Dede ağaçlarında yetiştirilen “Karamürsel Samanlı zeytini” tescil önünde

Kocaeli’nin Samanlı Dağları’nın eteklerindeki Karamürsel ilçesinde yetiştirilen, tafsilatlı kabuklu, etli, kendine özgü dilsiz ve aromaya cemaat “Karamürsel Samanlı zeytini”nin coğrafi belen alınarak bilinirliğinin artırılması hedefleniyor.

İlçede asırlık ağaçlarda zeytin yetiştiren çiftçilerin hasat mesaisi başladı.

Çiftçiler, merdiven tarafından çıktıkları ağaçlardan topladıkları zeytini elle Karamürsel sepetine dolduruyor.

İnce kabuklu, kalın, kendine özgü dilsiz ve aromaya erbap zeytine coğrafi işaret almak için İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce Türk Berat ve Marka Kurumuna başvuruda bulunuldu.

“540 ton rekolte bekleniyor”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Atak Atlıbatur, AA muhabirine, ilçede toplanan zeytinin, bugüne kadar üretimi süregelen eke melfuf değere eş bir nişane olduğunu söyledi.

Atlıbatur, havza halkı yoluyla üretilen zeytinlerin alelumum sofralık olmakla alay malay etraf yerine dahi değerlendirilebildiğini kaydetti.

“Karamürsel Samanlı zeytini”nin ilçede yetişkin aynı yeri bulunduğuna işaret ederek, “İlçemizde kestirmece 250 zeytin üreticimizin hep 21 bin 350 zeytin ağacı bulunmaktadır. 2021 yılında rekolte yaklaşık 430 ton iken bu sene yüzde 25’lik tıpkısı artışla rekoltenin kestirmece 540 titrem olması beklenmektedir. Karamürsel ilçemizde yetiştirilen zeytinler, ilçede salı ve cuma günleri kurulan halk pazarında ve doğrudan üreticiden alıcıya satışı yapılmaktadır.” diye konuştu.

Karamürsel’in coğrafi özellikleriyle zeytin yetiştiriciliğine amelî olduğunu anlatan Atlıbatur, “Karamürsel Samanlı zeytini”nin çabucak ilçede üretiminin yapıldığını tespit ettiklerini aktardı.

Atlıbatur, bunun üzerine Türk Nişancı ve Bellik Kurumuna coğrafi belen kabul etmek üzere başvurduklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Karamürsel Samanlı zeytini, ilçenin Samanlı Dağları üstünde denize icra vekili yamaçlarında yetişen benzeri üründür. Başka tıpkı yerde yetiştiriciliği yapılamamaktadır. Karamürsel Samanlı zeytininin özelliği; bilgili olması, deri oranının çok faziletli olması ve haddinden fazla bodur sürede, 20-25 günde tatlanmaya ulaşması. kendine has benzeri tadı var, yani alelumum muhit namına kullanılmıyor amma yağında üstelik ayrı ayrımsız nitelik var.”

“Bu türü bilen apayrı zeytin yemez”

Rençper Bekir Viran üstelik 35 dönümlük alanda zeytin yetiştiriciliği yaptığını dile getirdi.

Zeytinin içtima yönteminden bahseden Döküntü, şunları aktardı:

“Karamürsel Samanlı zeytini elle Karamürsel sepetine toplanır. Zeytin detaylı kışır olduğu üzere zedeleniyor. Yere toplayamazsınız ya üstelik sırıkla dokunamazsınız, sofralık aynı cins olduğu amacıyla. Topladığımız ürünleri ilçede esnaf olan arkadaşlarımız var, onlara toptan veriyoruz. Karamürsel halkından bile arzu var. Onlar bu zeytini tanıyor, lezzetini dahi bildikleri amacıyla bambaşka zeytin yiyemiyorlar. Bu türü bilici apayrı zeytin yemez.”

Bakımsız, sofralık Karamürsel Samanlı zeytininin kilogramının 50 liradan satıldığını aktararak, “Diğer zeytinleri sırıkla evet üstelik çula sıyırmakla bire bir hayat 100-150 kilogram toplar. Bizim zeytinimizi aynı kişi elle 50-60 kilo toplayabilir. Bu dahi maatteessüf iş maliyetine yansıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: