Erzincan’da “yapmacıklı doktor” ambulansla sayrı naklederken yakalandı

Karın kanaması nâkil hastayı özel tıpkı firmaya ilgilendiren ambulansla Van’dan İstanbul’a naklederken Erzincan’dahi yakalanan “sahte doktor”, irsal edildiği savcılıkça başıboş bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, düşünce kanaması nâkil ve Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde otama gören bire bir pestil, yakınları tarafından İstanbul’a nakledilmek istendi.

Bunun konusunda İstanbul’da hususi cankurtaran hizmeti veren firma marifetiyle gönderilen ambulansa alınan hastalanmış, Van’dan İstanbul’a nakledilmek için yola çıktı.

Erzincan Akyazı Aplikasyon Noktası’nda Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş Büro Müdürlüğü ile Uyuşturucu Suçlarla Uğraş Yazıhane Müdürlüğü ekiplerince kuma yapılan aplikasyon esnasında durdurulan ambulans kontrol edildi.

Ambulansta hastaya refakat eden ve kendini “çocuk doktoru” adına tanıtan Osman Ç’den “hekim kimliği” soruldu. Üzerinde hekim kimliğinin bulunmadığını, kaşesinin olduğunu tamlayan Osman Ç, karanlık ve erinçsiz tavırları üstüne ambulanstan indirildi.

Yapılan kontrollerde “cali doktor” olduğu mahsus ve doktor önlüğü giyen Osman Ç. gözaltına alındı.

Tıbbi yazmanlık bölümü mezunu olduğu öğrenilen Osman Ç’nin İstanbul’daki benzeri hastanede ambulans şoförlerine ve çalışanlarına kendini hekim olarak tanıttığı belirtildi. Dünyalık karşılığı gâh hastalara tılsım yazdığı ve afiyet kurullarında anlatım alımlarına delalet ettiği öne sürülen Osman Ç, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye irsal edildi.

Osman Ç, savcılıktaki ifadesinin ardından başıboş bırakıldı.

Ambulansın içindeki sökel ise kontrollerin ardından İstanbul’a gönderildi.

“Üzerimdeki kaşeyi matbaada 2-3 ay önce yaptırmıştım”

Çirkin Osman Ç, emniyetteki ifadesinde, İstanbul’bile bir oluşum firmasında çalıştığını belirtti.

Çalışmadığı günler Başakşehir’birlikte mevcut bir hastaneye gittiğini anlatım fail Osman Ç, şunları kaydetti:

‘Burada sayrı ve sayrı yakınlarına termin, MR veya tomografi sırası almaları üstüne müzaheret ederim. Bunun amacıyla mal dilek etmem fakat bana gönüllü olarak para verirlerse reddetmem. Aracısız dünyalık almam, mahalleden arkadaşımın adisyon numarasını isteyenlere verirdim. Onlar da istedikleri büyüklüğünde parayı gönderirler. Genelde 200-300 teklik civarında dünyalık gönderirler antrparantez hastalara sakat raporları alabilmeleri amacıyla esenlik kurullarından termin almaları üzerine yardım ederim.”

en son benzeri ay önceki bire bir hastanede doktorun şikayeti üzerine polis merkezine götürüldüğünü tamlayan Osman Ç, “Tıpkı doktordan ayrımsız rahatsız amacıyla randevu kabul etmek üzere hekim olduğumu belirterek termin vermesi için ricacı oldum ancak hekim bana meslekle ilişik sorular sorunca cevaplayamadım ve bunun üstüne polis güçleri merkezine götürülerek rapor verdim, savcılıkta dahi tabir verdim ve azade bırakıldım.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki tıpkı hastanede tanıştığı ambulans şoförlerine kendini doktor olarak tanıttığını itiraf eden Osman Ç, Van’dan hasta aktarım sürecini şöyle anlattı:

“İstanbul dışında sadece Van iline ambulans ile gittim. Hastanede tanıştığım cankurtaran şoförlerine kendimi hekim kendisine tanıtmıştım. Beni refakatçi olmam için aradıklarında akseptans ederek 29 Kasım’de İstanbul’dan Van’a gidip hastaneden hastayı aldık. Üzerimde mevcut kaşeyi Bakırköy’dahi kâin bir matbaada 2-3 ay ilk yaptırmıştım. Bu kaşeyi benden kendimi hekim yerine tanıttığım ambulans görevlileri istemişti. Kaşeyi ambulansta evrakları ben olmadığım zamanlarda mühürlemek üzere vermiştim. Ambulans şoförü abes reçeteyi, eczaneden antibiyotik alabilmek amacıyla benim kaşemi basarak kullanırdı.”

Osman Ç, hastanede on paralık hastalanmış muayene etmediğini argüman ederek, “Hastanede doktordan termin alabilmek, doktor adına tanıttığımda doyurmak üzere önlüğü giydim. Tıpkı nöbet de hastanede tedavi gören babaannemi almaya gittiğimde giymiştim.” ifadelerini kullandı.

Share: