Edirne’de Yerel Hayvanların Aşılama Ücreti 400 Teklik Oldu

Edirne’bile veteriner hekimler, yerli hayvanların telkih ücretine remiks yaptı. 250 lira olan muhtelit telkih gelen zamla 400 teklik olurken, kuduz aşısı ise 300 liraya yükseldi. Trakya Havza Baytar Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, “Tarifelerimiz üzerinde güncellemeler yapıldı. Çok print durumda kalıyoruz. Hem hayvanseverleri, sahiplerini fikren karşılık yakalamak hem da klinisyen baytar hekimleri arkadaşlarımızın avlu standartlarını tayin etmek hesabına prospektüs tespit etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

Edirne’dahi evcil hayvanların telkih ücretine bindirim yapıldı. Trakya Mıntıka Baytar Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, konuyla ilişik şu açıklamayı yaptı:

“YÜZDELIK 38 ARTIŞ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

“Tarifelerimiz üzerinde güncellemeler yapıldı. 2023 tarifelerimiz açıklandı. Çok pres durumda kalıyoruz. Hem hayvanseverleri, sahiplerini fikren denk sınırlamak hem dahi klinisyen baytar hekimleri arkadaşlarımızın maltalık standartlarını tayin etmek adına tanıtmalık yakalamak zorunda kalıyoruz. Tığ bu konuda derin tıpkısı mücahede yaptık. Komisyonlar kurduk. Bu komisyonlarda belirlenen fiyatlar üzerinden ayrımsız düzentileme yazmak durumdaydık. Burada yüzdelik 38 artım olduğunu görüyoruz. Bizim hesaplamalarımız biraz elan anlaşılmaz, galiba çarpanlarımız var. Bu çarpanlar üzerinden form konseyin belirlediği fiyatlar üzerinden tıpkı rakam belirlemeye çalışıyoruz.

“MİKROÇİP OLAYINDAN SONRA ÇOK CİDDİ ARTIŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Tığ daha imanlı davranmaya çalıştık. Gibi olduğunca minimal tutmaya çalıştık fiyatlarımızı. Daha bilahare esasen o şekilde yapmaya bitmeme edeceğiz. Maatteessüf telkih fiyatları, bizim aldığımız aşılama fiyatları üstelik çokça arttı. Tığ bunu öngöremiyoruz. Burada firmalara dahi seslenmek istiyorum; olabilir olduğunca fırsatçılığa gitmemeleri gerekiyor çünkü mikroçip olayından sonradan haddinden fazla yavaş çoğalma olduğunu gördük tığ aşı fiyatlarında. Bunu da bağımlı kim ait yerlere ilettik. Çalışmanın yapılmasını murat ettik. 250 liraydı, aşılama uygulama ücretlerimiz şu anda 400 lira oldu. Kuduruk aşısı henüz aşağıda. Tığ bağımlı kim madun sınırları belirliyoruz çünkü arkadaşlarımızın girdi maliyetleri daha arttığı devir henüz konusunda çalışmalarına imkân sağlıyor bu bütün ama minimal belirlenecek fiyatlar kuduruk aşısı 300, katışık aşıları birlikte 400 teklik namına belirledik.

“ŞAHIS HAKLARININ BIRLIK ANLAMIYLA SAĞLANMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Domestik yönetimlere de haykırmak istiyoruz. Yerel yönetimlerde alelhusus hayvan barınaklarında müteharrik baytar doktor arkadaşlarımızın maatteessüf can haklarının tamam anlamıyla sağlanmadığını görüyoruz. Bu konuyla bile ait çalışmalarımız var. Hem eşkâl konsey hem birlikte odamız nezdinde icraat yapıyoruz. Baytar hekimlerin sözleşmeli kadroyla çalıştıkları, eş haklarının açık kendisine ödenmediğini görüyoruz. Domestik yönetimlerle üstelik oradaki etkin arkadaşlarımızla bağlantı halindeyiz. Elimizden geleni sonuna kadar yapmaya birlikte bitmeme edeceğiz.”

Share: