Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem dahi eğlendirdi

– Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem birlikte eğlendirdi

ŞIRNAK – Dünya Etnospor Konfederasyonu Repertuvar Merkezinin daveti konusunda Şırnak’a mevrut ve 10 yıldır Türkiye’dahi tüvana Afrika asıllı Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi, hem dahi eğlendirdi.

Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü, Toyluk ve Spor İlçe Müdürlüğünün Acun Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezinin’üstelik desteğiyle öğrencilere müteveccih tevhit ettiği Anadan Görme Hars ve Spor Şenliği Gençlik merkezinde bitmeme ediyor. Acun Etnospor Konfederasyonu Repertuvar Merkezi’nin davetlisi kendisine Şırnak’a gelen Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla okçuluk, emme güreşi, mangala, ok savaşları, dal kapama, 9 taş, 3 taş ve topaç gibi geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi hem birlikte çocuklara unutmayacakları keyifli dakikalar yaşattı.

“Oyunlarla çocukluğumuza döndük”

Cizreli çocukların ilk kez bir Afrikalı gördüğüne vurgu özne Ndiaye, “Çocuklarla baziçe oynadık, yüzlerini gülümsetmeye çalıştık, onlarla geçirdiğimiz gittikçe onların hatıralarında vadi dinmeye çalıştık. Oynadığımız oyunlarla çocukluğumuza düşüncesiz döndük. Hakeza teknolojik tıpkısı çağda çocukların telefonlara sarılıp içeriye kapandığı benzeri çağda onlara farklı oyunlar belletmek, kendileri beyninde oynayabilecekleri oyunlar öğretmek çok pir tıpkısı şey” ifadelerini kullandı.

“Hem oynadık, hem eğlendik”

Küçüklüğünde çok ayrımlı oyunlar oynadığını ancak gündeş çocukların bu nev oyunların isimlerini da bilmediğini belirten Ndiaye, “Bugün Cizre’de çocuklarla o geleneksel oyunları atlatmak, o oyunları öğretmeye çalışmak. O oyunlarla öncelemek çokça pir bir duyguydu. Çocuklarla gelişigüzel bu anadan görme oyunları hem oynadık hem eğlendik. Çocukların bana ilgisi muhteşemdi herhangi bir bala benimle fotoğraf çektirmek ve kendileri ile birebir ilgilenmemi istedi. Bu da hayatımdaki en güzelce duygulardan bire bir tanesiydi. Amma ne hikmetse onlarla oynadığım seçme oyunda beni yendiler. Artık ayrıksı maçlara bakacağız” şeklinde konuştu.

Share: