Pahal albeni balıkçıları karşıt etkiledi: Avlanma azalınca fiyatlar arttı

Zıt gelgel balıkçıları zıt etkiledi: Avlanma azalınca fiyatlar arttı

ORDU Ordu’dahi 3 gündür bitmeme fail olmuşuz hava raporu zımnında balıkçılar apışlık atamazken, birkaç miktarda avlanan balıkların fiyatı ise yükseldi.

Karadeniz Bölgesi’nde 3 gündür etken olan hava şartları hayatı hırçın etkiledi. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ağ atmakta takı calip balıkçılar, beş altı miktarda balık avlarken, tezyifkâr balıkçı kayıkları ise tek ağ atamadı. Ebat böyle olunca tezgahlarda çoğu balığın yeri boş kaldı. Tezgahlarda, az miktarda mezgit, levrek ve somon bulunurken, Sinop açıklarında avlanan hamsi ise 50 liradan satılıyor.

“Palamut sezonu dolgunca geçti ancak hamsi beş altı ve beribenzer”

Perşembe Balıkçılar Kooperatif Başkanı Ünal Karadeniz, sezon başlarında sivri balığının mübarek miktarda avlandığını belirterek, pelit sezonunun domuzuna geçtiğini söyledi. Karadeniz, “Sezon devam ediyor ve palamut sezonu ferah geçti. Fakat hamsi geçmiş yıllara göre bir iki ve amiyane. Denetimler birlikte devam ediyor. Sürdürülebilir balıkçılık anlamında biz birlikte aşağılık balıkları tutmamaya ilgi ediyoruz. 2-3 gündür sıkıntı var ve soy balık azaldı. Bağımlı fiyatlara bile yansıdı. 2 çevrim sonra baştan havalar açıyor ve kül balıkların fiyatları ucuzlayacaktır ve vatandaşlarımız fasit tıpkı şekilde tüketecektir” dedi.

“Gelgel muhalefeti zımnında kitap çeşidi az”

Perşembe ilçesinde 40 yılı aşkın süredir balıkçılık özne Erdal Çamaş, çekicilik muhalefeti nedeniyle eser çeşitliğinin az olduğunu söyledi. Çamaş, “Balıkçılar çekicilik muhalefeti zımnında kayıkla denize açılamadı. Bu nedenle balık olmuyor veya birkaç geliyor, bu bile fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Şuanda Marmara dünya Karadeniz’in bu tarafına akla yatkın hava raporu zıt, kayıkların üstelik çoğu açılmadı. Tezgahlarda balıklar hastalıklı. Gelgel durumunun düzelmesi durumunda inşallah tezgahlarımız tekrar şenlenecektir” şeklinde konuştu.

“Beş Altı olduğu için fiyatlar yüksek”

Özay Çakır isimli balıkçı birlikte ters gelgel şartlarında kayıkların denize apışlık dökemediğini anlatım ederek, “Kaba havalarda apışlık dökülürse apışlık bozulur ve yırtılır. Bunlar milyonluk ağlar. Şuan albeni muhalefeti dolayısıyla balık tutulamadığı üzere tezgahlarda balık namevcut, olanların dahi fiyatı faziletli. Şuanda hamsi, tavuk balığı, istavrit, ve kanca balıkları geliyor” ifadelerine saha verdi.

Öte yandan tezgahlarda hamsinin kilogramı 50, tavuk balığı 70, levrek ve somon 140 liradan satılıyor.

Share: