Çarpışma mağduru Ahıska Türklerine psikososyal bindi

Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen ve Elazığ’daki konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türklerine psikososyal destek sağlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı organizasyonuyla Ukrayna’dan tahliye edilen Mesket Türkleri, Elazığ Valiliği koordinesinde yerleştirildikleri Aşağıdemirtaş Arızi Konaklama Merkezi’nde devletin sunduğu imkanlarla yaşamını sürdürüyor.

Ahıska Türklerine verilen imkanlardan biri bile Elazığ Valiliği koordinesinde düzenlenen psikososyal bindi hizmeti.

Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünde vazifeli ruhiyatçı, toplum bilimci, çocuk hareket uzmanları ve içtimai çalışmacılardan oluşan ekipler konaklama merkezinde kurulan Ateş Parçası Içtimai Hizmet Merkezinde cidal mağduru Mesket Türkleri ile birebir ülfet gerçekleştiriyor.

Uzman ekipler, Müteharrik Içtimai Hizmet Merkezine gelemeyen yaşlı ve çocuklarla de kaldıkları konaklama merkezinde görüşüyor.

“Temas birey ile ayrı görüştük”

Ekipte düzlük düzlük psikolog Rüveyda Taşkaya, AA muhabirine, kente geldikleri ilk günden itibaren Ahıska Türklerine yönelik sahada iş yürüttüklerini söyledi.

Taşkaya, asıl ihtiyaçları karşılanan ailelere psikosoyal destek de sağladıklarını tabir ederek, “Temas fert ile ayrı görüştük. Genel anlamda bireylerin etkilenmişliği var. Çekişme sürecinde kıtlık kıpırdak ailelerimiz dahi reşit. Sınırlanmış alanlarda küsurat, bomba seslerinden etkilenen, çocukları etkilendiği üzere daha çok yük duyan aileler var. Onlara üstelik ev danışmanlığı kapsamında destek oluyoruz.” dedi.

Savaştan yer haddinden fazla etkilenenlerin ayrıntılar olduğuna meni eden Taşkaya, çocuklarda yaşadıkları korkuya tutkun kendisine kekemelik, tırnak yeme, çizgi problemleri, baş döndürücü canlılık, anneden kopamama üzere durumların yaşandığını kaydetti.

Taşkaya, “Çocukların psikolojik ihtiyaçlarını belirledik ve bu yönde annelere birlikte danışmanlık yaptık. Çocuklara oyun ve farklı sağaltım teknikleri uyguladık. Proses içerisinde ailelerle dahi görüşmeye bitmeme ettik. Aileler, çocuklarında boşalma gördüklerini tabir ediyorlar. Yaşlılarımızda ise çıktı ağlama, geçmişteki anılarından bahsetme oluyor. Süreç olumlu benzeri şekilde ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

“Hayata dönüşümüzü kolaylaştırdılar”

Ahıska Türklerinden 3 çocuk annesi 45 yaşındaki Gülçehre Azizova, savaşın kendilerini çokça etkilediğini, ağırlık aynı süreç geçirdiklerini belirtti.

Azizova, “Devletimiz sağlıklı olsun bizi buraya getirdi. O sıkıntılardan kurtulduk. Psikologlarımız bize bindi oldular. Onların sebebiyle yaşadıklarımızı macerasız atlattık. Bu süreci atlatmamızda bize kez gösterdiler. Hayata dönüşümüzü kolaylaştırdılar. Bundan sonrası amacıyla çok kaygılıydık. Bize güvende olduğumuzu hissettirdiler.” diye niteleyerek konuştu.

Sayara Kukarazova ise sunulan hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek, şöyle dedi:

“Savaş psikolojimizi bozmuştu. Türkiye’ye geldik, destek aldık. Demin kendimi gani hissediyorum. O savaş psikolojisinden uzaklaşmaya başladım. Buraya geldiğim için mutluyum.”

4 yavru annesi 57 yaşındaki Diber Ragimova ise Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a kendilerine sundukları destekten âlem teşekkürname ederek, “Bizim hep ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Çocuklarımız savaşta bomba atılınca çokça korkuyordu. Bize bindi verdiler, o korkuyu dahi unutuyoruz.” dedi.

Share: