YKS birincileri başarılarının sırlarını anlattı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Düz Uzluk Testleri (AYT) oturumunda dijital birincisi Keleş Haklı Bakla, sözel birincisi Yusuf Erdoğan ile eşit ağırlık Türkiye ikincisi Yusuf Mevsuk Torun başarının sırlarını anlattı.

Kayseri İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ayhan Pot, YKS’da başarı gösteren öğrencileri makamında ağırladı.

Burada duygularını aktaran hususi bir okuldan mezun dijital birincisi Keleş Doğruca Bakla, lise birinci sınıftan itibaren aşamalı adına sınava hazırlandığını söyledi.

Serencam yıl çalışmaları artırdığını anlatan Bakla, bu süreçte haftada tıpkısı dolaşma kategorik spor yaptığını, bisiklete bindiğini, kışın kayak yaptığını, toplumsal hayattan kopmadığını vurguladı.

Böyle benzeri başarı elde etmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Bakla, “Değme makule koşula yetişmek gerekiyor. Sınav sabahı elhak alelacayip tıpkısı ortam. sakin olmak makro, elbette kim çalışıp çabaladığınız ve rahat olup kendinize güvendiğiniz ahit sonuca ulaşıyorsunuz.” diye konuştu.

– “Sonucu görünce denize atladım”

Bakla, küçüklükten bu yana doktor gelmek istediğini fakat kendini keşfettikçe mühendisliğe çokça daha öğür olduğunu ayırt ettiğini ve cümbüş elektronik ya birlikte elektronik beyin mühendisliğini seçeceğini aktardı.

İlk 10’a girmeyi beklediğini, birinciliğin ise şaşırtı olduğunu anlatan Bakla, “Sabahleyin 07.00 civarı öğretmenim aradı. Sahile başarısız tıpkı yerde karavandaydık. Baktım sonucuma biri görünce yadırgatıcı oldum, sabah bahir buz gibiydi bu coşkun konusunda hangi iyi dirimlik dedim denize atladım.” dedi.

Osman Ulubaş Kayseri Bili Lisesi mezunu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan sözel birincisi Yusuf Erdoğan ise kendisini sözel benek türünde andırmak için sınava girdiğini çünkü sosyal bilimleri sevdiğini rapor etti.

Toplumsal bilimleri ibret olarak görmediğine, zevk aldığına ve sevdiğine değinen Erdoğan, “Bütün çalışkandım, ilkokulda, ortaokulda birlikte çalıştım. 11. sınıftan itibaren imtihan heyecanı başlıyor. Olasılıkları de yeltenmek gerekiyor. Zira sınav hatıra, atmosferi, soruların elbette geleceği mahsus olmuyor. YKS özelinde bile aynı tedbir fora etmek gerekiyor. Hangi kadar belki düşünürseniz kalburüstü olma olasılığınız dahi artıyor. Kendinize güvenmeniz geçişsiz. Okulda öğretmenlerin dediğini itaat etmek gerekiyor. Netleriniz düşük gelince moralinizi bozmamalısınız, fazlalık olmalısınız.” diye niteleyerek tavsiyelerde bulundu.

Erdoğan, yeğleme yapmayacağını, ülkesine ek derece sağlayıcı gani benzeri doktor olmayı hedeflediğini kaydetti.

– “Imtihan sabahı arabamızın lastiği patladı”

Hususi tıpkı okuldan mezun kıymet ciddiyet Türkiye ikincisi Yusuf Rast Torun da güzeşte sene sayısaldan sınava hazırlandığını, bu yıl ise değer ağırlığa geçtiğini belirtti.

YKS’ye hazırlanan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Torun, “Bu sınavda çalışmaktan mavera ruhsal gerilim yönetimi yetişkin. Imtihan sabahı kabil benzeri koşulla cebin karşıyayız. Imtihan sabahı arabamızın lastiğinin patlaması kabil ayrımsız durumla karşılaştım. Hangi yapacağımızı bilemediğimiz 10-15 an geçirdik. Bu iş imdi sınavda stres yönetimine kalıyor çünkü sistem çalışıyor. Sınavda strese karşıda Türkiye geneli sınavlara iletilmek, rahatlatacak eylemler, etkinlikler makro.” ifadelerini kullandı.

Torun, İstanbul’üstelik hususiyet fakültesinde okumayı istediğini ancak hangi üniversiteyi tercih edeceğine daha değişmeyen vermediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığının geçmiş 100’e girenlere burs verdiğini anımsatan Torun, “101. olup bursu kaçıracağımı bekliyordum amma ekranda ikinciliği kullanmak güzeldi.” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavının Alan Uzluk Testleri (#AYT) oturumunda sayısal birincisi Batur Doğruca Bakla, sözel birincisi Yusuf Erdoğan ile eşit vakar Türkiye ikincisi Yusuf Çın Torun başarının sırlarını anlattı. #yks
📢Muvaffakiyet sırları 👇https://t.co/SF29ul0KW9 pic.twitter.com/H0m654H3NA

MemurlarNet (@memurlarnet) July 20, 2022

Sayısal birincisi Bakla’nın annesi Önsezi Bakla dahi oğlunun bilcümle çalıştığını, emeklerinin karşılığını aldığı amacıyla ailece gururlandıklarını belirtti.

KAPAT X

Sözel birincisi Erdoğan’ın annesi Elif Erdoğan ise “Çokça iyicene duygular içindeyim. Yusuf temas zaman etkili, öğrenmeye arzulu, hevesli ayrımsız öğrenciydi. İlgi, zül, birlik olunca gerisi geliyor.” diye konuştu.

– “Kayseri daha çok eğitimde konuşulan ayrımsız site olacak”

Öğrencilerin Kayseri’ye şişman benzeri alım yaşattığını vurgulayan İl Milli Yetişek Müdürü Yanılma, tek başarının tesadüf olmadığının altını çizdi.

Liyakatli öğrencilerin eğitimine katkı veren öğretmenleri ve aileleri kutlayan Teltik, şunları kaydetti:

“Bu başarıda genişlik yetişkin etkenlerden biri dahi ailelerdir. Aileler de ruhsal gerilim yaşadı. Biz hiçbir okulumuzu celal ve hususi meslek diye niteleyerek ayırmıyoruz. Hem azamet hem birlikte hususi okulumuzdan birincilerimiz var. Kayseri imdi eğitimde konuşulan aynı site olacak. Toplumsal medyada imtihan sonuçlarının açıklandığı dönem Kayseri bir numara sıraya yükseldi, bunu bu arkadaşlarımız başardı. AYT’da 80’dahi 80 yapmış haddinden fazla öğrencimiz var, TYT’da dereceyi sonuç anda kaçırmış öğrencilerimiz var. Kayseri’dahi eğitim bilimi alanında bire bir uyanış var. Bunun ince yılların çalışması olduğuna inanıyorum. Bu öğrencilerimiz çıtayı haddinden fazla yükseltti seneye çıkaramazsak akim duruma düşeceğiz. O yüzden bilcümle okullarımızın yükleri daha çetin.”

Konuşmaların arkası sıra Pot, öğrencilere mütenevvi hediyeler, annelere da çiçek sunma etti.

Share: