Denize kıyısı olmayan Sivas’ta teknede balık savuşturmak keyfi

Denize kıyısı sıfır Sivas’ta teknede balık aldatmak keyfi

Denize uzaklığı kısaca 300 kilometre olan Sivas’ta, Cumhuriyet Altını Üniversitesi kampüsünde yer alan sentetik gölde Sivaslılara teknede balık aldatmak keyfi yaşatılıyor

SİVAS – Denize uzaklığı kısaca 300 kilometre olan Sivas’ta, Cumhuriyet Üniversitesi kampüsünde saha düz yapay gölette Sivaslılara teknede balık paketlemek keyfi yaşatılıyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesiiçerisinde mevcut göleti indirilen teknede Sivaslılara balık ziyafeti sunuluyor. Balık ekmek deyince akıllara geçmiş kendisine gelen Eminönü balıkçılarını aratmayan konseptte müşteriler sallanan teknede balık savsaklamak yemenin tadını çıkarıyor. Gölet in bulunduğu parkına gelen ziyaretçiler bozkırda adeta benzeri deniz havası alıyor.

SCÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Antrenör, gölet içerisine sallanan teknede balık savsaklamak yiyen müşterilerin, tıpkı deneyimi bahir kenarında daim olmak amacıyla kilometrelerce kere gitmesine lüzum kalmadığını söyledi.

Atıl vaziyetteydi gösterişli bire bir parka dönüştürüldü

SCÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Çalıştırıcı, akmaz parkının bulunduğu alanın önceki yıllarda tembel vaziyette ve sazlıklarla kaplı olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 3 yıl geçmiş bu düzlük Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Şans aracılığıyla Sivas’a kazandırılmış bire bir mesire alanıdır. Daha önceki bura tembel durumdaydı ve kamışlarla kaplıydı. Rektörümüzün projesiyle burası Sivaslılara hafta sonları ve boş zamanlarında adamakıllı tıpkısı kânunuevvel geçirecekleri benzeri mesire alanına dönüştürüldü. Sivas’ın kocaman akarsu kaynaklarından birisi oldu. Tıpkısı zamanda gelen misafirlerimizin adeta deniz ortamını oluşturacak şekilde balık savmak yiyebilecekleri ayrımsız kayran mensur edelim dedik” şeklin konuştu.

“Eminönü’nü aratmayacak”

Prof. Dr. Antrenör, yapılan konseptin Eminönü balıkçılarını aratmayacağını söyleyerek, “Balık savsaklamak deyince akla İstanbul Eminönü balıkçıları geliyor. Eminönü balıkçılarının genişlik koca özelliği sallanan havza içerisinde keyifle balık savmak yemektir. Bizim teknemizde da tıpkı havayı oluşturabildik. Suda sallanma özelliğiyle insanların İstanbul’a gitmeden bu lezzeti üniversitemizde bulunan mesire alanında yiyebilecekler. Kestirmece 40 günde inşa ettik ve şuanda isim verme aşamasındayız. Sosyal medyada aynı soruşturma başlattık ve 10 bin adam katıldı. Sormaca sonucunda teknemizin ismi verilerek resmi açılışı yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Oltayla balık tutulup zihayat olarak tüketilebilecek”

Prof. Dr. Çalıştırıcı, ilerleyici dönemlerde gölette bulunan balıkların rejim balıkçılığına açılacağını ve tutulan balıkların tendürüst olarak tutanlar vasıtasıyla pişirilip yenilebileceğini belirterek, “Teknede dönemin balıkları tüketilecek. Hele o dönemde uskumru yaygınsa uskumru, pelit yaygınsa palamut ya dahi hamsi kabilinden balıklar tüketilecek. Benzeri zamanda göledimizde sayımsız balığımız var. Özellikle ala ve sazan balığı doğmak amacıyla bir nice balık var. Bu balıklar 3 sene önceki Keban barajından getirilerek çocuk yerine buraya salındı. Bu balıklar ilerleyen dönemde kaşkariko balıkçılığına dönüştürülecek. İnsanlar bu göletten oltayla tuttuğu balığı bize konfirmasyon edecekler. Bizde o balıkları edep ederek pişirip onlara izzetüikram ika şansımız olacak. Böylecene aileler çocuklarını alarak hem okus pokus balıkçılığı ika hem de tuttukları balıkları tendürüst tıpkısı şekilde ifna imkanı bulacaklar. Tığ turizm fakültesi yerine ticari tıpkı murat taşımıyoruz. Amacımız içimli ve dörtköşe anlar keyiflendirmek. Bu anları yaşatırken dahi oldukça kazançlı olmak. Şuan için balık fiyatlarımız atlatmak arası 50 teklik” diye konuştu.

“Balık kültürünün yaygınlaştırılması yerinde bire bir karar”

Gölet parkına balık savmak yiyen Mustafa Kırmacı, bir Trabzonlu yerine balık yeme kültürünün Sivas’ta yaygınlaştığını görmenin kendisini mutlu ettiğini anlatım yazar, “Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi’nin hakeza aynı iş yaparak bu gölete mıntıka indireceği tek aklıma gelmezdi. Sivas üzere denize kıyısı olmayan tıpkı memlekette insanların balıkla tanışması o kültürün devamı açısından haddinden fazla isabetli tıpkısı karar reşit. İstanbul’de Eminönü neyse Sivas’ta bile bura o şekilde anılacak” dedi.

Share: