Kirişçi: Ekincilik ve Orman Bakanlığımız bünyesinde 6 bine mümasil yıpranmamış personel istihdam edeceğiz

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Medya Kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ile Almanak Kıymetlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

“6 BİNE YAKIN YENİ PERSONAL İSTİHDAM EDİLECEK”

Vekillik bünyesine personel alımıyla ilişik müjdeyi veren Kirişci, “DSİ bünyesinde görevlendirilmek için mütenevvi branşlarda 1273 sözleşmeli personel alacağız. Böylelikle, önümüzdeki günlerde, Ekincilik ve Orman Bakanlığımız bünyesinde, toplam 6 bine mümasil kullanılmamış personel istihdam edeceğiz” dedi.

“TAHIL KORİDORUNUNDA 16,9 MİLYON TITREM TAHIL VE GIDA ÜRÜNÜ TAŞINDI”

Tahıl koridoruna ilgili bile mütekellim Kirişci, “Zaman itibariyle Tahıl koridorundan 633 gemiyle 16,9 milyon ton tahıl ve azık ürünü taşındı. Acun 2022 yılını azık arzında aksamalarla geçirirken, hamdolsun mutluluk yerine asıl azık ürünlerinde bulunurluk sıkıntısı yaşamıyoruz. Geride bıraktığımız yıl süresince gerçekleştirdiğimiz hizmetleri katılmak istiyorum. Herhangi Bir şeyden geçmiş tarımın stratejik aynı devir olduğunu ve gıda meselesi için gerek dünyanın gerekse bizim amacıyla milli güvenlik meselesi olduğunu vurgulamak isterim. 2022 yılını 30 bilyon Dolar civarında ekincilik ihracatıyla kapatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“2022 YILINDA ÇİFTÇİLERİMİZİ 40,4 DESTEKTE BULUNDUK”

Sözlerini sürdüren Kirişci, “Antrakt kocaoğlan rakamlarının netleşmesiyle 2022 yılını, 30 bilyon dolar civarındaki tarım ihracatıyla kapatmış olacağız. 2022 yılında çiftçilerimize 40,4 bilyon teklik zirai desteklemede bulunduk. Site tarımı ile ilgilendiren çalışmalarımızda serencam aşamaya geldik. Burada önceki etapta 3 almanak bire bir eylem planı hazırlıyoruz. Bire Bir sene içinde, 4 nüsha amfibik özellikteki tanker tayyare ve erdemli çözünürlükte fon sağlayıcı, dijital harita üreten, fariza sistemleri ile donatım edilmiş 1 nüsha alarga hile uçağımız de filomuza dahil olacak” dedi.

Share: