Güllabi personeli yurttaş ve öğrencileri trafik üzerine bilgilendirdi

Trabzon’de Kurnaz Umumi Komutanlığına ilişik dinamik yetişek tırıyla vatandaşlar ve öğrencilere kullanışlı gidiş geliş eğitimi verildi.

Eğitim kapsamında Mahmut Celaleddin Ökten Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesinde gidiş geliş yetişek parkuru kuruldu. Tırda izletilen iz filmlerle ve anlatımlarla trafik üzerine bilgilendirilen beş ve ortaokul öğrencilerine, uyanık personelince trafik kuralları ağır ezgi şekilde anlatıldı.

Eğitime 30 öğrencisiyle katılan dershane öğretmeni Güngör Kuvvetli, yapılan çalışmanın kollar amacıyla haddinden fazla yararlı olduğunu söyledi.

Trafik sorununun çözümü amacıyla çocukların gerçekten yaşlarda bilinçlendirilmesinin önemine belen eden Kuvvetli, “İnşallah çocuklarımızla bundan sonraki hayatlarında trafikle ilişik iş yaşamayan tıpkısı toplum oluşturacağız.” dedi.

Eğitim parkurunda gidiş geliş ışıklarını öğrenen ilkokul 4’üncü derslik öğrencisi Elif Kar ise eğitimde haddinden fazla eğlendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Burada bize trafik hakkında çokça iyice bilgelik verdiler, haddinden fazla sevdim. Burada bize evvel geçmiş güvenlik kemeri takmamızı, çocukların nerede, büyüklerin nerede oturacağını öğrettiler. Arkası Sıra çokça ivedili tıpkısı telefon konuşmamız varsa aracımızı kenara çekip konuşmamız gerektiğini öğrettiler. Ablalar yardımıyla daha kurnaz olacağım ve inşallah gittikçe daha dolgunca bir araba sürücüsü olacağım.”

15 Orak Ayı Şüheda ve Hürriyet Parkı’na kurulan güvenlik kemeri simülasyon aracında ise vatandaşlar, güven kemerinin önemi hakkında bilgilendirildi. Eğitime deste gösteren vatandaşlar, araca binmek için sıraya girdi.

Talip Can Alp, araçta yaşadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Halkımızı bu konuda bilinçlendirmek üzere gayet pir ayrımsız emek reşit. Biz da bayağı eğlendik, hoştu. Ilçe simultane hele tepetaklak olduğumuz durumlarda adam bir paslı olmuyor, gerilmiyor değil. O an az buçuk garipti, bunun hızlısı olsaydı o zaman sahn film şeridi kabilinden geçerdi büyük belki. Vatandaşlara bu konuda elan duyarlı olmalarını ve emniyet kemeri takmaya ehemmiyet vermelerini tavsiye mektubu ediyorum.”

Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi ve 15 Orak Ayı Şüheda ve Özgürlük Parkı’ndaki eğitimler, erte da bitmeme edecek.

Share: