Diyarbakır’da firmalar bazalt taşı talebini diremek amacıyla üretimini artırıyor

Diyarbakır’üstelik özgün görünüşe sahip, dayanıklılığı nedeniyle mimaride yeğleme edilen bazalt taşını etkili fabrikalar, elverişsiz içi ve mahdut dışından mevrut talebi karşılamak üzere üretimlerini temas güzeşte yıl artırıyor.

“Karacadağ’ın şehre armağanı” olarak nitelendirilen, dayanıklılığı sebebiyle Diyarbakır Surları kabil çok sayıda yapının yüzlerce yıl ayakta kalabilmesini sağlayan bazalt taşı arzu görüyor.

Karacadağ’ın binlerce yıl ilk püskürttüğü lavların soğumasıyla oluşan 120 kilometre çapındaki bazalt platoda meydan yer 80 metre kalınlığında olan anif kayaçlar, işlendikten sonradan bir nice sektörde tercih ediliyor.

Bölgede bolca bulunması zımnında yüzlerce yıl yapılarda hoşgörülü yerine mergup bazalt taşına olan talebi bloke etmek amacıyla bazı fabrikalar mermerin yanı sıra bu taşı de işlerken, kentteki iki fabrika ise yemeden içmeden bazalt taşı üretimi yapıyor.

“Bu sene hedefimiz 350 bin metrekare anlamak”

Diyarbakır Organize Uran Bölgesi’nde bazalt taşı üreten firmanın genel müdürü Mahmut Barut, AA muhabirine, 2008’den bu yana bazalt taşı üretmeye başladıklarını, akıbet 4 yıldır ise fabrikalarında hoppadak bu üretimi yaptıklarını söyledi.

“Akıbet 4 yılda üretimi 150 binden 200 bin metrekareye çıkardık. Bu sene hedefimiz 350 bin metrekare sağlamak.” diyen Barut, ürettikleri taşın kentte tarihi Diyarbakır Surları ile evlerin restorasyonunda, ülkenin ayrımlı illerindeki budun bahçeleri ve TOKİ projelerinde kullanıldığını belirtti.

Barut, Diyarbakır’ın tarihi yapılarını ayakta markajcı unsurların başında bu taşın geldiğine dikkati çekerek, bağırsak piyasada küsurat talebi durdurmak amacıyla ihracatı düşürmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

” Türkiye’de 60 kent ile İsrail, Irak, Arnavutluk, İtalya ve Almanya’ya bazalt taşı gönderdik. Kentte mermer işletmelerinin tamamı bazalt taşı üretse birlikte öğrenci karşılık veremeyecek tıpkısı format bahis konusu.” ifadelerini kullanan Barut, ati sene üzere hedeflerinin üretimin yüzdelik 25-30’unu ihraç emretmek olduğunu belirtti.

“Üretimin artırılması üzerine çalışmalarımız devam ediyor”

Bazal taşı üretimi eden başka tıpkı fabrikanın yetkilisi Hacı Mehmet Şimşek birlikte tahminî 30 yıldır maden sektöründe ruh yürüttüklerini, kurdukları fabrikada akıbet 10 yıldır elden bazalt taşı ürettiklerini söyledi.

Bu taşın kentin mimarisinde, tarihi yapılarda kullanıldığını dile getiren Balkır, kurdukları tesiste modern makinelerle istihsal yaptıklarını kaydetti.

Şimşek, sektöre önceki girdiklerinde almanak 36 bin metrekarelik üretim yaptıklarını anlatarak, “Yıllık istihsal kapasitemizi 120 bin metrekareye çıkardık. Amerika, İrlanda, İsrail, Lübnan, Dubai ve Avustralya’ya gönderiyoruz. Tesisimizde yapılan üretimin yüzdelik 80’ini elverişsiz dışına ihraç ediyoruz. Bazaltın son dönemde popülaritesi arttı. Taşıdığı özeliklerden kaynaklı ayrımsız ilgi var. Ciddi irade var ve bazılarını karşılayamıyoruz. İleriki süreçte üretimin artırılması üstüne çalışmalarımız bitmeme ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bazaltın dayanabilen, sert ve daha mufassal ömürlü olmasından çevre tercih edildiğini tamlayan Şimşek, bu taşın yapı girişlerinde, bağırsak ve aut yapılarda, kaplamada, döşemede ve kaldırımlarda kullanıldığını sözlerine ekledi.

Share: