Cumhur Reisi Erdoğan: “2023 yılı Eş kocaoğlan mahiye artışlarının yüzdelik 30 namına uygulanacağı müjdesini veriyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan: “2023 yılı Karı kocaoğlan mahiye artışlarının yüzdelik 30 yerine uygulanacağı müjdesini veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Minimal ücret desteği 400 liralık oldu”

“2023 yılında orman köylülerimize 10 milyar 500 bin teklik ifa yapabileceğiz.”

“Tarım ürünlerindeki denk dengesini çıkarmak üzere daha çalışkan mekanizmalar kullanacağız”

“Peynir envanterini çıkartarak bu değerimizin doğruluk ettiği yere gelmesini sağlayacağız”

“Cilt fiyatlarını dengede tutacak projelere ciddiyet vereceğiz”

“Minimum ecir destek miktarını da 100 liradan 250 liraya çıkarmıştık. Deminden da minimum ecir desteğini 400 liraya yükselme kararı aldığımızı duyurmak istiyorum”

“CHP yoluyla gündeme taşınan başörtüsü konusunu kökünden nakız irademizin bire bir takipçisiyiz”

“Siz sakin olun, beyinli durun, bizim Atina ile tıpkı işimiz bulunmayan”

ANKARA – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Memurlarımıza ve tamam emeklilerimize 2023 yılı Ocak ayı mahiye artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdesini veriyoruz. Ayrıca en bağan tekaüt maaşı tutarını dahi 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve DÜRÜST Fırka Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Nazik Budun Meclisi’nde partisinin ekip toplantısında konuştu. Geri açıklanan tekaüt ve memur maaşlarına yapılan yüzde 25 zammın yükseltilerek yüzde 30’a çıkartıldığı müjdesini verdi.

“Devlet genelinde iri bire bir ekolojik espas oluşturacağız”

Plastik torba kullanımında sağladığımız azalma sebebiyle benzeri yılda 550 bin ton atılmış oluşumunu engelleyerek 3,8 bilyon lira artırım yaptık. Dinsiz kuru düzenli depolama tesislerinin bakım verdiği nüfusu 69 buçuk milyona çıkardık. İller bankası marifetiyle 3,2 milyar liralık proje bedeli olan 411 projeyi tamamladık. 2 bine andıran çevre projesine 1,8 bilyon teklik yatırım yaptık. Bu yıl kasaba ve şehircilikte güvence akçesi yönetim sisteminin bilcümle illerimizde ve ilçelerimizde kuracağımız 7 bin noktayla faaliyete geçireceğiz. Millet Bahçelerimizin büyüklüğünü 81 milyon metrekareye çıkartacak korunan alanlarda birlikte büyüklük genelinde büyük tıpkısı ekolojik espas oluşturacağız.

“Hareketlilik üretimi için çağ ve rüzgar santrali kurulacak hazne alanlarını kurumların ve yatırımcıların hizmetine sunacağız”

Ayder ve çevresindeki düzenlemelerin bitirerek bölgeyi herkesin beğeneceği bakir görünümüne kavuşturacaklarını söyleyen Erdoğan, “KÖYDES projeleriyle rustik alandaki yerleşimlerimiz için 3 milyar 750 milyon teklik yatırım yapacağız. Türkiye hep uygulamasını hayata geçirerek kişiye ve mekana sınırlı olmadan prosedür yapılabilmesini realizasyon edeceğiz. Belediye nüfusunun tamamını imansız atılmış hizmetinin kapsamına alacağız. Lisanslı ve lisanssız zindelik üretimi için tarih ve rüzgar santrali kurulacak kaynak alanlarını kurumların ve yatırımcıların hizmetine sunacağız. TOKİ’nin yapımı süren 138 bin basamak inşasını yıpranmamış ihalelerle henüz bile artıracağız” ifadelerini kullandı.

“Tarıma dair duygu birleştirme sanayi bölgeleri projesini güçlendirdik”

Geçen sene tarımda kırsal kalkınma yatırımlarına 1 milyar liralık destek vererek üreticilerin 24 bin eskimemiş makine takım alımını sağladıklarının altını çizen Erdoğan, “Akarsu ürünleri yetiştiriciliğinin üretiminin ve ihracatının geliştirilmesi üstüne tıpkısı sekans projeyi devreye aldık. Hayvancılığın geliştirilmesi için sığır cinsi hakikat kütüğünden damızlık yetiştiriciliğinin desteklenmesine kadar kavi çok emek gerçekleştirdik. Çayır ve otlak alanlarını ıslah ederek hayvancılarımızın hizmetine sunmaya devam ettik. Hem vatandaşlarımızın ihtiyacını selis bastırmak hem ihracatımızı yetiştirmek amacıyla erdemli aya fiyatları ve desteklemeleri ile üreticilerimizin yanında olduk. Fellah taşıt sistemi başvurularını elektronik devlete entegre ederek üreticilerimize makro aynı kolaylık sağladı. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının üçüncü etabı için hazırlıklara başladık. Site tarımı modeliyle üretimi yaygınlaştırmak üzere jeotermal ısıtmalı seralar için tarıma dayalı önsezi tevhit uran bölgeleri projesini güçlendirdik. Yankı turizm alanları ve rotaların çoğaltarak, ulus ormanlarını yaygınlaştırarak, ülkemizin güzelliklerini insanlarımızla buluşturduk. Orman köylerimizi destekleyerek yıpranmamış projeler devreye aldık” dedi.

“2023 yılında orman köylülerimize 10 bilyon 500 milyon lira ödeme yapabileceğiz”

Orman köylülerine müjdeli tıpkısı marifet veren Erdoğan, “Bilindiği kadar orman köylerimizde zinde ve adeta ormanlarımızın gönüllü muhafızlığını fail 7 milyon vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın gelirlerini artırarak refah seviyesini arttırmak ve sahn şartlarını düzeltmek için bakir tıpkı destek projesi hazırladık. Geçtiğimiz yıl 530 milyon lira kendisine gerçekleşen ve yüzdelik 20’si bağış küsurat kısmı faizsiz namına verilen ORKÖY ödemeleri için bu sene 1,2 bilyon liralık tahsis ettik. Orman köylerimizde kıpırdak ve orman emvali üretim işlerinde müteharrik kısaca 200 bin vatandaşımıza verilen vahit fiyatlarını 2022 yılında yüzde 112 artırmıştık. Şimdi bile prim fiyatları yılın ilk 6 ayı üzere yüzdelik 50 artırıyoruz. Böylecene. 2023 yılında orman köylülerimize 10 bilyon 500 milyon lira ödeme yapabileceğiz. Hem ORKÖY ödemelerinin hem da yıpranmamış aynı sülale fiyatların orman köylerimizde faal vatandaşlarımıza kılıklı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Hayvancılığı heveslendirme ederek ve arzı çoğaltarak deri fiyatlarını dengede tutak projelere ağırlık vereceğiz”

Tarım ve hayvancılığa yönelik heveslendirme ve yardımların artarak bitmeme edeceğini söyleyen Erdoğan, “Ülkemizin sunma balaban, dünyanın beşinci iri barajı Yusufeli’nin inşasını tamamlayarak 558 megavat yerleşmiş gücüyle yılda 1,9 bilyon kilovat saat cıvıltı üretimine bürümek için su tutmaya başladık. İklim değişikliği ve hatalı kullanma cihetiyle azalan uymaz sularımızı besleyecek tesislerin inşasını sürdürdük. Aralarında Silvan projesinin da olduğu ülkemizin büyük sulama tüneli ve tesislerinin inşasına devam edecek tedbirleri aldık. Bu yıl ekincilik ve ormanda iyesiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik şümullü bire bir iş yürüteceğiz. Kuraklığı tutkun olmak, görmek ve alınacak tedbirleri sınırlamak amacıyla ülke çapında bakir bire bir proje başlatacağız. Ülkemizin kocaman tıpkısı dirimsel kaynağı haline dönüşen su ürünleri üretimini teşvike bitmeme edeceğiz. Ekincilik ürünlerindeki eşit dengesini uydurmak üzere henüz hareketli mekanizmalar kuracağız. Dirim Bilimsel gübrelerin geliştirilmesinin ve kullanımını yaygınlaştıracağız. Ülkemizin peynir envanterini çıkartarak bu cesim değerimizin türe ettiği yere gelmesine bindi sağlayacağız. Hayvancılığı teşvik ederek ve arzı çoğaltarak deri fiyatlarını dengede tutacak projelere ciddiyet vereceğiz” dedi.

İnşası tamamlanan barajlardan ruh üretimine başlayacaklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, Bünyan Sarıoğlan, İmamoğlu ve Viranşehir bir numara ve ikinci basamak sulamalarına öncelik verileceğini belirtti. Antrparantez Erdoğan rustik kalkınma yatırımlarında 555 milyon Euro yardım desteği içeren üçüncü part programı ile yeni benzeri dönemi başlatacaklarını söyledi.

Minimum ücret desteğini 400 liraya terfi kararı alındı

Sabık yılı kapatırken minimum ücret rakamının bire bir esbak yılın başına bakarak iki kat artışla 8 bin 507 liraya yükseltildiğini hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, “Yapılan artışın istihdamda temas sıkıntıya el açmaması için minimum ecir destek miktarını bile 100 liradan 250 liraya çıkarmıştık. Demincek dahi özellikle sıradan işletmelerimizin bu iyon altından henüz kıytırık kalkmalarını realizasyon için minimal sevap desteğini 400 liraya ilerleme kararı aldığımızı buradan bütün çalışanlarımız ve işverenlerimizle kabullenmek istiyorum. Biliyorsunuz 2023’ün önceki hisse senedi gününü geçen yılın ihracatını 254,2 milyar dolarla kapattığımızın sevincini milletimize car ederek açtık” dedi.

“2023 yılı Sülale ayı mahiye artışlarının yüzde 30 yerine uygulanacağı müjdesini veriyoruz”

2022 enflasyonunun yüzde 64,27 oranıyla kapatıldığının haberini aldıktan sonraları memurların ve emeklilerin aylık artışlarının yeniden benzeri değerlendirildiğini belirterek, “Bilinen olduğu üzere geçtiğimiz yıl işyar maaşlarında yüzdelik 87’lik artışa gitmiş hele temmuz ayında yüzde 42’ye vasıl tıpkısı remiks yapmıştık. Enflasyon oranını endeksli hesaplara bakarak memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16,48 oranında SSK ve Bandaj-Seviye emeklilerinin ise yüzde 15,4 seviyesinde mahiye artışı alması gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumunu bildiğimiz üzere bu oranlara razı olamadık. Elim ve Maliye ve Mesai ve Toplumsal Asayiş Bakanları ile yaptığımız istimara sonucunda bütçe imkanlarını zorlayarak vazifeli ve zor maaşlarında yüzdelik 25’lik aynı artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu birlikte geçkin katıldığımız görevli buluşmasında kamuoyuna bu şekilde duyurmuştuk. Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı elan da fevk çıkartacak formüller bulmaları vermeleri talimatını vermiştik. Mazi ve bugün yürütülen çalışmalar böylecene apayrı bazen alanlarda fedakarlık yaparak işyar ve mütekait maaş artma oranını yüzde 30’a büyüklüğünde çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık. Böylece buradan memurlarımıza ve tamam emeklilerimize 2023 yılı Karı kocaoğlan mahiye artışlarının yüzdelik 30 kendisine uygulanacağı müjdesini veriyoruz. Ayrıca en bağan tekaüt maaşı tutarını da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Bunların yılın önceki 6 ayına ilgilendiren zamlar olduğunu yılın ikinci yarısı amacıyla şişman geçim ve para şişkinliği farkı göz önünde bulundurularak yıpranmamış artışlar yapılacağını bile gine uyarmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

“2 milyon 250 bin vatandaşımızı sevindirdik”

Cumhur Reisi Erdoğan, eskimemiş işyar ve zahmetli maaşlarının çalışanlarına kandırıcı olmasını dileyerek, “Minimum sevap artışında dahi tabir ettiğim kabil yıl zarfında tepeden inme davranışlar ortaya çıkması halinde temmuz ayındaki düzenlemede bunun telafisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Antrparantez geçtiğimiz hafta kamuoyunda Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar olarak bildik düzenlemeyi rastgele yaş şartı getirmeden çıkartacağımızın müjdesiyle kısaca 2 milyon 250 bin vatandaşımızı sevindirdik. Yenileriyle cemi emeklilerimizin hayatlarını hak ettikleri şekilde sürdürebilmeleri amacıyla müstelzim seçkin kalem desteği vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Başörtüsü meselesine değinen Reisicumhur Erdoğan şunları söyledi:

“Cumhuriyet Altını El Partisi aracılığıyla aynı gece yarısı toplumsal iletişim araçları üzerinden gündeme taşınan başörtüsüne hukuki güvence getirilmesi konusunu esas teklifiyle aile kurumumuzu güçlendirecek ilave ayrımsız adımla gelişigüzel kökünden hal irademizin tığ takipçisiyiz. Eğer bu teklif meclis genel kurulunda 400’ün üzerinde aynı oyla akseptans edilirse biz önümüze gelen değişikliği onaylar ve yürürlüğe sokarız. Bu teklif 400’ün altında ve 360’ın üzerinde tıpkı oy sayısıyla meclisten çıkarsa elhak kanunuesasi gereği halk oylamasına götürmemiz gerekiyor. Böyle benzeri levha oluşması halinde ise milletimizin hakemliğine gitmekten çekinmeyiz. Bu hususta gelişmeleri yakından izlem edip üzerimize düşeni yapacağız. YANLIŞSIZ Tümen ve Topluluk İttifakı olarak Türkiye’birlikte yapılamaz, edilemez, başarılamaz, hayata geçirilemez denilen hangi varsa hepsini birlikte insanımızın hizmetine sunmuş olmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Bizde sentetik ruzname gayrimümkün, şov imkânsız, ayn boyama olanaksız. Bizde çabucak yaptıklarımız ve yapacaklarımız vardır. Bizim yaptıklarımızdan haberi olmadığı kabilinden atma hazırlığında olduğumuz adımları sahiplenmeye kalkanlar ise sadece kendilerini kandırırlar.”

“Siz rahat olun, çokbilmiş durun, bizim Atina ile aynı işimiz yok”

Türkiye’nin bundan sonra öz savaş uçağını yapabildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu millet yapar. Evelallah yapar. Bizim bir tane özlük eserimiz olan füzemiz yoktu. Deminden bu füzelerimizi kendimiz yapıyor muyuz? Anca tıpkısı yapıyoruz kim Yunan tutuştu. Gazeteler başlıkları atıyor: Uyuyorsunuz diyorlar. Adamlar İzmir’den Tayfun’u gönderiyor. 561 kilometre afur tafur. Ben birlikte arkadaşlara dedim kim: Bu yetmez. Bunu bin kilometreye çıkarmamız lazım. Tabii bu vukuf geçince Palikarya hangi demeye başladı? ‘Bunlar Atina’yı vuracak’ demeye başladı. Siz asude olun. Uslu durun, bizim Atina ile benzeri işimiz yok. Bize dokunmayana tığ dokunmayız. Karabağ’dahi bizim kardeşlerimiz var. Onların imdadına yetiştik. Bir şekilde Libya’ya gittik. Kardeşlerimiz amacıyla gittik. Kardeşlerimizin olduğu yerde, mazlumların mağdurların olduğu gelişigüzel yerde Türkiye var, Türk var. Kardeşlerim şurası unutmayın: DÜRÜST Parti vizyonu ortaya koyar. Programını ve projelerini hazırlar, yeryüzü akla yatkın vakitte bunları hayata geçirir ve ardından daha büyük hedeflere yönelir. Tığ, aha buyuz. Genci ile kadını ile erkeği ile AK Tümen bu” ifadelerini kullandı.

“Çalışanlarımızdan emeklilikte yaşa takılanların meselesini nakız için koyduğumuz gibi ömrü boyunca girdiği tek seçimi kazanamayarak siyasette kifayetsizliğe takılanların meselesini da inşallah seçme sandığında biz çözüme kavuşturacağız” diyen Cumhur Reisi Erdoğan şöyle devam etti:

“Ilgi ederseniz, attığımız değme adım, açıkladığımız seçme vukuf, milyonlarca insanımıza direkt dokunarak hayatını müspet yönde etkiliyor. Geçtiğimiz 20 yılda kurduğumuz kıpırdak el erki ve kalkınma altyapısı üstünde ülkemizin çözülmemiş tek meselesi, özellikle topluluk kesimlerinin karşılanmamış tek talebi, bölgemizde ve dünyada onarım edilmemiş hiçbir veriş velhasılıkelam geride bari demeyeceğimiz tek bahis bırakmama azmi ile yolumuza devam ediyoruz. Amacımız ülkemizin Türkiye Yüzyılı’na geçmişin tekmil yüklerinden duru, enerjisini eksiksiz kapasite kullanılmamış hedeflerine yöneltmiş, vaktinin tamamını geleceğine yöneltmiş aynı şekilde girmesini sağlamaktır. Milletimize minnet borcumuzu fakat bu şekilde ödeyebileceğimize inanıyorum. İnşallah bu hafta Antalya’dayız. Antalya’da Kumluca’ya gideceğiz. Bilcümle o yaptığımız konutları şöyle yerlerinde ayrımsız göreceğiz. Zira bizde anca ‘laf ola beri gele’ namevcut. Manavgat’ta o konutlar, Kumluca bilinen başat afeti ve çabucak orada neler yaptığımızın kâffesi arasında. Böylelikle tığ, ‘laf ola beri gele’ namevcut. Tekmil aksine milletimizin derdi ile hemhal olan bire bir iktidarız. O akşam çabucak arkadaşlarımız Kumluca’ya gitti. Ayrımsız şekilde Finike. Hep oraları teşekkül etmek vasıtasıyla hep adımlarımızı attık.

Share: