Mebus Aydemir eriştirme yatırımlarını değerlendirdi

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı bütçesini değerlendiren Milletvekili İbrahim Aydemir, “Ulaştırma alanında Türkiye’nin abide eserlerle donatıldığına işaretle, ‘Müteşekkiriz, Allah razı olsun. Bu ufku Cumhurbaşkanımız açıyor, rotayı o çiziyor. Minnettarız” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığının birlikte Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğünün bütçeleri kabul edildi.

DOĞRU Parti Saylav İbrahim Aydemir, “Rastgele yaptığımız aksiyon insana bakım olsun diyerek yapılıyor zira âdem mübarektir, çünkü “Hangi yana baksan benim veçhimi görürsün.” buyuruyor Cenab- Hak; zımnında, mezhebine, meşrebine, ırkına, dinine, tek şeyine bakmadan insana hizmet isteyerek yatırımlar yapıyoruz, hizmetler yapıyoruz” dedi.

Tüm ülkede olduğu üzere Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum özelinde gerçekleştirilen yatırımları gündeme haiz Saylav Aydemir, bölgeyi Karadeniz’e bağlayan tünel yatırımlarının sosyoekonomik kayıtta yarar haiz, hususi ve seçme hizmetler olduğunu vurguladı.

Aydemir’den Pirinkayalar teşekkürü

Pirinkayalar Tüneli yatırımı amacıyla müteşekkir olduklarını tabir eden Mebus Aydemir, Erzurum kaydında beklentilerinin yanıt bulduğunu kaydederek, Fay ve Dallıkavak Tünellerinin andıran zamanda hizmete girecek olmasını erim adına değerlendirdi.

Palandöken tüneli

Tekman – Erzurum yolunun kısaltacak olan Palandöken Tüneliyle ilişik beklentilerini aktaran Milletvekili Aydemir, Erzurum’da 57 merkezde bildirişim sorununun kökeninden çözüldüğünü, dahasını istediklerini kaydetti.

‘Hayide-i Sühan Merdi Sühendana yakışmaz’

Saylav Aydemir, sunumunda, ‘Eskiler derler ki: “Hayide-i sühan merdi sühendana yakışmaz.” Yani derkenar sözü baştan örtmek akıllıcasına gayrimümkün. Bakanımız çok ayrıntılı anlattı bütçesini, yapılanları, yapılacakları ayrıntısıyla aktardı. Arkadaşlarımız bile çok vahim notlar düştüler öz illeri bağlamında. Muhalefetten üstelik tenkitler geldi, talepler birlikte geldi; kâm geldikçe tığ bundan bahtiyar birlikte oluyoruz. ‘ ifadelerine saha verdi.

‘Yirmi yılda eşi emsali sıfır şeyler yapmışız’

Muhalefet ve kudret fırka Milletvekillerinin bakanlıkla ait yatırım talepleri olduğu, bunun içinde bulunulan yaşayan sürecin eseri bulunduğunu kaydeden Saylav Aydemir, ‘Ne büyüklüğünde adamakıllı; talep edelim. Noksanımız yok mu? Elbette var. Biz hep söylüyoruz, hayat çok güçlü ayrımsız süreç, muallel kalanlar olabiliyor, tamamlayalım amma tamamıyla “Yok.” diyenler de var, mesela ayrımsız uymazlık Mİlletvekili “Yollara tapıyorsunuz.” dedi, abus ayrımsız ifade. Yollara münasebet tapalım! Biz yol yapıyoruz, insanların emrine hazır kılıyoruz, insanların hayatını kolaylaştırıyoruz. Herhangi Bir yaptığımız gelişim insana hizmet olsun diye niteleyerek yapılıyor zira âdem mübarektir, zira “Hangi yana baksan benim veçhimi görürsün.” buyuruyor Cenab- Türe; zımnında, mezhebine, meşrebine, ırkına, dinine, hiçbir şeyine bakmadan insana bakım isteyerek yatırımlar yapıyoruz, hizmetler yapıyoruz. Özellikle Ulaştırma Bakanlığımız… Yani yirmi yılda eşi emsali sıfır şeyler yapmışız. ‘ kaydını düştü.

Aydemir 2001 -2022 farkını paylaştı

Iblağ alanında gelinen doruk noktayı Erzurum özelinden emsal vererek anlatan Mebus Aydemir, ‘Tığ 2001 yılında bu partiyi kurarken -bilcümle samimiyetimle söylüyorum, Erzurum özelinden sıcaklıkölçer düşeceğim- ilçelerde örgütlenme çalışmaları yapıyoruz, ilçelere giderken ne zorluklar yaşadığımızı ego biliyorum. Demin otoban mesabesinde yerler yapmışız, yollar yapmışız, hak işlemler yapmışız. Müteşekkiriz, Cenabıhak razı olsun. Bu ufku ki açıyor? Bu ufku Sayın Cumhurbaşkanımız açıyor, rotayı o çiziyor, ilkin Icra Vekili As doğmak amacıyla, Nazır Yardımcıları, nitelikleriyle hayata değer katıyorlar. Onlara eğer minnettarlığımızı tabir etmezsek iyilikbilmez pozisyonu alırız. Iyilikbilmez, Savuşturmak bilmeyen anlamına sağlık. Ego kendi adıma Bakanımıza minnettarım, teşekkür ediyorum. ‘ dedi.

Muhalefet yönetimindeki büyükşehirlerde yaşanan temel israfı

Hükümetin mecmu kaynakları halka hizmet yolunda kullandığı, muhalefetin ise Belediyelerde kaynakları heba ettiğini tamlayan Mebus Aydemir, ‘Bakın, İstanbul’u genişlik gür bilenlerden biri mail zamanda tıpkısı matbuat toplantısında perese düştü: “Dünyalık bulamıyoruz ki İstanbul’üstelik yatırım yapalım, bütçemiz tam değil.” diyen Şehremini hangi yapıyor? Tanıtım için 114 milyon mülk ayırıyor. 114 milyon! Böylesine kendisiyle çelişen benzeri yaklaşım.’ İfadesine düz verdi.

1915 Çanakkale köprüsü

Muhalefetin 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili eleştirilerine reaksiyon veren Milletvekili Aydemir, ‘Bazıları şunu söylüyor: “Çetelere aksiyon veriliyor.” Ya, kendi arkadaşlarınıza hakaret ediyorsunuz, farkında değilsiniz. Bakın, 18 Mart’ta gittik, Çanakkale Köprüsü’nün açılışını yaptık; Allah razı olsun, yapandan, katkısı olan herkesten. Ya, bu köprüyü eden CHP’li benzeri yüklenici, mebusluk yapmış. “Çete.” diye arkadaşlarınızı ilzam ediyorsunuz. ‘ dedi.

Aydemir’den muhalefete: ‘hazır değilsiniz’

Mebus Aydemir, ‘Bakın, “İktidar olmaya namzet bire bir halimiz var.” diyorsunuz ama ferda geldiğinizde mahcup olursunuz. Gelemezsiniz bile yani anca bir özdek olanaklı değil üstelik göreceğiz Allah’ın izniyle. Çünkü özden söylüyorum kim siz düşünerek bile bu işe hazır değilsiniz, grup adına üstelik hazır değilsiniz. Bittabi kim kalifiye adlar var, ego onları tenzih ediyorum, yanlış anlaşılmasın amma anlatımlarınızdan, aktarımlarınızdan tedariksiz benzeri haliniz olduğunu görüyoruz filhakika.’ diyerek konuştu.

Aydemir 651 milyonluk tasarrufa ilgi çekti

e-Cesamet projesiyle ikametgah sorgulamasından 651 Milyonluk artırım yapıldığını vurgulayan, ‘bakım ehli gelmek üzere kendinizi vatana hasretmeniz gerekir’ kaydını sakıt Milletvekili Aydemir, muhalefete, ‘Görüyor musunuz? Bunlar bizimle oluyor. Uydu haberleşmede eşi, emsali olmayan noktala gitmişiz. Pekâlâ oluyor? Ekip nitelikliyse, aynı üstelik vatana kendinizi hasrediyorsanız peki.’ dedi.

Kargamış saldırısı ve muhalefetin yaklaşımı

Konuşmasında Gaziantep’in Kargamış ilçesine yapılan roketli saldırıyı telin fail Saylav Aydemir, muhalefetin saldırıyla ilgilendiren değerlendirmelerine anif aksülamel gösterdi. Mebus Aydemir, “Karkamış’ta kederli tıpkısı hikâye yaşandı. Dinsiz, tiran, insafsız, merhametsiz PKK/PYD attı oradan roketi, ayrımsız evladımız kim sizin milletvekilinizin yeğeni -değil mi – martir oldu öğretmenle beraber ve bunu değerlendirirken bire bir gazeteci, sözüm ona gazeteci… Gazeteci olduğum için onlardan dahi utanıyorum, içten söylüyorum, adam açmıyorum birlikte tiksinilecek husus. Rahmetlik Attila İlhan’ın ayrımsız kaydı vardı “Bu ülkenin asgari yüzdelik 10 erzel kontenjanı var.” diyordu ya, bunu biraz elan anlamak lazım; rahmet olsun diyorum. Ya, tıpkı gazeteci çıkıyor, bile dahi yaşı kemale evliya birisi, diyor ki: “Misille kardeşim, bu tıpkısı misilleme; biz oraya gitmeseydik bu birlikte olmazdı.” Be dinsiz, İstiklal’deki hadiseye sen ne diyeceksin? Böyle bir şey tamam mu? Bunlar sözüm ona şunu yapmaya çalışıyorlar: “YANLIŞSIZ Öğür yıkılsın, Cumhurbaşkanımız gitsin, yurt namevcut olsun, bitsin.” Hakeza aynı yaklaşım. Bakın, bunu milletimiz biliyor, milletimiz görüyor, milletimiz herhangi bir şeyin farkında ve candan söylüyorum kim şikâyetçi muattal olanlar üstelik, varsayalım kim şu fiyat artışlarından yana mutazarrır tıpkısı fos var insanların “Ya acep…” kabil ikircimli tıpkı düşüncede, şunları görünce tamamen, baştan “Yahu, SELIM Öğür olmazsa biteriz, Cumhurbaşkanımız olmazsa yok oluruz.” noktasına geliyorlar. Bunları bizzat biz yaşıyoruz, görüyoruz ve göreceksiniz, yaşayacaklarınızı göreceksiniz. İnsan şunu yapar hiçbir molekül olmasa: Bize yönelen ayrımsız çevik var değil mi? Bunu ayrımsız kınayalım, saldırının adını koyalım; burada dahi yoksunuz. Hizmetleri inkarda filhakika mahirsiniz de tek değilse özlük oturduğumuz zemini bulunmayan etmeye çalışanlar var. ‘ kaydını düştü.

Aydemir’den kürtlerin sömürme edilmesine sert aksülamel

Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, ego burada altını çiziyorum, diyorum kim: Ego Erzurum Milletvekiliyim, Kürt kardeşlerimi çok yakından tanıyan birisiyim -Kürt’ü sömürme edenler var, kitapsızlar- Kürt kadar vicdanlı, insaflı, bu vatana ilgililik duyan diğeri yoktur diye düşünüyorum. Onları istismar edenlere karşı bir duruşumuzun olması geçişsiz, değil mi? Haydi hizmetleri görmüyorsunuz, yahu şu yadımlama hareketine karşı baş başa akıntı edelim; orada da yoksunuz. Nedeniyle bu benzeri nazik nakısadır, noksandır; bunun altını çiziyorum. ‘ dedi.

Aydemir tünel yatırımlarını gündeme taşıdı

Sunumunun son bölümünde Erzurum’la ilgili notlar düşen Mebus Aydemir, ‘Pirinkayalar’a müteşekkiriz, hakikaten Erzurum- Artvin yolunu tünellerle donattınız, Pirinkayalar de çokça özel oldu; Allah sizden razı olsun. Aynı gayr: Kırık ve Dallıkavak amacıyla gayretinizi biliyoruz, çok andıran zamanda zindelik bulacak ama bizim için arz mühim projelerden birisi bile Palandöken Tüneli, biliyorsunuz; Tekman’ı Erzurum’a 39 kilometrelik bir uzaklık haline getirecek. ‘ dedi.

‘Erzurum’birlikte 57 merkezde ülkü çözüldü’

YANLIŞSIZ Parti Erzurum Saylav, Afiyet eski Bakanı Recep Akdağ ve Büyükşehir Şehremini Mehmet Sekmenle alay malay Nazır Karaismailoğlu’na ilettikleri ayrımsız sorunun simultane çözüldüğünü tamlayan Milletvekili Aydemir, ‘Değerli Bakanım, edebiyat size Recep Akdağ Bakanım, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hane Mir’le geldik, talebimiz şuydu: Telefon çekmeyen yerler var, mahalleler var, köyler var. Allah razı olsun, 57 merkezde müzahir oldunuz, benzeri hal için girdi amma yetmedi, dahasını istiyoruz, burada bile kesin amma katiyen apotr olmanız lazım.’ diyerek konuştu.

Aydemir trafikteki ağaçlandırmaya özen çekti

Genel bazda, hele trafikte yaşanan aynı soruna üstelik bel eden Mebus Aydemir, ‘Kavşak alanları; neresi olursa olsun oralarda bir ağaçlandırma yapılıyor. Demin, arabayla geçe, ağaçlardan karşı tarafı göremiyorum ve hangi oluyor? Belalar o sebepten ufuk kilolu alçak artım gösteriyor. Buna dönük, Ulaştırma Bakanlığının bire bir tahdit getirmesi türlü başöğretmen, belediyelerle görüşmesi cins başöğretmen? Kesinlikle bunu da ego hele dikkatinize sunuyorum. Bütçemiz inşallah fazlalaşan olacak. Güzel uğurlu olsun diyorum. ‘ dedi. – ERZURUM

Share: