VERİMDER, Küçük Asya Buluşmaları’nın 27’ncisini Trabzon’da düzenledi

YAPILARDA Erke Verimliliği Derneği (VERİMDER) yoluyla planlı Küçük Asya Buluşmaları’nın 27’ncisi, Trabzon’bile gerçekleştirildi. Binalara enerji etiket belgesinin verilmesinin mecburi olduğunu hatırlatan İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ve VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin “55 milyar dolarlık enerji ithalatımız bu yıl 100 bilyon doları geçiyor. Bizim bu konuda yapacağımız seçme tasarruf milletimizin başını sert tutması için haddinden fazla mefret” dedi.

Erke verimliliği, enerji tasarrufu ve iklim değişikliği konularında farkındalık fotoğraflamak için oluşturduğu ‘Enerji Verimliliği ve Gelecek’ teması ile Küçük Asya Buluşmaları gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER, 27’nci toplantısını Trabzon’birlikte gerçekleştirdi. Dalmaçyalı sponsorluğunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin yaparken, Lacerem Bire Bir Tutum Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, VERİMDER Toplum Örgütü Başkanı Gündeş Korkmaz, VERİMDER Genel Sekreteri Arkın Han ve Nippon Paint Betek Boya Pazarlama’dan Mesul Umum Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ Elazığ’ın yanında metin haddinden fazla hissedar düzenlenen programda hatip olarak düzlük aldı. Anadolu Buluşmaları kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan VERİMDER, kamu kurumları, kırtasiyecilik, üniversiteler, medya, inşaat – enerji sektörleri ve kanma önderlerini Trabzon’birlikte tıpkı araya getirdi. Asıl teması ‘erke verimliliği ve gelecek’ olan toplantı Dalmaçyalı sponsorluğunda gerçekleştirilirken toplantıda sürdürülebilirliğin yanında iklim değişikliği, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu anlamında çözüm odaklı neler yapılabileceği karşı konuşuldu.

’55 MİLYAR DOLARLIK ENERJİ İTHALATIMIZ BU YIL 100 MİLYAR DOLARI GEÇİYOR’

Yapılarda ısı yalıtımının yapılmasıyla cari açıkta 10 bilyon dolara büyüklüğünde seçkin yıl artırım imkanı bulunacağını anlatan İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ve VERİMDER İcra Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Cumhurbaşkanımızın zat açıkladığı binalarda erke verimliliğinin akla yatkın finansman kaynağı bu bizim üzere çokça çok önemliydi bunu yıllarca söyledik. Benzeri de binaların enerji kimlik belgesi. Binalara erke kimlik belgesinin verilmesi zorunlu değildi, güzeşte seneden itibaren mecburi yerine bu etiket belgeleri verilmeye başlandı. Bununla ait sahtecilikte bile bağlayıcı cezalar eklendi. Bizim ithalatımızın yüzdelik 90’ı hammadde aramalı envestisman. 55 bilyon dolarlık enerji ithalatımız bu sene 100 bilyon doları geçiyor. Bizim bu konuda yapacağımız seçme artırım milletimizin başını dik tutması üzere çok mehabetli. Peki, bunu kuşkusuz yapacağız? Maatteessüf limon bahçesi gazları karışma girmek üzere, enerjinin tüketimi dahil doğmak amacıyla birçok husus konutlarda tamam. ve konutlarımızın yüzdelik 70’i maatteessüf enerji verimliliğine taşıyan değil. Eğer biz konutlarımızı bu bahsettiğimiz mantolama metotlarıyla uygun tıpkısı şekilde eğer teşkilatlandırırsak akan açığımız birlikte 5 peşi sıra 7 sonraları 9-10 bilyon dolara büyüklüğünde rastgele yıl tasarruf etme imkanı bulacağız. Bu ne etmek? Acımasız doğalgazı, İran doğalgazı ve benzerleri farklı yerlerden yaptığımız ithalatlarda hem diplomatik yerine başımız sert olacak hem da onlardan elan az satın alıp daha beş altı tüketerek bir randımanı sağlayarak enerjimizi sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

‘DOĞALGAZ KONUSUNDA RUSLARIN BASKISI ALTERNATİFLERİN ORTAYA ÇIKMASI SONUCUNU YARATACAK’

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin dünyada doğalgaz krizi yarattığını tamlayan Prof. Dr. Alkin, “Beherglas rehavet insanlığa kullanılmamış tıpkı umar üretmiş. Yani doğalgaz üzerine Rusların bu büyüklüğünde çokça ağırlık yapması nazik ihtimalle doğalgazı ithal fail ülkelerde yeni alternatiflerin ortaya çıkması sonucunu yaratacak. O yüzden elinizde bire bir malı tutuyorsanız ve bunun üzerinde illa satın alınmasına ısrar ediyorsanız bilin kim cebin taraftaki müşteri kullanılmamış tıpkı alternatif geliştirebilir ve bunlar üstelik geliştiriliyor. Zımnında şu dakika kısmi kendisine yaşadığımız Zalim doğalgazı sıkıntısı veya fiyatları yükselişi şişman ihtimalle Türkiye’birlikte karışma hem marifet insanlarına hem gelişim insanlarına eskimemiş çareler üretilecek ve alternatif erke kaynakları üzerinde yoğunlaşmasını sağlayacak. Ama esasen de diyorum hangi enerji kaynağı olursa olsun bunu tasarruflu soldurmak, aklık koparmak, mübarek kaldırmak mecburiyetindeyiz. aksi hâlde bu misil üstelik doğalgaza mütenavip yarattığımız kaynakları de hunharcasına kullanmaya bitmeme ederiz kim tek işe hızlı gine aynı maliyetlerin altında kalırız. O yüzden lüzumlu doğalgaz ister jeotermal lüzum elektrik gerek hidroelektrik yahut aklınıza hangi gelirse bilcümle bu kaynakları bizim enerjik kullanmamız lazım ki gençlere yarın güzelce ayrımsız dünya bırakalım” dedi.

‘YÜZDE 80 ISITMA VE SOĞUTMA AMAÇLI ENERJİ HARCIYORUZ’

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz ise yapılarda ısı yalıtımının oylumlu olduğunu belirterek, “Zaman Trabzon’de gerçekleştirdiğimiz Anadolu buluşmasında son evre seksiyon temsilcileri ve kamu gurur kuruluşlarının yetkilileriyle benzeri araya geldik. Hele ülkemizde enerji verimliliği alanında bilincin artırılması, bire bir zamanda Acun ve Avrupa’daki gelişmeler, global abuhava değişikliğiyle savaş anlamında operasyon yürütüyoruz. Bu konuda şimdiye büyüklüğünde 27’ncisini gerçekleştirdiğimiz Rum buluşmasında özellikle ülkemizde enerji ihtiyacı, dışa tabiiyet, yapılarda erke verimliliği ile bu arada elde edeceğimiz tasarrufun altını çizmeye mücahede gösterdik. Özellikle önümüzdeki dönemde enerjiye olan ihtiyacın, enerjiye olan üretim, ulaşmanın birlikte yaratacağı zorluklarla kâin yapılarımızın henüz enerji mübarek ağıl gelmesi hem mevki ekonomisine yardım hem hane halkına getireceği faydaları bugün vurgulamaya gayret gösterdik. Alelhusus ileriye çevrilmiş olarak altını çizerek söylüyorum hem Avrupa’birlikte hem birlikte ülkemizde enerji konusunda, iklim konusundaki değişikliklerin ve buradaki mücadelenin bildirme büyük yapılarından aynı tanesi bulunan yapılarımızın enerji verimliliği dönüşümünden geçiyor. Çünkü ağırlıklı yüzde 80 ısıtma ve soğutma amaçlı enerji harcıyoruz. Bunların azaltılması yüzde 60 mertebesinde artırım sağlaması bu yapıların başta ısı yalıtımı başlamak üzere enerji bereketli kuzuluk getirilmesinden geçiyor. Bu hedeflere yankılanmak açısından üstelik bu toplantıları, bu iletişimleri VERİMDER namına de önümüzdeki yıllarda tekrar sürdürmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: