Zonguldak’ta “İklim Değişikliği ve Sıfır Atılmış Zirvesi”

Zonguldak’ta, “İklim Değişikliği ve Başarısız Atılmış Zirvesi” gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sezai Karakoç Firez Merkezi’nde düzenlenen, “İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atılan Zirvesi”nde konuşan Ilbay Yardımcısı Saika Uçar, Türkiye’da 20 yıl içerisinde birçok gelişme olduğunu söyledi.

Uçan, vatandaşların atılan üstüne henüz bilinçli olduğunu belirterek, “Eskiden evsel atık, plastik, kağıt diye niteleyerek ayırmıyorduk. O antlaşma hep bu saffet işleri belediyelerimiz ve saffet görevlileri tarafından yapılıyordu. Bütün denge onların sırtındaydı. Ant içerisinde onlar da taşıyamaz ayla geldi. Zaten taşıyacakları üstelik tıpkısı denge değildi. Özellikle Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının kurulmasıyla daha çok devletin üstelik kontrolünde şuurlu şekilde yapılması gerektiği ortaya çıktıktan bilahare vatandaş namına henüz bilinçliyiz.” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer bile günümüzde etkilerini küresel ölçekte hissettiren iklim değişikliğinin dünyanın koca gündem maddelerinden birisi haline geldiğine belen ederek, bu durumun çevreci politikaların geliştirilmesini zorunlu kıldığını dile getirdi.

Özölçer, kamu canlıların yaşamını tehlikeye atan ve etkilerini direkt evet üstelik bilvasıta olarak gösteren bu inatçı durumu bilakis çevirmenin herkesin görevi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu noktada belde bilinci kaldırmak ve kazandırmakla işe dercetmek gerekir çünkü, belde bilincinin gelişmediği bireylerden oluşan tıpkı toplumda alınan önlemlerin ve çevreci politikaların işlemler arkaç gelmesi ve meyvelerini vermesi bile söz konusu olmayacaktır. İnsanlığın eş problemi olan mekân kirliliğine hal getirmeyi amaçlayan rate atılan yaklaşımını hayatımızın tıpkısı parçası haline getirdiğimizde çevresel riskler azalacak, israfın önüne geçilecek, ongunluk artacak ve yeşil alanlar korunacaktır.”

Zonguldak BEÜ Başarısız Atılmış Koordinatörü Doç. Dr. Kadir Özdemir ise tetkikat sonucunda 2050 yılına kadar bahir seviyesinde beklenen yücelme gerçekleşirse Bangladeş kıyılarının yüzde 17’sinin sular altında kalabileceğini, bunun da 20 milyondan fazla insanın göç etmesi anlamına geleceğini tabir etti.

Zirve, ferda gerçekleştirilecek oturumların ardından sona erecek.

Share: