TKDK Samsun’da geçen sene 75 milyon lira mevhibe ödemesi yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığına sadık Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumunun (TKDK) Samsun’da güzeşte yıl 230 milyon teklik 198 projeye 75 milyon teklik yardım ödemesi yaptığı bildirildi.

Valilikten yapılan kayıtlı açıklamada, TKDK Samsun Koordinatörlüğünün müstahsil ve yatırımcıların beraberinde vadi almaya bitmeme ettiği vurgulandı.

TKDK’nin geçen yıl yürüttüğü IPARD-2 Programı ile üretici ve yatırımcıları atıfet verdiği tamlanan açıklamada, “TKDK Samsun Koordinatörlüğü vasıtasıyla 2022’birlikte izlence kapsamında yatırım tutarı yaklaşık 230 milyon lira olan 198 projeye 75 milyon liralık mevhibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Böylecene Samsun üzere belirlenen 63 milyon liralık armağan ödemesi hedefi aşılarak yüzdelik 119’luk muvaffakiyet elde edilmiştir. Samsun İl Koordinatörlüğü, bugüne büyüklüğünde envestisman değeri 866,81 milyon liralık olan toplanmış 1511 proje ile kesim imzalamış, bu projelere hep 426,92 milyon liralık mevhibe tahsis etmiştir. 2022 sonu itibarıyla bu projelerin 1316’sı tamamlanmıştır.” ifadelerine meydan verildi.

Hibe destekleriyle Samsun’da yeni işletmeler kurulduğuna meni edilen açıklamada, sabık sene kente topu topu eskimemiş görünmek için üç besi çiftliği ile birer basma kurutma-paketleme, süt el işi, zanaatkarlık-eroin el işi, dondurulmuş pide üretim, tıbbi-hoş kokulu nebat işleme ve 1 konaklama tesisleri kazandırıldığı bildirildi.

Asrileşme ve sığa artırımı projelerine de destek verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Muasırlaşma ve sığa artırımı kapsamında üç ten el işi, iki fındık paketleme-depolama ile birer benzen işleme, süt toplama, yiyecek-içme tesisleri ve arıcılık projesinin yanında nebati üretimin çeşitlendirilmesi kapsamında 122 maraba projesine araba-takım desteği sağlanmıştır. Bunlarla birlikte domestik kalkınma stratejilerinin uygulanması kapsamında 9 ilçeyi kapsayacak şekilde müesses 8 yerli eylem grubu derneğine, gerçekleştirdikleri 29 proje ve faaliyet paketi için 3,2 milyon teklik armağan desteği verilmiştir. TKDK Samsun Koordinatörlüğü, 2023’te ise 195 projenin nesir ve araba-takım çekicilik süreçlerini tamamlatarak hibe ödemelerini yıl içerisinde tamamlamayı hedeflemektedir. Bu projeler için yıl sonuna büyüklüğünde kestirmece 148 milyon teklik atıfet ödemesi daha yapılacaktır. Bölgenin kırsal kalkınmasına yüce katkıda mevcut TKDK, IPARD-2 Programı kapsamındaki hibe desteklemelerini sene sonuna büyüklüğünde tamamlayarak IPARD-3 Programı’na başlamayı planlamaktadır.”

Share: