Evinden 750 kilometre uzakta trafik cezası yedi

Gümüşhane’de diri Emrah Bal’ın ara bulucu Cumhuriyet Caddesinde park yeri halinde iken 750 kilometre uzaklıktaki Ankara’da 427 TL’lik gidiş geliş cezası yazıldı. Telefonuna gelen mesajla durumu fark eden Bal, konuyu yargıya taşıdı.

Kent merkezinde canlı ve aynı amme kurumunda fariza fail 35 yaşındaki Emrah Bal, geçtiğimiz günlerde telefonuna gelen benzeri kısa mesajla hayatının bildirme nazik şoklarından birini yaşadı.

Telefonuna mevrut mesajda Ankara’birlikte İstanbul yolu uygulama noktasında zatî aracına ilgilendiren plakaya trafik cezası yazıldığını görünce gördüklerine inanamayan Bal, süratle e-Büyüklük uygulamasından durumu arama etti.

Kontrollerde aracının plakasına ait kanunun 47/1-A maddesi gereğince ceza yazıldığını gören Bal, bu defa İl Itimat Müdürlüğüne her an durumu sorguladı. Ankara Itimat Müdürlüğünü üstelik arayan Bal, tek şekilde son alamayınca ceza yazıldığı anda Gümüşhane’üstelik olduğunu tanıtlama ederek cezanın iptali üzere sav açtı.

Aracını internette satışa koyduğu amacıyla fotoğraflarda görünen plakaların ara sıra arka niyetli eşhas tarafından ikiz plaka üretilerek bu tür ahval yapılabileceği bilgisine ulaştığını kaydeden Bal, plakasına cezanın yazıldığı dönme Gümüşhane’da işyerinde olduğunu, aracının dahi Cumhuriyet Altını Caddesinde otopark halinde olduğunu söyledi.

“Ego ve aracım Gümüşhane’de amma Ankara’dan ukubet geliyor”

Telefondaki ceza mesajını sabah saatlerinde gördüğünü ve dolandırıcı cins diye niteleyerek haddinden fazla onur etmediğini kaydeden Bal, “Daha sonrasında e-Devlete girdiğim zaman cezanın var olduğunu ayırt ettim ve yepyeni oldum. Ego Gümüşhane ilindeyim, çevirgeç Gümüşhane’da ve Ankara’dan ukubet geliyor. Akabinde Itimat Müdürlüğüne gittiğimde ceza yazıldığı söylendi. Ego Gümüşhane’deyim ve çevirgeç Gümüşhane’dahi dediğimde Ankara Gidiş Geliş Idarehane Müdürlüğü aramamı söylediler. Aradığımda doğrudur beyefendi cezanız merkum. Olur ego Gümüşhane’deyim, vesile burada bu cezayı akseptans etmiyorum gibisinden birşeyler dedim. Beyefendi Ankara Hazar Cezaya başvurmanız gerekiyor denildi. Akabinde gittim başvurumu yaptım” dedi.

“Ankara’ya bu süreçte hiç gitmedim, araçta gitmedi”

Aracın ceza yazıldığı gün Gümüşhane site merkezindeki Cumhuriyet Caddesi’ndeki ayrımsız otelin önünde park yeri halinde olduğunu kaydeden Bal, “Yani Gümüşhane ilinde zaten bu kurgu. Ben da buradayım. Ankara iline bu süreçte on paralık gitmedim, araçta gitmedi. Galiba benzeri renkteki kurgu üzere aynı plakayı bastırıp koşa plaka adı altında çaktırmadan kullanıyorlar plakayı. Belli kontrol noktasından kaçmıştır can. Bu sebeple elden plakayı aldıkları için plak benim üzerime olduğu üzere ceza benim üzerime geldi. Daha kötüsü de olabilirdi. Cenabıhak korusun ayrımlı avarız, beşer belalar olabilirdi. Bu konularda vatandaşlarımızı duyarlılığa çağırma ediyorum. Devletimizden hal bekliyorum, çözeceğine dahi inanıyorum. Lazım işlemleri başlattık. Bu ikiz plakayı, gizliden gizliye plakayı yapan eşhas insan ilçe yahut kaçakçılık gibi durumlara karışırsa ne yaparız bilmiyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: