QNB Finansbank’tan Natür Öncüleri Deneyimsizlik Programı’na bütün bindi

QNB Finansbank, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF-Türkiye) Milli Yetişek Bakanlığı gelişim birliğiyle yürüttüğü Huy Öncüleri Toyluk Programı’nın destekçisi oldu.

QNB Finansbank açıklamasına göre, WWF-Türkiye marifetiyle 2017’den bu yana hesaplı, 2019’de Milli Terbiye Bakanlığı Ana Eğitim Umumi Müdürlüğü ile imzalanan protokolle Türkiye geneline taşınan Doğa Öncüleri Toyluk Programı, QNB Finansbank’ın finansal desteği ile güçlenecek.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının desteği ile bugüne büyüklüğünde hesaplı programda mecmu 1.000 meslek ve 10 bin öğrenciye ulaşıldı. QNB Finansbank desteğiyle ölçülü programa 10 kullanılmamış ülke dahil edilerek 10 bin öğrenciye daha ulaşıldı. Bu çerçevede Erzincan, Gaziantep, Hatay, Kastamonu, Mersin, Nevşehir, Rize, Tekirdağ, İstanbul ve İzmir’den seçilen 11 hoca, İstanbul’da düzenlenen 30 saatlik mürebbi eğitimini tamamladı.

Milli Yetişek Bakanlığı yoluyla görevlendirilen ortaokul öğretmenlerine sürdürülebilir besin ve besin atıkları, şekerli su ve denizler, biyoçeşitlilik, yaban hayatı ve tabiat, plastikler ve abuhava ve erke başlıklarında terbiye verildi ve kılgısal atölyeler gerçekleştirildi.

Huy Öncüleri Deneyimsizlik Programı’na karışma olan öğrenciler, uzmanlar ve öğretmenler mentorluğunda “Yaban Hayatı Korucuları”, “Su Melekleri”, ‘Plastik Avcıları”, “Besin Savaşçıları” ve “Karbon Tutucuları” başlıkları altında yenilikçi ve dönüştürücü projeler üretiyor.

Projenin Hatay Develik Yeşilpınar Ortaokulu’nda gerçekleştirilen lansman toplantısına QNB Finansbank Genel Müdürü Vücut Fecir birlikte katıldı.

“Geleceği çocuklarımız kuracak”

Açıklamada tanıtım toplantısındaki konuşmasına vadi sunulan QNB Finansbank Genel Müdürü Para Tan, sürdürülebilirlik üzerine pahal tıpkı ivme yakalayacaklarını umdukları projenin tanıtımını yapmaktan duyduğu mutluluğu aktararak, şunları kaydetti:

“İklim krizi, pandemi ve değme ahit katlanarak büyüyen çevre sorunları tam ülkelere, kurumlara ve kişilere iri sorumluluklar yüklüyor. Bizler da elimizden geleni yapmakla sorumluyuz. Geleceği çocuklarımız kuracak. WWF-Türkiye ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı iş birliği ile çocuklarımızı bilinçlendireceğimiz bu proje bizim için çokça ehemmiyet taşıyor. Bugün eğitimleri gerçekleştirdiğimiz okullardan biri olan Hatay Develik Yeşilpınar Ortaokulu öğrencileriyle çocuklarımızın üzerinde çalıştıkları projeleri dinledik. Programa, Türkiye’dahi talip temas okul dahil olabiliyor. Bu cahillik programı yalnızca yetişek programı değil, ayrıntılar projede hareketli azamet alarak özlük tahsil süreçlerini de destekleyebiliyorlar. Proje fikri bulma, aplikasyon, proje çeper, soy yaratma ve tartı kabul etme gibi konularda kendilerini geliştirme fırsatı dahi buluyorlar. Bu projede dahi başka sosyal takı projelerimizde olduğu kadar yeniden fahri finansçılarımız de düzlük alıyor. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına, WWF-Türkiye ekibine ve öğretmenlerimize teşekkür ederim.”

WWF-Türkiye Umumi Müdürü Aslı Pasinli ise gençlerde gezegene ve geleceğe sahip çıkma yabansı benzeri değişimi realizasyon gücü olduğunu belirterek, “Natür Öncüleri Programı’nın ana amacı birlikte bu; tabiat dulda bilinci gelişmiş, sorunları çözebileceğine dayalı içindeki gücü bulan eskimemiş nesiller iaşe etmek. Bakanlığımızın ve bugün itibarıyla QNB Finansbank’ın çok eşsiz destekleri ile çıktı gencimize ulaşacak olmanın heyecanı içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Share: