvurdu. 18 Orak Ayı’birlikte eğitimler başladı, evvel itibarıyla 25 bin öğretmenimiz uzman öğretmenlik, 900 öğretmenimiz üstelik başmuallimlik eğitimlerini tamamladı. Bu süreçler tamamlandığı ahit eğitim sistemimizde daima öğrenen ve kendisini geliştiren öğretmenin merkezde olduğu eğitim sistemini nesir etmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Hoca başına sakıt eğitim saati 94 saate daha çok”

Icra Vekili Özer, öğretmenlerin eğitimleri için kullanılacak bütçeyi 35 kat artırdıklarına değinerek, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerin eğitimleri amacıyla kullanılacak bütçeyi 8,9 milyondan 292 milyona çıkardık. 2020’dahi öğretmenlerin almış olduğu eğitimlerden Bakanlığın yapmış olduğu merkezi ve yerli eğitimlerden 1,2 milyon öğretmenimiz yararlanmış ve hoca başına sakıt eğitim bilimi saati 44 saat. 2021’deki bu değişikliklerle bu yılı 2,9 milyon öğretmenin eğitimiyle tamamladık ve hoca başına sakıt eğitim bilimi saati 94 saate imdi. 2022’üstelik 6,6 milyon öğretmenimiz kim bu kadar öğretmenimiz yok, işte bu öğretmen başına düşen tekrarlanmış eğitimleri ve öğüt saatlerinin hangi kadar yükseldiğini gösteriyor. 2022’deki hedefimiz, öğretmen başına 120 saat eğitimin tam öğretmenler yoluyla alınması. Bunun üzere hiçbir kısıtlamaya gitmeden öğretmenlerimizin herhangi bir tür mesleki gelişim talebini karşılayarak öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi haddinden fazla elan dinç noktaya atmak yeryüzü iri hedefimiz.”

Öğretmenler kıpırdak az çok okulların haddinden fazla elan ateş parçası arkaç geleceğini vurgulayan Özer, bu sayede yetişek sisteminin kalitesinin de yükseleceğini belirtti.

Share: