TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ekip önerileri kabul edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilgili grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, İYİ Parti’nin “görevli, mütekait ve iştirakçi maaşlarının artışı”, HDP’nin “6-8 Ekim 2014 olaylarının hukuki süreçleri” ve CHP’nin “TÜİK verileri”ne ilgili araştırı önergelerinin gündeme alınmasına yönelik takım önerileri değişik görüşüldü.

İYİ Fırka Adana Milletvekili İsmail Koncuk, partisinin kadro önerisi üzerine yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, güzeşte yüzdelik 25 yerine açıkladığı işyar ve emekli mahiye artım oranının zaman yüzde 30’a çıkarıldığını bildirdiğini anımsattı. Koncuk, şu ifadeleri kullandı:

“Hakeza, torbadan tombala çeker gibi zam imkânsız, dayanağınız nedir? Geçkin Sayın Reisicumhur o bolluk payını yani 8,52 oranında belirleme ettiği bol bolamat payını neye bakarak belirleme etti? Ne kazançlı gerekçelerle yüzdelik 8,52 zaman 13,52’ye artık?

Yüzdelik 5 artışı olumlu buluyoruz ama bu ölçü kurtarmaz, kurtarmayacaktır. Çünkü 4 yabanlık tıpkısı ailenin fukaralık sınırı TÜRK-İŞ’in açıklamasına bakarak 25 bin 365 liralık. Siz memura yüzdelik 5 verdiğinizde, sayı farkı memur maaşında 400, 450 lira bir artma meydana getiriyorsunuz. Bu yeter mi? Yetmez. Hep emeklilere ve bütün memurlara zait 2 bin lira seyyanen bindirim yapalım, bunu bekliyoruz; bunu sendikalar da dile getirsin.”

“Paranın pul olduğu hakeza aynı bölüm tek yaşanmamıştır”

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Kahramanlık Gaydalı, “Emekliyi da emekçiyi bile memuru birlikte enflasyonun altında eze eze yere yapıştırıp pestile çevirdiniz. Zenginliği topluma ulaştırmak yerine zenginlere nesep transferi yaratarak, geda ve size muhtaç tıpkısı umum yaratarak insanları sefalete sürüklediniz.” dedi.

Bildirme temel ihtiyaçlara ulaşımın imkansız ağıl geldiğini istikbal süren Gaydalı, vatandaşların ruh, su, gaz kabilinden ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını söyledi.

CHP Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygun ise Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıkladığı işyar ve tekaüt maaşı zam oranlarının DOĞRU Fırka’nin iktidarda istop etmek üzere yaptığı son çırpınışlar olduğunu savundu.

TÜRK-İŞ’in aralık ayı üzere açıkladığı kıtlık sınırının 8 bin 100 lira, kısırlık sınırının ise 26 bin 485 liralık olduğunu nâkil Aygun, şunları kaydetti:

“Hangi yapılırsa yapılsın şişkinlik canavarına yenilen tıpkı akort oluşmuştur. Fiyatlar günlük, saatlik değişmektedir. Paranın pul olduğu böyle aynı aktarılma tek yaşanmamıştır. Şu anda yapılan yüzde 30 zamla birlikte genişlik düşük memur maaşı 10 bin 442 lira reşit. Kullanılmamış işe başlayan tıpkı sülale âdem verimsizlik sınırının altında mahiye alıyor. Sizler temas şeyi domuzuna gösteriyorsunuz amma çıkı sokağa, bir görün, yurttaş bundan sonra siftinlik halde. Çocuklarımız bayat simit, günü geçmiş savmak kuyruğunda. Siz, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki asgari ücretli vatandaşlarımıza 11 bin 800 lira verilirken kendi ülkesindeki minimal ücretlilere 8 bin 500 lirayı reva gören ayrımsız idare oldunuz.”

“2023 ihracatta da hedef büyüttüğümüz bire bir sene olacak”

YANLIŞSIZ Öğür İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, pandemi sürecinde genişlik şişman ve sunma dinç devletlerin ekonomilerinin çöktüğünü söyledi.

Bu süreçte Türkiye’nin kazancını, zenginliğini çalışanlar özellikle görünmek için milletin bütün fertleriyle kararlı bir şekilde paylaştığını tabir eden Kırkpınar, “Görevli ve tekaüt mahiye artışlarını da bu kapsamda değerlendirdik. Çokça şükür dünyanın temas ülkesine yapıt satan, bölgesinin üretimcisi namına sâdır ayrımsız mutluluk konumuna bugün itibarıyla gelmiş bulunmaktayız. İnşallah, 2023 ihracatta de erek büyüttüğümüz ayrımsız yıl olacak.” diye konuştu.

EYT problemini dahi SELIM Öğür’nin çözdüğünü dile getiren Kırkpınar, şu ifadeleri kullandı:

“Tekrar, minimal sevap oranında bütün ücretlerden vergiyi bizler kaldırdık. Sunu düşük emekli maaşı 5 bin 500 teklik ve minimal sevap da dolar bazında tekrar tarihi aynı seviyeye ulaştı; 455 dolarla bildirme faziletkâr seviyesine huruç oldu. Biliyorsunuz, memur ve emeklilerin maaşları yasayla yılda 2 sefer güncellenerek garanti altına alınmıştır. Açıklanan yüzde 30’luk artma altı mahiye benzeri artıştır, 2’nci altı ayda bile artışlar güncellenerek bitmeme edecek. Zımnında bizler toplumumuzun bütün kesimlerinin yanındayız. Yoksulumuzu, garibanımızı, asgari ücretlimizi, memurumuzu, emeklimizi, dul ve yetimimizi, yaşlılarımızı, engellilerimizi yani cümle kesimlerimizi, Sayın Cumhurbaşkanımızın birlikte ifade ettiği kabilinden enflasyona bugüne büyüklüğünde ezdirmedik çıktı de ezdirmeyeceğiz.”

İYİ Parti, HDP ve CHP’nin kadro önerileri kabul edilmedi.

Daha sonradan YANLIŞSIZ Fırka Grubu’nun gündem ve himmet saatlerine ait önerisi görüşüldü. Akseptans edilen öneriye bakarak, TBMM Umumi Kurulu’nda Antalya Diplomatlık Forumu Vakfı Kanunu Teklifi’nin görüşmelerinin tamamlanmasının arkası sıra Uludağ Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin müzakerelerine geçilecek.

Umumi Kurulda daha bilahare Antalya Diplomatlık Forumu Vakfı Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: