Çanakkale’de çayır tırtılı ile uğraş başladı

Çanakkale’de 7 ilçedeki bazı gün çiçeği tarlalarında tanıdık çayır tırtılı zararlısına cebin ilaçlama yapıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Trakya bölgesinde birlikte tanıdık tırtılın, yapılan incelemede günâşık zararlılarından çayır tırtılı olduğunun tespit edildiği ve gün çiçeği tarımı yapılan bazen alanlara uymazlık verdiği belirtildi.

Çayır tırtılının, makul dönemde mücadele yapılmadığı takdirde yeşil aksamın tamamını yiyerek ürüne balaban kötülük verdiğinin aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“İl Tarım ve Orman Müdürlüğü beceri ekiplerince Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın başkanlığında İl Müdürü Yiğitlik Karadağ, ait şube müdürleri ve kaymakamlık müdürlerinin koordinesinde Eceabat, Gelibolu, model kaymakamlık, Biga, Lapseki, Çan, Yenice, Bayramiç, Ezine, Ayvacık ve Bozcaada ilçelerinde 31 takım ile sörvey ve ekinci eğitim bilimi faaliyetleri yürütülmüştür. 16 Temmuz’da Eceabat ve Gelibolu ilçelerinde hesaplı sörvey ve eğitim bilimi faaliyetlerine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Nebat Himaye Bölümünden Prof. Dr. Uzun Efil birlikte katılmıştır.

Üreticilere SMS bilgilendirmesinin birlikte devlet müdürlüğü web sitesi ve içtimai medya hesaplarından eğlenceli yerine bilgilendirme yapılmaktadır. Antrparantez ziraat odaları, muhtarlar, ilimizde elektrik gösteren nebat siper ürünleri bayiler, saf üreticileri ve ait STK’lar bilgilendirilmiştir. Yapılan yerey tayin çalışmalarında ise Eceabat, Gelibolu, Biga, Lapseki, Yenice, Kampana ve gestalt ilçedeki bazı köylerde çayır tırtılı erginine rastlandı. Kurtçuk tespit edilen köylerde düz aletleri ile kimyevi savaş çalışmalarına başlanmıştır. Şu anda Ezine, Ayvacık, Bayramiç, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerimizde zararlıya rastlanmamıştır.”

Share: