Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak Geminbeli Tüneli’nde akıbet 100 metre

KARADENİZ Bölgesi’ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak Geminbeli Tüneli’ndeki çalışmalarda akıbet aşamaya gelindi. Işığa sonuç 100 metrenin kaldığı tünelin, sene sonuna büyüklüğünde ulaşıma açılması planlanıyor.

Karadeniz ile Akdeniz bölgeleri arasındaki güzergahın kocaman projelerinden olan ve hele şita aylarında ulaşımı kolaylaştırması muhtemel Geminbeli Tüneli’ndeki çalışmalar sürdürülüyor. Zara-Suşehri yolu üzerinde vadi düzlük, yapımına 2013’te başlanan ve her biri 4 bin 300 metre başlamak amacıyla toplanmış 8 bin 600 metrelik çift tüpten oluşan Geminbeli Tüneli’nde Vali Yılmayan Balkır, incelemelerde bulundu. Karayolları Toprak Müdürü Mustafa Horuz ve yüklenici firma yetkililerinden, tamamlandığında Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak tünelle ait vukuf alan Vali Şimşek, çalışmaları strateji etti. Şimşek, tünelin tamamlanmasıyla daha bayındır ve hızlı ulaşımın sağlanacağını belirterek hem mahrukat hem üstelik ant tasarrufu olacağını söyledi.

‘FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDELIK 80 ORANINDA’Projeyle yolun 5 kilometre kısalacağını, 15 dakikalık de antlaşma tasarrufu sağlanacağını belirten Vali Parıltı, “Tünelin hacısı hocası 9 kilometreyi kapsıyor. Tünel çalışmalarında kıvançla görüyoruz ki yüzdelik 80’lik tıpkı fiziksel iş eksiksiz durumda. İnşallah bu yıl sonu bakımından tünelin cümlesi hizmete açılacak ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak” diye niteleyerek konuştu.

Tünelin aynı tüpünün açılmasıyla sonuncu beton kaplama işlemlerinin devam ettiğini, tıpkı diğerinde ise ışığın görünmesine 100 metre kaldığını kaydeden Şimşek, “Kazı çalışmaları tamamlandı. Sonuncu beton kaplama çalışmalarının peşi sıra havalandırma, tavzih ve diğer icraat acilen tamamlanacak. Projenin uygulanması noktasında nazik iş gösteren Karayolları Havza Müdürlüğü’müze ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: