SMA hastası bebeğe devlet eli uzandı, hastalığı tılsım ile yavaşladı

SMA hastası bebeğe azamet eli uzandı, hastalığı deva ile yavaşladı

Şevket desteği ile kullandığı tılsım sayesinde hastalığı yavaşlatılan Hafize Arya, sağlığına kavuşacağı haset bekliyor

ISPARTA Isparta’bile yaşayan SMA türlü 1 hastası Hafize Arya bebeğin hastalığı, oran desteği ile aldığı çare sayesinde yavaşlatıldı. Minik Hafize Arya, sağlığına tamamen kavuşacağı günü bekliyor.

Isparta’üstelik güçlü ve henüz 4 maaş olan Hafize Arya Eryılmaz’a elan 25 günlükken yapılan testler sonucu spinal musküler atrofi nev 1 teşhisi konuldu. Otama sürecine başladıktan sonraları şevket desteği ile kullandığı umar sayesinde hastalığı yavaşlatılan Arya, ağız ağıza sağlığına kavuşacağı haset bekliyor. Kızı doğduktan bir müddet sonra hareketlerinin yavaşladığını ayırt ettiğini tamlayan ana Behişt Eryılmaz, “Kızımız geçmiş doğduğunda çok güzelce, hareketleri aktifti. Haddinden Fazla hızlı hareketleri vardı. Kendim meslek öncesi öğretmeniyim, çocuklarla daima bağırsak içe olduğum için tıpkısı farklılık ayırt ettim. 25 günlükken kollarında ve bacaklarında hareketin azaldığını gördüm. Emzirirken kolunun düştüğünü, kendisinin toplayamadığını, nasıl yatırırsam öyle kaldırdığımı ayırt ettim. Ayaklarında ve kollarında tek şekilde debi yoktu ve alışılagelen olmadığını, durumun daha çok iyiye gitmediğini fark ettikten sonraları hastaneye başvurduk ve SMA’dan şüphelendiklerini, bire bir imtihan göndereceklerini söylediler. Testimizin sonucu maalesef zait artık ve SMA makule 1 tanısı konuldu kızıma. Bizim için proses başladı” dedi. Kas kaybı olan bire bir çor olduğunu dile getiren esas, zaman geçtikçe kaslarındaki akım azaldığı için ilacın yanı sıra yüzme ve hikmet otama ile bu durumu desteklediklerini belirtti.

“Tamamen durdurmaya imkanımız yoktu amma bu derman sayesinde yavaşlatmaya çalıştık”

Ululuk destekli çıkar yol kullanıldıktan sonraları Hafize Arya’bile meydana gelen değişimleri belirten ata Güvenli Eryılmaz “İlk fark ettiğimizde el ve kıç hareketleri tek yoktu, haddinden fazla hızlı solunumu vardı ve solunumu biraz dengesizdi. Ondan sonraları biz anlayışsız ifa çerçevesindeki ilacımızı kullanmaya başladık, üçüncü dozunu aldık. Her dozda düzelme oldu. Şu an nispeten dahi olsa kollarında benzeri akım var. Ayaklarında tamam olarak olmasa üstelik nefesinde bir salah var. Ağız Ağıza durdurmaya imkanımız yoktu ama bu umar sayesinde yavaşlatmaya çalıştık. Yetkililere çok teşekkür ediyorum bu umar hesabına” şeklinde konuştu.

Share: