Kocaali’nin tarihi ve kültürel mirasını anlatan pusula tanıtıldı

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde akademik çalışmayla hazırlanan “Tarihi ve Kültürel Mirası ile Kocaali” kitabının lansmanı yapıldı.

Sakarya Kullanışlı Bilimler Üniversitesi Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulunda planlı tanıtım töreninde konuşan Kocaali Şehremini Ahmet Çevik, ilçenin bilinmeyenlerinin bu kitapta düzlük aldığını söyledi.

Üç yıl süren tiziz himmet sonunda ortaya çıkan eserin gelecek nesillere kılavuz olacağını vurgulayan Acara, “Bu işaret, yıllardır aradığımız ‘Kim bu Kocaali?’ sorusunun cevaplandığı mehabetli çalışmadır. Kitapta Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Altını arşivleri temel gösterildi, ilişik bir nice amme hava ve kuruluşlarının belgelik çalışmaları incelendi. Kocaali’mizin yetiştirdiği cesim değerlere, esbak dönme belediye başkanlarımıza tek yegâne yer verildi. Mektup çalışması için geceli gündüzlü demeden 3 bine ilgili ışık sayısal arşive aktarıldı ve kullanıldı.” dedi.

“Kavlağan Şeş Hikayeleri” isimli kitabın çalışmalarını birlikte başlattıklarını bildiren Enerjik, bu eserde ilçeye hizmet etmiş kişilerin düzlük alacağını kaydetti.

İl Firez ve Turizm Müdürü Süleyman Çevik de çalışmayı çokça önemsediklerini belirterek, “Elimizden mevrut desteği seçme antlaşma veriyoruz. İl Firez ve Turizm Müdürlüğü adına bu yıl 3 kütüphanemizin daha açılışını gerçekleştirerek, ati nesillerimizin yuvası haline getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Programda, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Faziletli İstişare Konseyi Başkanı Sezai Matur, Türkiye Yazarlar Derneği Sakarya Idarehane Başkanı Gönüllü Tuna, Tarihçi Dr. Resül Çerden Çöpten, Sakarya Üniversitesi Çağ Bölümü Asistan Mehmet Verimli ve mütekait müsteşar İrfan Çelik üstelik müzakere yaptı.

Başkan Acara, izlence böylece kitabın oluşturulmasında emeği geçenlere hediye takdim etti.

Share: