Yalova’da açılan 11 köy yaşam merkezi yöre halkının adeta “ikinci evi” oldu

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının talih genelinde başlattığı proje çerçevesinde Yalova’bile 11 yerleşme bölgesinde sakat meslek binaları yenilerek açılan karye dirim merkezleri, gençliğinde alamadığı eğitimlerle ilişik ağırşak kaldırmak isteyen yaşlıların adeta “ikinci evi” oldu.

Altınova ilçesindeki Fevziye Köyü Dirim Merkezi’nde yöre halkının talebi doğrultusunda foto ve Kur’an-ı Selek, Çınarcık ilçesi Şenköy Köy Yaşam Merkezi’nde ise terzilik, numara, belik, ahşap yakma kabil umum sanatları ile halı ve kilim kursları başlatıldı.

Merkez ve ilçelerde 43 köyü kâin Yalova’dahi açılan kurslara dolay halkı bent gösterdi. Kursların çeşitlendirilmesi ve merkezin fonksiyonlarının artırılması hedefleniyor.

Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, AA muhabirine, nüfusu 30 bini aşan ilçeye ilişkin köylerden Fevziye’deki tembel okul binasını dirim merkezi için uygun gördüklerini söyledi.

Fevziye’nin kafile vermeden geçmiş yer köylerin merkezi yerinde olduğunu tamlayan Özyiğit, “Tığ üstelik burayı merkez namına akseptans ettik. Ayrıksı köylerin tam orta noktasında. İnsanlarımıza buradan hizmet edeceğiz. Burada hem kadınlarımıza hem çocuklarımıza hem bile yaşlılarımıza istedikleri rastgele soy kursu, eğitimi yöneltmek niyetindeyiz.” dedi.

Kur’an-ı Selek ve suret kurslarına 15’er kişinin katıldığını dile getiren Özyiğit, çocuk baziçe salonu de mevcut merkezde güreş eğitimi vermeyi, bu binayı taziyelerde, mütenevvi etkinliklerde kullanmayı planladıklarını rapor etti.

“92 yaşındaki Alaattin amcamızın gözlerinin içi parlıyor”

İl Milli Yetişek Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ise bu merkezlerde köy ve kesim halkının terbiye, içtimai, kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflediğini söyledi.

Yalova’daki 11 merkezden çoğunda asıl sınıfları ve ilkokul öğrencilerinin terbiye öğretime bitmeme ettiğini anlatan Akmeşe, şu bilgileri verdi:

“Kursiyerler hanımlarla görüştüğümüz devir onların gözlerinin içindeki memnuniyeti gördük ve bu, bize Bakanlığımızın projesinin ne büyüklüğünde yerinde ve iyice tıpkı proje olduğunu gine göstermiş oldu. Biz üstelik yaptığımız bu işten ortalık gayet mutlu olduk. Burada 92 yaşındaki Alaattin amcamızla tanıştık ve halen gözlerinin içi parlıyor. ‘Yetişek, eğitim bilimi’ diyerek benzeri sevimli tutunma gayreti var. Burada bizim gelişigüzel yaştan insana dokunuyor olabilmemiz bu yapılan işin ne büyüklüğünde anlamlı olduğunu bize tıpkı nöbet elan gösteriyor.”

Muhtarı Necmi Yüksel, merkezin köylerinde kurulmasından âlem çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Kursiyerler memnun

Resim kursuna katılan ve ahşap işleme eserler birlikte özne 92 yaşındaki Alaattin Saika Köksal, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde senelerce çalıştığını belirtti.

Resim çizdiğini, öykü ve türkü yazarak kendini geliştirmeye çalıştığını kaydeden Köksal, “Ego karye çocuğuyum. O bakımdan çokça mutluyum. El eğitimde bu kursu görünce balıklama daldım. Şu anda bile dünyanın en mutlu insanı oldum.” ifadesini kullandı.

Kur’an okumayı öğrenen 61 yaşındaki Gülten Kaya, merkezin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Böyle bir merkeze ihtiyaçlarının olduğunu anlatan Kayaç, “Bizim bile çokça eksiklerimiz var. Biz yeniden de benzeri şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Benim amacıyla Kur’an-ı Selek’i aktarmak tıpkı hayaldi. Küçükken okuyordum amma deminden elan dahi ilerletiyorum. Hocamız bilmediklerimi öğretiyor.” dedi.

62 yaşındaki Hafize Gökçe bile Kur’an okumayı çocukluğunda öğrenemediğine değinerek, “Kur’an’ı koltuklarının altında taşıyanları gördüğümde kıskanıyordum. Şimdi Allah’a haddinden fazla şükür ego üstelik Kur’an okuyabiliyorum. Kimin emeği geçtiyse herkese çok teşekkür ediyorum, Cenabıhak razı olsun.” diye konuştu.

Gökçe ile tıpkısı yaştaki Emine Yüksel ise Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yetkililerine projeden ortalık teşekkür etti.

Kurstan duyduğu memnuniyeti rapor fail Yüksel, şunları kaydetti:

“İnanın buraya gelirken yaşadığımız coşku, ilkokula başladığımız çalkantı kabilinden. O büyüklüğünde mutluyuz kim anlatamam. İnşallah bu kurslar devam kadir. Tığ bu yaşta buraya gelebiliyorsak hangi bahtiyar bize. Tanrı razı olsun burayı bize hizmete açanlardan. Sabahleyin kalkıyoruz, gelişigüzel işimizi buraya göre ayarlıyoruz. Değişik kurslara dahi gitmek istiyoruz çünkü öğrenmeye ihtiyacımız var. Çocuklarımız evlendi gitti, daha çok yalnızız. Yapacak tıpkı şeyimiz namevcut. Bura bizim amacıyla tıpkı iyilik. Beribenzer eğitimin yaşı namevcut. O büyüklüğünde zevkle geliyoruz ki anlatamam. Şuraya gelebilmek için çoğu şeyi bırakıyoruz. Aynı kamer oldu kursa geleli. Ego nadir okuyordum. Şu anda inşallah yanlışım haddinden fazla beş altı. ‘Bu yaştan sonra acep yapabilir miyiz, öğrenebilir miyiz?’ diye düşündük amma henüz bizlerde gelişim varmış, yapabiliyormuşuz.”

Et Kafalı kadınlar halk sanatları kursundan öğrendikleriyle dünyalık bile kazanıyor

Şenköy Karye Dirim Merkezi’nde açılan ahali sanatları kursuna katılarak familya bütçesine yardım sağlayan 16 kadından 68 yaşındaki Şehriye Sonuç, bu minval sayesinde çokça fena hâlde mesafe geçirdiğini söyledi.

Merkezin açılmasından ekolojik ortam haddinden fazla mutlu olduklarını anlatım fail Serencam, kursta sıkıntılarını unuttuğunu belirtti.

Nakış kursuna gelen Saliha Öztürk ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu binayı antrepo yerine kullanıyorlardı. Demin çok güzel oldu. Tanrı razı olsun açanlardan, araç olanlardan. Tığ terzilik üçkâğıt kursu açılmasını haddinden fazla istiyorduk. Bizim üzere değişik tıpkısı yer oldu. Biz ayrımsız araya gelip adamakıllı bir yassı oluşturuyoruz. Evden uzakta inhilal oluyoruz. Çok memnunuz.”

Karye sakinlerinden Havva Uzan dahi merkezdeki kurslarda stres attıklarını, öğrendikleri umum sanatlarından para kazandıklarını dile getirdi.

Share: