Sırtında 1 yaşındaki oğluyla Tunceli’nin vadilerinde tabiat yürüyüşüne çıkıyor

Tunceli’de meslek öncesi öğretmeni Çağdaş Bozkurt, trekking çantasıyla Munzur ve Pülümür vadilerinde sırtında gezdirdiği 1 yaşındaki oğlunu doğa sevgisi aşılayarak büyütüyor.

Kentteki Anafatma Anaokulu’nda görev eden 36 yaşındaki Bozkurt, süt kuzusu transfer aparatlı trekking çantasıyla oğlu Cenup’i vesile buldukça gezintiye çıkarıyor.

Munzur ve Pülümür vadilerindeki su kıyıları ve ormanlarda giden Bozkurt, doğada piknik yapıyor.

“Oğlumla aşılanmamış hayvanlarını natürel ortamlarında izliyoruz”

Çocuğunu internetteki zararlı içeriklerden koruyarak büyütmeyi amaçlayan Modern Bozkurt, AA muhabirine, oğlunu doğaya hazırlamak amacıyla evvel yerine gücük mesafeli turlar yaptığını söyledi.

Oğlunun alışmasıyla vadilerde gezmeye başladıklarını ifade eden Bozkurt, şöyle konuştu:

“Gezilerimiz sayesinde oğlum Güney, doğadaki hayvanları hareketli görmeye başladı. Tıpkı gezimizde yamaçtaki yaban keçisini fark yazar bana seslendi. Bu beni çokça mutlu etmişti. Oğlumla çekelez, ördek ve güvercin gibi yaban hayvanlarını tabii ortamlarında izliyoruz.”

Ailelere “çocuklarınızla doğada aralık geçirin” tavsiyesi

Bozkurt, doğadaki zenginliğin hemen kağıt üzerinde çocuklara gösterilmemesi gerektiğini vurgulayarak, evde tafsilatlı süre kalan çocukların teknoloji bağımlılığı üzerine sıkıntı yaşadığını söyledi.

Her ebeveyne çocuğuyla doğada ilk kânun geçirmesini tavsiye eden Bozkurt, “Çocuklar ayrımsız şekilde teknolojiye bulaşacaklar amma bu durumun minimal seviyeye indirilmesi taraftarıyım çünkü kollar doğadayken sorun nakız becerisini ve zengin uyaran dediğimiz çevreyi izleyerek kendini geliştirebiliyor.” dedi.

Bozkurt, oğluyla doğada piknik yaparak eğlendiğini belirterek, “Munzur ve Pülümür vadilerinde zaman geçiriyorum. Havaların soğuduğu bu dönemlerde henüz andıran, gökçe yazın ise henüz ırak yerlere çocuğumu götürebiliyorum. Genel itibarıyla dolaşma mesafemiz çocuğuma kapalı olabiliyor. Şimdiye kadar günde 6 kilometre kere yürüdüğümü hatırlıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: