Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Adana’da kontrol istirdat çalışmasını izleme etti Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilgili, “10 ilimizin içre meydan aldığı bu bölgede bilcümle barajlarımızı ve göletlerimizi icap havadan gerekse da karadan inceleyeceğiz.” dedi.

Adana’nın eşkâl Çukurova ilçesine ilişkin Sınırlı Mahallesi 71505-71517 Sokak’taki 14 eğik Ekim Apartmanı enkazında bitmeme fail taharri kurtarma çalışmasını strateji fail Kirişci, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş, Hatay ve Adana’dahi incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana’mızı 10 iklim içre uymazlık noktasında bildirme belli belirsiz atlatan yer yerine ifade ediyoruz ama neticede bizim de burada yıkılan evlerin malikleriyle ilgili onlara TOKİ aracılığıyla 1 yıl kabilinden gelişmemiş ayrımsız sürede bu konutların müstacelen yapılması ve bu konutlar üzerine hakikat sayıların belirlenmesi, yer seçimi kadar bizlere birlikte talimatları oldu. Tıpkısı sair muhteşem bap bile beher aileye burada onar bin teklik ayrımsız sarrafiye üzere benzeri arkalama, bire bir destek, tıpkısı yardım o manada. Hakeza birlikte tıpkısı çalışması oldu, böyle tıpkı ifadesi oldu Sayın Cumhurbaşkanımızın. Bütün çabamız, derdimiz, devletimizin gücünü, milletimizin gücünü zarar gören vatandaşlarımıza zahirî geçmek, onların istifadesine arz etmek. İnşallah bu icraat balaban bir bir lahzada bitmeme edecek.”

Kirişci, depremlerin ardından bütün birimlerin titizlikle çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı.

Milletin emrinde olmaya bitmeme edeceklerini anlatan Kirişci, “Onların bütün istem ve ihtiyaçlarını elverdiği ölçüde bunları da karşılamaya özen gösteriyoruz. artık de bunu sürdüreceğiz. Rabbim inşallah vatandaşlarımızın bu acılarını dindirecek ve hafifletecek adımları hızlı hızlı atmayı ve onlara bu yaşadıklarını unutturmayı hepimize kader eylesin.” diyerek konuştu.

“Çadırdan oluşturulan barınaklar realizasyon etmeye çalışıyoruz”

Nazır Kirişci, lazım Ihtişam Su İşleri Umumi Müdürlüğü gerekse Orman Umumi Müdürlüğünün çokça büyük araba parkına erbap olduğunu aktardı.

Zaman sahada görülen makinelerin balaban çoğunluğunun bu iki kuruma ilgilendiren olduğuna değinen Kirişci, şunları bildirdi:

“Hususi sektörümüz da tabiatıyla buna katkı sağlıyor. Diğer kurumlarımızın dahi aksiyon makinaları var. Bu manada bizim iki genel müdürlüğümüz başta olmak üzere bizim bütün birimlerimiz şu anda bu konuda seferber ve beribenzer onlar üstelik bu makineleriyle çokça yavaş katkılar sağlıyorlar. Benzeri taraftan dahi bizim şu anda belki Adana’da olmayabilir ama bu 10 ilde bunu yürütüyoruz, yapmaya çalışıyoruz. 10 ilimizde hele aynı insanlarımıza cemaat çıktığımız kadar büyükbaş, küçükbaş hayvanlarımıza bile cemaat çıkmak namına onlara dahi çadırdan oluşturulan barınaklar temin etmeye çalışıyoruz. Dertli olan hayvanlarımız üzere yeniden… Yahut dahi süt sağımı gerçekleştirilmiş ama bu sütü elinde tutamayacak olan vatandaşlarımıza yine onların üstelik o üretmiş oldukları eti, sütü Deri Benzen Kurumu tarafından alıyoruz.”

Yer Sarsıntısı bölgesindeki baraj, gölet ve HES’lerin durumu

Kirişci, söz konusu 10 ilde 110 baraj, hidroelektrik santral ve 30 bile göletten oluşan 140 tesisin bulunduğu bilgisini verdi.

Buralarda üstelik çalışmaları titizce yürüttüklerini dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Şu anda hususi sektörün bile elindeki HES’lerle ilgilendiren dahi oralarda çalışmalar hızlandı. Onların bile 172’ye yakın HES’leri var. Bu çerçevede birlikte buralarda tıpkısı sevgili yaşanmasın diye incelemelerimiz sürüyor. Ihtimal medyada sıklıkla dile getiriliyor. Atatürk Barajı’yla ilişik tıpkı kaçak olduğu, tıpkı maslahat olduğu noktasında ego arkadaşlarımızı talimatlandırdım. Bunu 3 kez yapmışlardı. Zaman 4’üncü misil yaptılar. Bu incelemelerinden de haddinden fazla şükür aynı menfilik olmadığı anlaşıldı ama tığ bu üstelik yetmez diyoruz. Tığ bütün 10 ilimizin içinde yer aldığı bu bölgede hep barajlarımızı ve göletlerimizi lüzum açıktan gerekse üstelik karadan inceleyeceğiz kim bunların başında Atatürk Barajı geliyor. Bunu inşallah gerçekleştireceğiz. Sultansuyu var, Malatya’da. Sultansuyu’nda bu tahliyeler bitmeme ediyor. Osmaniye’bile ayrımsız göletimiz var. Orada dahi gine bu tahliyeleri gerçekleştiriyoruz. Çünkü seçme riziko oluşturmasın, rastgele sorun yaşanmasın istiyoruz. Bu çerçevede inşallah göletlerimiz ve barajlarımızın da ilkin insanlarımız kalkışmak için bu coğrafyada dinamik varlıklara benzeri beis olmadan arama altına olmasını hatırlamak istiyoruz.”

İncelemelerinde Nazır Kirişci’ye, Adana Valisi Süleyman Elban ile değişik ilgililer zevcelik etti.

Share: