Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

– Silopili öğrenciler ağababa sporları ile tanıştı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde dede sporu oyunları ile tanışan öğrenciler eğlenceli kânunuevvel geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile kent stadyumunda anadan görme sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 dönüş sürecek etkinlikte ilçedeki beş ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, dal kapama, emme güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, atlı cirit ile ebru sanatı kabilinden farklı spor etkinlikleri verilecek. Ata sporu etkinlikleri ile ilk kez tanışan füru, çim kayran üstünde kurulan platformlarda eğlenceli vakitler geçirdi.

Etkinlik karşı konuşan oyun eğitmeni Meryem Özdemir, anadan görme kültürü aktarmak, neşelendirmek, baştan ihya etmek, geleceğe aktarma etmek gayesinde olduklarını ifade etti. Özdemir, “Alanımızda geleneksel sporlarımız umum sanatlarımız mevcuttur. Dede sporumuzu, atlama beygiri oyunumuzu ve ahali sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bütün ilçelerinde çocukların kalbine dokunmak ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, hars çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini keşfetmek amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz tıpkısı ilçede yer beş altı 5 bin çocuğumuza ulaşarak karye okulları de karışma bir nice çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları gibi potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diyerek konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, henüz evvel Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Ağababa sporlarını oynadık. Haddinden Fazla sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk defa attım. Haddinden Fazla sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar birlikte, “Ata sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi tek yaşamamıştık. Haddinden Fazla sevindik, çok mutlu olduk. Bunu düzenleyen herkese çokça teşekkür ederiz” cümlelerine vadi verdi.

Share: