15 Orak Ayı Derneğinden şehitlik unvanı verilen yeni yetme kabrine konuşma

15 Orak Ayı Derneği Genel Sekreteri Dündar Fer Gültekin, Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) aşağılık çarpış girişimi sırasında 15 Orak Ayı Şehitler Köprüsü’nde darbeciler eliyle maktul ve ailesinin başlattığı türel proses böylecene sabık sene şehitlik unvanı sunulan leşker Kurtuluş Kaya’nın Çankırı’daki kabrini ülfet etti.

Çankırı merkeze merbut Germece köyünde zinde ve dört çocuğundan Kurtuluş Kaya’yı İstanbul’da yurtsal görevini yaptığı sırada terhisine 11 aktarılma kaldığında FETÖ’nün çarpış girişimi sırasında kaybeden Kadriye Kaya’yı cemiyet üyeleriyle ülfet fail Gültekin, asıl Kaya’ya üstünde Türk bayrağı ve madalya bulunan onurluk ikram etti.

Henüz bilahare martir Halas Kayaç’nın kabrini mülakat eden Gültekin ile topluluk üyeleri, Kayaç’nın kabri başında Kur’an-ı Semih okudu, şehitler amacıyla yakarış etti.

15 Temmuz Derneği Umumi Sekreteri Dündar Fer Gültekin, AA muhabirine, Halas Kayaç’nın ailesinin oğullarının şehit sayılması amacıyla başlattığı hukuki sürecin geçen sene sonuçlandığını belirtti.

Er Kurtuluş Kayaç’ya şehitlik unvanının verildiğine meni fail Gültekin, “Belki biraz uzun aynı süreç oldu ama Halas Kaya çıktı 252’nci martir kendisine 15 Temmuz şehitleri arasında düz alıyor bundan sonrası üzere. Elbette şehitlerimizin aileleri geçmiş Tanrı’a, sonradan bu vatana ve millete ve derneğimize sevimli. Halas Kayaç ve ailesi daha çok inşallah bizim derneğimizle beraber. Onlarla beraber olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Darbecilerce şehit edilen Halas Kayaç’nın iki büyük niyet verdiğini dile getiren Gültekin, şöyle bitmeme etti:

“Bu mesajlardan birisi 20 yaşında tıpkısı ergen o gece darbeci hain komutanının sivil halka biberli etmesi üzerine ona etki yapmasına karşın silahı yere fırlatıp ‘ben sivil halka biberli etmem’ deyip ense taraflara akilane geçmesi. Bu o yaştaki birisinden, esasta topluluk olarak bizim o akşam köprüdeki eksiksiz erlerimizden beklediğimiz tıpkı hareketti. Halas Kayaç bunu gösterdi. İkinci, bence verdiği arz kebir tasarı birlikte bizim o akşam köprüye çıkan erleri, askerleri yahut darbeye ayrımsız şekilde mülemma, sokağa isabet silahlı kuvvetlere mensup kişileri toptan benzeri usa vurma yapmadığımızın üstelik haddinden fazla balaban bire bir göstergesi. Belki az buçuk geç oldu amma adaletin yerini bulması ve o gece köprüde olan bire bir leşker kardeşimizin komutanı aracılığıyla vurulduğu için şehitlik mertebesine ulaşması, bu iki kanı bence çokça koca.”

Martir Kurtuluş Kayaç’nın annesi Kadriye Kaya üstelik oğluna şehitlik unvanı verilmesi üzere 2016 yılında türel süreci başlattıklarını, tıpkısı süre önce kaybettiği eşi Satılmış Kayaç’nın oğluna bu unvanı verildiğini gördüğü üzere mutlu olduğunu rapor etti.

Asıl Kaya, “Ölmeden ayrımsız hafta öncesinde İstanbul’da görüşmüştük oğlumla, tıpkısı elan da görüşemedik. Terhisine 11 dönüş vardı. Tanrı kimseye yaşatmasın bu acıyı. Eşim üstelik enik acısına dayanamadı, bu yıl 31 Mart’ta vefat etti.” dedi.

Kurtuluş Kayaç’nın ablası Müjgan Özler dahi mufassal uğraşlar sonucunda kardeşine şehitlik verilmesinden kıran mutlu ve çalımlı olduklarını dile getirdi.

Share: