Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BAE’li mevkidaşı Bin Zayid ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müttehit Fellah Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Desise Nahyan ile telefonda görüştü.

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye bakarak, Çavuşoğlu, BAE’li mevkidaşı Bin Zayid ile Afganistan’daki akıbet gelişmeler ve Mescid-i Aksa’ya yapılan yeğin üzerine geçkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu ile Bin Zayid, Taliban’ın kadınların eğitime erişimine yönelik edimsel yasağı ile kadınların ulusal ve uluslararası sivil toplum ve insani arkalama kuruluşlarından dışlanmalarına ilgili ortak endişeleri ele aldı.

Türkiye’nin söz konusu kararın ferasetsiz alınması yönündeki beklentisini yinelen Çavuşoğlu, mevkidaşıyla bu konuda İslam İşbirliği Teşkilatı özellikle almak amacıyla eşgüdümlü çabaların önemini vurguladı.

Bin Zayid ise bahse konu kararın ve kız çocuklarının itidalli öğrenime erişimlerine ilgilendiren geçmiş yasakların, asıl eş haklarını ihlal ettiğini belirtti.

İslam’ın kadınlara büyük önem atfettiğine, onlara imtiyazlı aynı hâl sağladığına ve haklarını himaye altına aldığına dikkati çekici Bin Zayid, kadın haklarının garanti altına alınması ihtiyacı ile kadınların ve kız çocuklarının hayatın seçkin alanına cemi ve karşılık katılımlarının önemine meni etti.

Görüşmede, bakanlar antrparantez, aynı İsrailli bakanın evvel Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği baskını kınadıklarını yineledi.

Bakanlar, Kudüs’teki dini mekanların statüsünün ve kudsiyetinin muhafazasının ve bu üzere akseptans edilemez eylemlere alın eşgüdümün artırılmasının önemine dikkati çekerek Mescid-i Aksa’nın bütün anlamıyla siper altına alınması ile burada oluş bulan kırıcı ve provokatif ihlallerin durdurulması ihtiyacını vurguladı.

Görüşmede, bakanlar bölgedeki tırmanma ve istikrarsızlığın azaltılması amacıyla İsrail makamlarına sorumluluklarını üstlenme çağrısında bulunurken iki talih gündemindeki konuları ele aldı.

Share: