Yurt Partisi’nin HDP’nin kapatılması üzere AYM uğrunda başlattığı gösteri sürüyor

Vatan Partisi’nin HDP’nin kapatılması talebiyle Temel Mahkemesi önünde başlattığı kez eylemi devam ediyor.

Yurt Partisi Umumi Başkan Yardımcısı Ethem Sembol ve beraberindeki partililer, Temel Mahkemesi (AYM) binası önünde bir araya geldi.

Alem, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yer cesim dönüm noktasında olduğunu belirterek, Esas Mahkemesi üyelerine İstiklal Mahkemelerinin tavrını hatırlattı.

Bugün PKK’lı teröristleri cezalandıran Cumhuriyet Altını yargısının da tıpkı görevi yaptığını dile getiren Simge, yargının FETÖ mensuplarına yönelik cezalarını bile Kanunuesasi Mahkemesi üyelerine benzer gösterdi.

Sembol, Yüksek Mahkemeye HDP’nin kapatılması çağrısında bulunarak, “Anayasa Mahkemesi önünde, HDP’nin benzeri dakika evvel kapatılması üzere başlattığımız vatan nöbetine, tarihimizden mevrut bu iri mirası taşıyoruz ve bu sorumlulukla yargıçlarımıza sesleniyoruz.” dedi.

HDP’nin metres davasının sonuçlanmasının özgürlüklerin kısıtlanması değil, Türk ve Kürt’üyle bütün aynı milletin özgürlüğüne kavuşması olduğunu belirten Bayrak, HDP’ye rey vermiş nahiye halkına ve gençlere “Bin yıllık devletinize ve atalarınızdan bırakıt küsurat Türk-Kürt kardeşliğine topluluk çıkınız. Bu topraklar martir kanıyla sulanmış ortak vatanımızdır. Bu izzet, tarihten bize bırakıt kalmış eş devletimizdir.” sözleriyle seslendi.

-Yama davası sonuçlanana büyüklüğünde AYM uğrunda bekleyecekler

Ethem Öncü henüz sonradan AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabık hafta başlattıkları seçme hafta AYM binası önünde eylem etme kararının arkası sıra, yarından itibaren HDP üzerine verilecek karara büyüklüğünde değme zaman eyleme devam edeceklerini söyledi.

Önce HDP’ye yönelik kaynak yardımının kesilmesi sonraları da partinin kapatılması gerektiğini belirten Simge, HDP’nin kapatılmasını arz çok Kürt halkının istediğini, onların birlikte böylece daha çok özgünleşerek istediği partiye fikir vereceğini öne sürdü.

HDP’nin eskiden değişik politik partilere düşünce veren Kürt vatandaşlara müteveccih tehdit politikası uyguladığını ifade edenSancak, Güneydoğu ziyaretinde ayrımsız araya geldiği gençlerin, “Biz çıktı cavlamak istemiyoruz, bizim etiket sorunumuz vardı o birlikte çözüldü. Tığ demincek değme Türk kadar Kürt olduğumuzu söylüyoruz.” ifadelerini kullandığını belirtti.

Share: