“Yaren Projesi” Bakraç Veysel Yılı’nda dezavantajlı grupları kucaklayacak

Sivas’ta, 2023’ün “Aşırtı Veysel Yılı” zar edilmesinin arkası sıra yaşlı, engelli, yetim çocuk, eş, gazi ve martir ailelerinin içtimai yaşamına majör katkılar sunacak “Yaren Projesi” hayata geçirilecek.

Intihal Veysel’in vefatının 50. yılı olan 2023’ün UNESCO vasıtasıyla yâd ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 2023’ün “Kova Veysel Yılı” zar edilmesinin arkası sıra Sivas’ta dezavantajlı grupların hayatını kolaylaştıracak 21 içtimai proje hazırlandı.

Valilik himayesinde Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde, belediye ve çeşitli kamu kurumları ile sivil sosyete kuruluşlarının katkısıyla hazırlanan projeler “Yaren Projesi” adı altında birleştirildi.

Valilik eklenmiş binada tanıtımı yapılan proje kapsamında firez, görüşme, terbiye, afiyet ve istihdam özellikle oluşmak amacıyla birçok etkinlikle kentteki nemli, özürlü, yetim bala, karı, gazi ve martir ailelerinin imdi sosyalleşmesi sağlanacak.

Tanıtım programında mütekellim Ilbay Yılmayan Parıltı, projeyi hayata geçirdikleri için bahtiyar olduklarını belirtti.

Projenin, “İnsanı yaşat kim azamet yaşa” düsturuyla ve toplumsal cesamet olma ilke doğrultusunda toplumun seçkin kesiminin derdine ilaç olabilmek için hazırlandığını anlatan Parıltı, şunları kaydetti:

“Küçük Asya insanının misafirperverliğini ve yarenliğini yansıtan projemiz, sakat bireylere yönelik çalışmalardan dezavantajlı kadınlarımız amacıyla istihdam odaklı açılan kurslara, yaşlılara müteveccih hizmetlerden çocukların içini ısıtacak içtimai ve kültürel etkinliklere, öğrencilere yönelik çalışmalardan şehitlerimizin emanetlerine büyüklüğünde hemencecik seçme alanda toplumun dezavantajlı kesimini kucaklayan mehabetli bire bir faaliyet.”

Share: