Burdur’da üzücü yağmur; evler ve ekincilik arazileri akarsu altında kaldı

BURDUR’un Kenar ilçesinde dokunaklı yağmur sonrası öz taştı. Hâkim sularının dolduğu iskân yerleri ve ekincilik arazilerinde zarar meydana geldi.

Köşe ilçesi ve çevresinde geçmiş sabahleyin saatlerinde başlayarak periyot boyu süren keder yağmur, bugün bile etkisini sürdürdü. Biberli yağış sonrası ilçeye mecbur Boğazköy’ün içinden geçen öz taştı. Köydeki haddinden fazla sayıda karı, dam, ekili ve dikili düz yeğin sularının altında kaldı. Seçme yıl sivri yağışlarla gelişigüzel tıpkısı senaryonun yaşandığını söyleyen köylüler, yıllardır yaşadıkları sorunun çözümü amacıyla destek beklediklerini aktardı. Faziletkâr kesimlerden gelen baran sularının köyün içinden geçen derede taşkına illet olduğunu vurgulayan köylüler, derenin tashih edilerek yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Antalya- Burdur kişmiri yolu kenarında mevcut DSİ kanalına bağlanmasını istedi.

Köy sakinlerinden 80 yaşındaki Ayşe Altınbayrak, “Ben 50 senedir bu derenin önündeyim, nazır fail yok. Dağlardan mevrut öz suyu evimize, efsanevi ahırlarımıza zarar veriyor yetkililerden bu derenin bire bir dakika önce yapılmasını istiyorum” dedi.’HAYVANLARIM İKİ GÜNDÜR SULAR ALTINDA’Aynı köyden Mustafa Özek, “Dağlardan mevrut öz karye içerisine aktığı amacıyla çabucacık bir anda seçkin yıl benzeri çileyi çekiyor, bire bir sorunu yaşıyoruz. Hayvanlarım iki gündür sular altında kaldı. Saman balyalarımız sular altında kaldı. Dereden gelen akarsu Antalya- Burdur yağız yolu kenarında mevcut Antalya’ya cari DSİ kanalına bağlanmadığı sürece biz her baran yağdığında bu çileyi çekiyoruz. Yetkililerden tıpkı zaman geçmiş hal istiyoruz” diyerek konuştu.’YAĞMUR YAĞACAK DİYE KORKUYORUZ’Derenin Antalya- Burdur kişmiri yolu beraberinde mevcut kanala bağlanmasını istediklerini tamlayan Hakkı Özdil, “Bu taşkın sıkıntısını herhangi bir sene yaşıyoruz. Baran yağacak diye niteleyerek korkuyoruz. Zira dereden hâkim geldiği ant bu hale geliyor. Geçen sene üstelik bir sorunu yaşadık. Sayın vekillerimiz mihman çözüm amacıyla hezel verdiler ama çıngı kadar gelişme olmadı. Edisyon durumdayız, yetkililerin bizi duymasını istiyoruz, yetkililerden yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.’SUYUN İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ’Köy sakinlerinden Niyazi Şener, “Köyümüzün üçte birini akarsu bastı. Malımız, mülkümüz, hayvanlarımız sular altında, yetkililerden müzaheret bekliyoruz. 58  yaşındayım, yıllardır suyun içerisinde yaşıyoruz ” dedi.  ‘TARLA SAHİPLERİNDEN FERAGAT İSTENİYOR’

Boğazköy Kocabaşı vekili İsmail Gökkara birlikte, “Dağdan mevrut derenin Antalya- Burdur karaca yolu beraberinde bulunan DSİ kanalına bağlanması gerekiyor. Derenin geçeceği yerdeki toprak sahiplerinden feragat isteniyor. Bire Bir hizip vatandaş feragat verirken, benzeri kısmı vermiyor. Dere yapılamadığı için her yıl yalın bölgesine yapılan evler, ahırlar, mezru ve dikili sahalar sular altında kalıyor. Ülkü derenin DSİ kanalına bağlanması ile sona erecek” dedi.

Share: