Trabzon’un 2050’ye kadar içmece suyu ihtiyacını karşılayacak projede sona gelindi

Trabzon’un 2050’ye büyüklüğünde içmece suyu ihtiyacını karşılayacak “Trabzon İçmesuyu Projesi” tamamlanmak üzere.

Oran Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, yaptığı kayıtlı açıklamada, Trabzon’un içmece suyu problemini ortadan kaplamak için Trabzon İçmesuyu Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirtti.

Projenin üç aşamadan oluştuğuna meni eden Balta, “Bir Numara aşamamız olan Atasu Barajı’nı 2012 yılında hizmete açmıştık. Gövde hacmi 4 milyon 650 bin metreküp olan ve 35 milyon 750 bin metreküp su depolanan Atasu Barajı’mız, Trabzon İçmesuyu projemizin bildirme önemli ayağıdır. Atasu Barajı’mız yardımıyla yıllık 75 milyon metreküp suyu regüle ederek, Önce Akoluk Tasfiye Tesisi’mize oradan bile akıtma hattı vasıtasıyla bozulmamış su depolarına aktaracağız.” ifadelerini kullandı.

Balta, projenin ikinci aşaması olan Akoluk Arıtma Tesisi’nin inşaatının de tamamlandığını müjdeleyerek, şöyle devam etti:

“Trabzon’un marka yatırımlarından biri olan ve günlük 200 bin metreküp içme suyunu arıtabilecek kapasiteye cemaat olan bu tesisimizi 41 bin metrekare üzerine mensur ettik. Tesisimiz, çağcıl tasfiye tesislerimizin bildirme güzelce örneklerinden biridir. Bu ayın ortalarında tesisimizde sınav çalışmalarına başlıyoruz. Serencam teknoloji ürünleriyle donattığımız tesisimiz, projemizin tıpkı nevi beyni konumundadır ve SCADA sistemi üzerinden tamlık kontrolleri sağlayabileceğimiz tıpkısı hat niteliği taşımaktadır.”

Projenin sonuç aşamasının ise 93 kilometrelik akıtma hattı inşaatı olduğuna dikkati çeken Teber, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu inşaatımızda birlikte hattın 92 kilometrelik kısmını tamamlayarak yüzde 95’lik fiziksel gerçekleşmeye ulaştık. Trabzonlu vatandaşlarımıza emniyetli ve mıhlı içme suyu nail olmak yerine, ‘Bizim aşkımız su’ diye dağları delmeye başladık. İsale hattı inşaatımızın yer şanlı virajlarından biri olan ve toplam 1012 metre uzunluğundaki Kutlugün İletim Tüneli’nde matkap işlemini tamamladık ve ışığı gördük. 4 metre çapındaki bu tünelle alay malay, Trabzon’da 14 bin metreküp kapasiteli 12 adet antrepo ile 8 skor gelişim istasyonu dahi tamamlanmıştır. Trabzon İçmesuyu İsale Hattı ve Akoluk Arıtma Tesisi’mizi nisan ayı kabilinden hizmete almayı hedefliyoruz. Türkiye yüzyılına yakışan tıpkısı envestisman olan bu projemizle birlikte, Trabzon’un içmece suyu sorununu ortadan kaldırmış ve vatandaşlarımıza bulak kalitesinde aynı içme suyu sağlamış olacağız.”

Share: